Rozwijaj się z teatrem

Zapraszamy do udziału w warsztatach, wykładach, lekcjach teatralnych, w dyskusjach po spektaklach i w innych działaniach teatralnych pomagających zrozumieć świat, którym jest teatr

Widzowie na scenie

Studium wiedzy o teatrze

W ramach Studium regularnie zapraszamy młodzież szkolną na spotkania z twórcami teatru, którzy opowiadają o swojej pracy oraz odpowiadają na pytania młodych.
W spotkaniach uczestniczyli m.in. Krystian Lupa, Kazimierz Kutz, Magdalena Piekorz, Arkadiusz Jakubik, Günter Grass, Ewelina Marciniak, a wcześniej także Gustaw Holoubek, Józef Szajna, Ignacy Gogolewski i Anna Polony.

Projekt objęty mecenatem Miasta Katowice.

Logo Katowice dla odmiany kolorowe serce

Dekoracja do bajki

Bajki edukacyjne

W przyjemnym letnim ogrodzie swoją bajkową podróż rozpoczyna pewna zwyczajna rodzina. W ich codzienność wkroczą postacie z opowieści klasyków, m.in. Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredry czy Jeana de la Fontaine`a.

Edukacyjne przedstawienie „Ogród pełen bajek” z wpadającymi w ucho piosenkami to opowieść o przyjaźni, odwadze, umiejętności życia w zgodzie z innymi i rozwadze.
Bajkę edukacyjną przygotowaliśmy w ramach projektu profilaktycznego Straży Miejskiej „Z bajką bezpieczniej”. Przywołane bajki stają się przede wszystkim pretekstem do rozmowy o bezpieczeństwie najmłodszych, o tym, jak zachowywać się w nowych dla dzieci sytuacjach i jak trafnie odróżniać prawdę od fałszu, by nie dać się oszukać. W realizacji tego edukacyjnego projektu teatr wspiera Miasto Katowice.
Spektakl adresowany jest dla dzieci z przedszkoli oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Projekt jest objęty mecenatem Miasta Katowice oraz dofinasowany ze Środków Rezerwy Celowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej”.

Terminy grania spektaklu można sprawdzić w bieżącym repertuarze.

Wstęp wolny.

Logo Katowice dla odmiany kolorowe serce

Dzieci w teatrze stojące przy ladzie

Oprowadzanie po teatrze

Proponujemy lekcje w teatrze jako alternatywę edukacyjną dla uczniów i nauczycieli pragnących odkrywać i realizować pasje poprzez działania artystyczne. Podczas teatralnej lekcji uczestnicy poznają m.in. teatr zza kulis (wizyta w magazynie czy aktorskiej garderobie, oglądanie trzech scen, teatralnej maszynerii, dekoracji czy orkiestronu) i poznają specyfikę poszczególnych zawodów teatralnych (co robi inspicjent, ile trwa charakteryzacja aktora, kto produkuje teatralne niebo, czy istnieje słynna budka suflera?).
Dla chętnych grup istnieje możliwość kontynuacji warsztatów, których indywidualne tematy związane będą z zagadnieniami programu z zakresu szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dostosujemy się do wybranych przez nauczycieli terminów oraz zaproponujemy dodatkowe indywidualne lekcje tematyczne.

Cena lekcji teatralnej: 10 zł od osoby

Terminy lekcji są umawiane indywidualnie wg potrzeb.

Scena w galerii pełna publiczności

Wykłady dla seniorów

Historia sztuki dla niespecjalistów.
Opowieści o dziełach mistrzów. Przyjemnie. Ciekawie. Przystępnie. Bez konieczności udawania się w daleką podróż zaglądamy do największych muzeów świata i opowiadamy o życiu niezwykłych artystów i artystek.

Prowadząca: Katarzyna Czapla-Durska, historyczka sztuki
Koordynatorka: Magdalena Molska

Uczestnicy spotkań dowiadują się m.in.:

 • czy w jaskiniach wiszą arcydzieła?
 • czy wśród mistrzów są mordercy?
 • którym malarzom nie należy wierzyć?
 • które dzieła wywołały największe skandale?
 • jak namalować to, czego nikt nie widział?
 • czym jest kicz i dlaczego nas raduje?
 • o kobietach w sztuce, czyli dlaczego raz chude, raz nie?
 • co na obrazach robią koty?
 • czy fotografia może kosztować milion dolarów?
 • co znaleziono pod pyłem wulkanu?
 • dlaczego coś, co może namalować pięciolatek, wisi w muzeum?

Projekt prowadzony przy współpracy Teatru Śląskiego z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach.

Spotkania od 2016 roku odbywają się raz w miesiącu w wybrany wtorek o godzinie 11.00 na Scenie w Galerii (szczegóły w repertuarze).
Wstęp na spotkanie: 1 zł.

Zdjecię z tortem, balonami i konfetti

Zorganizuj urodziny

Serdecznie zapraszamy na przyjęcie urodzinowe w Teatrze! Oferujemy wam możliwość zorganizowania dziecięcej imprezy w teatralnych wnętrzach. Solenizant i jego goście wejdą na scenę i za kulisy, a także odkryją tajemnicze zakątki teatralnej rzeczywistości: stanowisko suflera, rekwizytora i inspicjenta. Umożliwiamy dzieciom poznanie takich miejsc jak zapadnie i orkiestron oraz zapraszamy naszych gości do garderoby i magazynu dekoracji. Dzieci mogą również wystąpić w roli aktorów i przygotować z nami sceniczne wręczenie urodzinowego tortu solenizantowi!

