Germinal

tekstÉmile Zola

Duża Scena 3 h z przerwą Data premiery 03/03/2023

Aktorzy na scenie. Kilka postaci pochylonych nad stołem.
Zdjęcie / Przemysław Jendroska

„Germinal" to krzyk cierpienia, wściekłości i buntu porzuconych, pozostawionych w tyle. Niczym echo rewolucjonistów z 1789 roku rozbrzmiewa w kopalnianych korytarzach, czasoprzestrzennej kapsule, która staje się pudłem rezonansowym dla głosów wszystkich protestujących uciśnionych, wczoraj i dziś, tutaj i w każdym innym miejscu. To krzyk, który wykracza poza wiek XIX i jego wszechwładną burżuazję, by uderzyć w XXI wieku, apogeum kapitalizmu, w którym nie tylko ciała są wyzyskiwane, ale nawet emocje stały się wartościami rynkowymi. Stefan, duch Nowego Człowieka Rewolucji, ziarno piasku w trybach maszyny, rozsiewa jednak wirus buntu, sprawiając, że kiełkują wątpliwości i wykluwają się sumienia.

„Germinal" to drugie spotkanie Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatrem Śląskim. W 2020 roku artysta wraz z kolektywem Dream Adoption Society zrealizował „BLACK" – medytację teatralną w wirtualnej przestrzeni. Reżyser jest wielokrotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia oraz zdobywcą Paszportu „Polityki" w kategorii Teatr.

Program spektaklu GERMINAL

RECENZJE

Poza scenografią, „Germinal” błyszczy też wybornym aktorstwem. Paweł Smagała w roli Stefana jest doskonały. (…) Kolejną gwiazdeczką w tym gwiazdozbiorze była Barbara Lubos w roli Maheude. Rola mocno osadzona w spektaklu, przyciągająca wzrok i zagrana z potężną klasą. Niesamowita kreacja. / Kamil Pycia teatralna-kicia.tumblr.com

Barwne emotikonki, zdeformowane ręko-kurczaki zwisające ze sztankietu, scenografia rodem z gry komputerowej i futurystyczne stroje – „Germinal” Émile’a Zoli w wykonaniu Teatru Śląskiego to spektakl, który na długo pozostanie w pamięci widza – z wielu powodów. / Magdalena Mikrut-Majeranek teatrologia.info

„Germinal” w tym ujęciu to próba zmierzenia pulsu rzeczywistości, pokazania czym jest ów symboliczny węgiel dla współczesnego człowieka uwikłanego w bezduszną machinę nowych czasów. / Wojciech Lipowski „Śląsk”

Realizatorzy

scenografia
Aleksandra Wasilkowska
adaptacja i reżyseria
Krzysztof Garbaczewski
dramaturgia
Rébecca Pierrot
kostiumy
Sławek Blaszewski
wideo i reżyseria świateł
Robert Mleczko
muzyka
Qba Janicki
kierownik produkcji, kierownik techniczny
Maciej Rokita
asystentka pełnomocnika dyrektora ds. produkcji
Dorota Damec

Obsada

Bonnemort
Antoni Gryzik
Souvarine, Cecylka
Natalia Jesionowska
Pani Rasseneur, Hennebeau
Anna Kadulska
Rasseneur
Mirosław Książek (gościnnie)
Pierronka
Ewa Kutynia
Pani Levaque, Pani Gregoire
Ewa Leśniak
Zachariasz, Pluchart
Arkadiusz Machel
Stefan
Paweł Smagała (gościnnie)
Levaque, Pan Gregoire
Zbigniew Wróbel
Katarzyna, Alzira
Nina Batovska

Repertuar

Przeczytaj