Logo
R. GÓRSKI
W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem


Premiera
17.06.2016

Duża Scena
2 h

Bilety normalne:
15 – 45 zł

Bilety ulgowe:
15 – 35 zł


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

Robert Górski scenariusz na motywach powieści Juliusza Verne'a oraz teksty piosenek
Robert Talarczyk reżyseria
Ilona Binarsch scenografia i kostiumy
Jakub Lewandowski choreografia
Chłopcy Kontra Basia (Barbara Derlak, Marcin Nenko, Tomasz Waldowski,  Mateusz Modrzejewski) muzyka
Maria Machowska kompozycja i realizacja światła
Mikołaj Lichtański, Marcin Łyczkowski, Paweł Szymkowiak realizacja dźwięku
Marcin Müller realizacja video
Dagmara Habryka-Białas inspicjent
Katarzyna Dudek sufler
Małgorzata Długowska–Błach producent wykonawczy
Krzysztof Lisiak dokumentacja fotograficznaOBSADA

Mateusz Znaniecki Fileas Fogg
Bartłomiej Błaszczyński Passepartout
Dariusz Chojnacki / Wiesław Kupczak Inspektor Fix
Aleksandra Przybył Auda
Andrzej Dopierała Ralph
Andrzej Warcaba Flanagan
Zbigniew Wróbel Stuart
Grażyna Bułka Bunsby
Dorota Chaniecka Pomocnik–Dziewczyna
Anna Wesołowska Kapitan Speedy
Wiesław Kupczak / Michał Rolnicki Sędzia
Marcin Szaforz Proctor
Arkadiusz Machel Policjant
Marek Rachoń Konduktor
Antoni Gryzik Hindus
Michał Piotrowski Pars
Muzycy: Barbara Derlak/Agnieszka Derlak (śpiew, instrumenty klawiszowe), Marcin Nenko (gitara klasyczna i basowa), Mateusz Modrzejewski/Miłosz Berdzik (perkusja)
 
ŚCIEŻKA SZTUKI

W 80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA. TAM I Z POWROTEM

Na motywach powieści Juliusza Verne'a

Teatr przygody! Zabieramy was w podróż dookoła świata. W podróż pociągiem, statkiem parowym czy… na grzbiecie słonia. Postanowiliśmy się założyć z publicznością, że jest to możliwe w teatrze i zajmie nam troszkę ponad 100 minut. Fileas Fogg, pewien dżentelmen z Londynu, zakłada się z kolegami, że przemierzy świat dookoła w 80 dni. W kultowej książce Juliusza Verne’a zaczytują się do dzisiaj i nastolatkowie, i dorośli. Dowcipną adaptację powieści dla naszych aktorów przygotował Robert Górski, współtwórca Kabaretu Moralnego Niepokoju. W widowisku, które reżyseruje Robert Talarczyk, udział bierze kilkunastu artystów, a do współpracy przy tym muzycznym spektaklu z piosenkami reżyser zaprosił m.in. jazzowo-folkowy zespół Chłopcy Kontra Basia. Premiera „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” to ostatni tytuł naszego sezonu „Klasyka”.

Polecane dla widzów w wieku 7-107 lat.

Chcieliśmy w szczególności podziękować następującym firmom, które pomogły nam podczas produkcji przedstawienia:
Śląskie Wesołe Miasteczko
ADMAR
DLK Sp. Z o.o.


Informacja dla widzów poruszających się na wózkach: ze względu na różny charakter przestrzeni gry prosimy przed rezerwacją/kupnem biletów o kontakt z osobami w Biurze Obsługi Widzów, by uzyskać informację o dostępności odpowiednich miejsc.Komediowe Klasyka Spektakl Muzyczny Dla Młodego WidzaMEDIA O SPEKTAKLU

Niezaprzeczalnie prym wiedzie trójka aktorów Teatru Śląskiego: Mateusz Znaniecki, Bartłomiej Błaszczyński i Dariusz Chojnacki. Ten pierwszy wciela się w brytyjskiego dżentelmena Fileasa Fogga, drugi gra szalonego francuskiego służącego Passepartout, a trzeci jest nadpobudliwym inspektorem Fixem skrzyżowany na poły z... psem! Panowie znakomicie odgrywają swoje role, prześcigając się w kolejnych zabawnych gagach.

„Gazeta Wyborcza"

Inspirowany powieścią Juliusza Verne'a spektakl, utrzymany w konwencji musicalowej, udaje się przede wszystkim dlatego, że ma coś do zaoferowania i dzieciom, i dorosłym. Młodszych zachwyci zapewne efektowna, przywodząca na myśl wesołe miasteczko scenografia Ilony Binarsch, dzięki której bohaterowie przemierzają sceniczny świat ogromnym parowcem i elektryczną kolejką. Dojrzalsi widzowie docenią dowcipny, nieco abstrakcyjny, chwilami mocno aluzyjny tekst oraz songi Roberta Górskiego, zgrabnie ogrywające kulturowe stereotypy.

„Nesweek”

Co do łobsady to sóm tukej dwa gwiazdory, kiery błyszczóm i dowajóm na scynie ze siebie wszysko. Bartłómiej Błaszczyński jako Passepartout ywidyntnie wzoruje sie na Górskim (gro i rycy, jak łón), a już to co pocho Dariusz Chojnacki jako inspektor Fix, przełazi ludzkie pojyńcie. Łodstawio jakosi sztywno-wściekło psio pantómima, kiero idyalnie pokozuje czowieka zawziyntego i jak Fix... zafixowanego :)
Szkoda, że idóm wakacje i ta pjykno, kolorowo i wesoło sztuka w nojbliższym czasie niy bydzie u nos grano. Ale we wrześniu na bank poleca na to jeszcze roz. Coś czuja, że Tyatr Ślónski bydzie to groł przez nastympne 25 lot abo i dużij.
Co tukej jeszcze wjyncyj pisać... Hit!

Piotr Drzyzga, Bojkoblog
 

Humor, bogate stroje i wyrazista muzyka to najmocniejsze strony spektaklu. Przeszło dwugodzinna teatralna podróż dookoła świata to doskonała rozrywka dla całych rodzin. W trakcie spektaklu nie sposób się nudzić. Akcja spektaklu jest żywiołowa, a oko cieszą przykuwające uwagę stroje.
„Dziennik Teatralny"
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

> Złota Maska w kategorii „Najlepszy spektakl dla młodych widzów” dla przedstawienia „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” w reż. Roberta Talarczyka

> nominacja do specjalnej Złotej Maski za muzykę i role w spektaklu „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” Roberta Górskiego na motywach powieści Juliusza Verne’a w reżyserii Roberta Talarczyka dla zespołu Chłopcy Kontra BasiaPATRONI I MECENASI PREMIERY