Program imprezy ustalany jest indywidualnie, stosownie do waszych potrzeb. Urodzinowe zwiedzanie Teatru dla grupy 10-30-osobowej kosztuje ok. 300 zł.
Oferta skierowana jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat.

Dziewczyna w przebraniu lisa i chłopiec w przebraniu jeża

Klasa teatralna

Autorski projekt edukacyjno-artystyczny łączący świat szkolnej klasy i świat profesjonalnej sceny. Pilotażowo zrealizowany w 2019 roku we współpracy Teatru Śląskiego i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach, trwa do dzisiaj. Dla teatru robienie premier to codzienność, dla wielu szkół spektakle szkolne także, ale my odważyliśmy się połączyć te dwa światy i wykorzystać międzypokoleniową energię dzieci i dorosłych. Przeprowadzone w cyklu rocznym zajęcia obejmują m.in. ćwiczenia ruchowe, zabawy o charakterze integracyjnym, prace nad tekstem, pracę nad tworzeniem roli, pracę literacką, animację przedmiotów itp. Całość działań z uczniami prowadzi do finałowej, profesjonalnej scenicznej premiery. W ramach projektu zrealizowano już trzy spektakle.

2019 – LIS WITALIS, Scena w Malarni, reż. Piotr Janiszewski

2020 – MARYSINE GĄSECZKI, Scena w Malarni, reż. Piotr Janiszewski

2021 – ZIUK, Scena w Galerii, reż. Piotr Janiszewski

Renata Goliasz-Janiszewska koordynatorka projektu ze strony Teatru Śląskiego
Aleksandra Matuszny koordynatorka projektu ze strony Szkoły Podstawowej 

Mecenasem projektu jest Miasto Katowice

Napis szkoła pisania sztuk na czerwonym tle

Szkoła Pisania Sztuk

Szkoła Pisania Sztuk to prowadzony przez Artura Pałygę roczny kurs pisania dla teatru. Spotkania opierają się głównie na rozmowach uczestników, gdzie rolą prowadzącego jest zadawanie pytań i poprowadzenie tych rozmów tak, aby coś ciekawego, pożytecznego, inspirującego dla uczestników z nich wynikało. Założenie jest takie, że każdy z uczestników w trakcie kilku miesięcy znajdzie własny temat, zbada go, przegada z innymi uczestnikami, sprecyzuje i napisze sztukę, której kolejne partie będzie sprawdzał w czytaniu i dyskusjach w trakcie zajęć. Komu uda się napisać zwartą i przekonującą całość, ten wygrał i jego tekst weźmie udział w finałowych czytaniach z publicznością.

Zajęcia prowadzi dramaturg Teatru Śląskiego, Artur Pałyga – autor nagradzanych sztuk teatralnych wystawianych w Polsce i w świecie, oraz reportaży publikowanych m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Dużym Formacie” czy „Tygodniku Powszechnym”. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@Port w Gdyni, spektakle na podstawie jego tekstów kilkukrotnie zwyciężyły w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2013 zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Resztę można sobie wyguglać.

Sesje odbywają się raz na dwa tygodnie (w piątki) po 4 godziny w siedzibie Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Finałowe czytania w październiku 2022 r.

Grafika promująca warsztaty KRYTYCZNYM OKIEM Napis: Krytycznym okiem, warsztaty krytyki teatralnej online

KRYTYCZNYM OKIEM - zeszyty metodyczne

Udostępniamy Wam zeszyty metodyczne powstałe w ramach warsztatów „KRYTYCZNYM OKIEM – Warsztaty krytyki teatralnej online”. Projekt zakładał przeprowadzenie cyklu dwunastu nieodpłatnych warsztatów. Ich celem było pobudzenie aktywności i twórcza aktywizacja uczestników w zakresie poznania podstaw warsztatu krytyka teatralnego oraz pracownika merytorycznego instytucji kultury.

Warsztaty metodyczne_zeszyt 1  – Interpretacja spektaklu teatralnego

Warsztaty metodyczne_zeszyt 2 – Recenzja teatralna

Warsztaty metodyczne_zeszyt 3 – Przeprowadzanie wywiadów 

Warsztaty metodyczne_zeszyt 4 – Kreowanie wizerunku i przygotowywanie do występów publicznych

Warsztaty metodyczne_zeszyt 5 – Kuratorowanie sztuk performatywnych

Warsztaty metodyczne_zeszyt 6 – Budowanie marki w instytucji kultury

Osoby siedzące na widowni, na pierwszym planie rozmazany kontur osoby, na drugim planie wyraźnie widoczne dwie kobiety

Premiery krytyczne

PREMIERA KRYTYCZNA to nowy, odświeżony cykl spotkań z widzami, który adresujemy przede wszystkim do:

 • uczniów i nauczycieli,
 • studentów i wykładowców akademickich,
 • emerytów i rencistów,
 • osób z niepełnosprawnościami,
 • edukatorów i animatorów kultury.

Wskazanym grupom oferta umożliwia zakup biletu na popremierowe przedstawienie w promocyjnej cenie 30 zł.
Po spektaklu, prezentowanym w ramach cyklu, odbędzie się rozmowa z twórcami, aktorami oraz publicznością, moderowana przez osobę zajmującą się badaniem i ocenianiem teatru.