Logo
B. MINKIEWICZ, T. MINKIEWICZ
Wilq Superbohater


Premiera
12.11.2019

Duża Scena
1h 45min

Bilety normalne:
25 - 60 zł

Bilety ulgowe:
20 - 45 zł


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

Michał Kmiecik tekst
Remigiusz Brzyk reżyseria
Iga Słupska, Szymon Szewczyk scenografia i kostiumy
Jacek Grudzień muzyka
Przemysław Jeżmirski wideo
Ewa Borysewicz asystentka reżysera
Dagmara Habryka-Białas inspicjent
Kaśka Dudek suflerka
Maria Machowska, Szymon Suchoń światło
Tomasz Wustrau projekcje
Mikołaj Lichtański, Marek Skutnik, Adam Szkutnik dźwięk
Izabela Włosek, Roch Sławiński, Kajetan Sławiński współpraca alpinistyczna
Małgorzata Długowska-Błach producent wykonawczy
Maciej Rokita kierownik techniczny
Bartosz Minkiewicz plakat
Przemysław Jendroska, Bartłomiej Sowa zdjęcia

 WIĘCEJ

MNIEJOBSADA

Dariusz Chojnacki Wilq Superbohater
Bartłomiej Błaszczyński Alc-Man
Mateusz Znaniecki Entombet
Marcin Szaforz Mikołaj
Wiesław Sławik Komisarz Gondor
Barbara Lubos Słaby Wielbłąd
Katarzyna Brzoska Droga Pani z Telewizji
Violetta Smolińska Glonka
Grażyna Bułka Wspólnota Węgla i Stali
Piotr Bułka Obcy

oraz

Mateusz Banek
Kaśka Dudek
Dagmara Habryka-Białas
Ewa Kapias
Mariusz Konieczny
Andrzej Kozak
Piotr Stanusz
Sebastian Zastróżny
Sebastian Krysiak
WIĘCEJ

MNIEJPLAKAT / PROGRAMŚCIEŻKA SZTUKI

WILQ SUPERBOHATER

Z Opola do Katowic? Dziwnym nie jest. Gdy na niebie pojawia się znak żółwia, wiedz, że coś się dzieje. Bo Wilq nosi znak żółwia i nie ma się tu nad czym zastanawiać. Wilq bardziej lubi nazwę Wilq, ale woli znak żółwia niż Wilq’a. Ma do tego prawo. W końcu to najlepszy polski superbohater. Najlepszy polski superbohater w Opolu. Ale tym razem wyląduje w Katowicach, by zmierzyć się m.in. ze złymi obcymi cywilizacjami, niekompetencją policji, ekologią, epidemią, Unią Europejską czy aktorami, fanami komiksu i kogo tam jeszcze diabli nadadzą. Bo to właśnie on – Wilq Superbohater. Gwarantujemy mnóstwo słów na K., S., P., J., a nawet na H.! Zostaliście ostrzeżeni…

Kultowy komiks Bartosza i Tomasza Minkiewiczów, który w ciągu ostatnich 20 lat zdążył obrazić wszystkich w tym kraju, po raz pierwszy na teatralnej scenie! Reżyseruje Remigiusz Brzyk, adaptuje Michał Kmiecik. Jak mówią twórcy: „To przedstawienie o strachu, o społecznych lękach i fobiach, o niedopasowaniu i agresji, która nie jest na nie odpowiedzią. Ale też trochę jest”. 


Uwaga! Spektakl tylko dla widzów pełnoletnich!


Informacja dla widzów poruszających się na wózkach: ze względu na różny charakter przestrzeni gry prosimy przed rezerwacją/kupnem biletów o kontakt z osobami w Biurze Obsługi Widzów, by uzyskać informację o dostępności odpowiednich miejsc.


Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.Tylko Dla DorosłychMEDIA O SPEKTAKLU

Remigiusz Brzyk wystawił na dużej scenie Teatru Śląskiego kultowy komiks "Wilq Superbohater". Udało mu się w tym zręcznym przedstawieniu uchwycić przaśny urok Super-bohatera z opolskiego blokowiska. Pomysłowa scenografia Igi Słupskiej i Szymona Szewczyka przenosi nas w dobrze znany z komiksu świat Wilqa - centralne miejsce zajmuje w nim mieszkanie i blok Superbohatera. Gdy komisarz Gondor, eksmilicjant, wzywa do walki z siłami ciemności, Wilq odrywa się od ulubionej codzienności - dosłownie i w przenośni. Scenariusz spektaklu autorstwa Michała Kmiecika łączy wątki z całej komiksowej serii, bohaterowie przeżywają więc najróżniejsze przygody, m.in. najazd kosmitów uchodźców.

Michał Centkowski, Newsweek

Brzyk z Kmiecikiem skreślili krytyczny obraz naszego społeczeństwa, pod którym powinien podpisać się każdy zdrowo myślący obywatel. Dużo w spektaklu śmiechu, ale to śmiech przez łzy, a pytanie Gogola jest wciąż aktualne. […] nie mogę nie napisać, że mnie ten spektakl zachwycił – spójnością, żywym tempem, niedosłownością, niepospolitą reakcją na polskie problemy.

Grzegorz Ćwiertniewicz, AICT Polska

 

Niewątpliwie Dariusz Chojnacki gra pierwsze skrzypce w tym spektaklu. Udało mu się pokazać Wilqa Superbohatera jako osobę zadufaną w sobie, trochę arogancką i z lekka prostacką. Urzeka Piotr Bułka wcielając się w Obcego, który mimo pogubienia uporczywie dąży do znalezienia spokojnego miejsca dla siebie i bliskich. Magnetyczna i pełna enigmatycznego spokoju jest Katarzyna Brzostka w roli Drogiej Pani z Telewizji.

Paweł Kluszczyński, Nowa Siła Krytyczna

 

Na wezwanie komisarza Gondora, emerytowanego zomowca/milicjanta, oraz podsycającej absurdalne lęki Drogiej Pani z Telewizji zakłada na gołą klatę pelerynę, getry pod spodnie od dresu i rusza dawać "oklep" wszystkiemu, co "obce". Czyli np. imigrantom. Spektakl, tak jak oryginał, bywa zabójczo śmieszny, blokerski surrealizm, frazy w stylu "kłamstwo ma krótką pytę" bawią. I tylko te epitety: "pedał", "beżowi" - mrożące krew, sprawiające fizyczny niemal ból.

Aneta Kyzioł, Polityka

 

Brzyk potrafi ze zręcznością magika wyczarowywać kolejne sceny. Wie dobrze, że wizualna strona tego całego gadania jest szalenie ważna. [...] Do największych hitów należy zaś fruwanie Wilqa nad sceną w aureoli światła niczym Batman - Chojnacki spędza przypięty do sztankietu właściwie prawie połowę spektaklu. I jest nie do poznania w tej swojej karykaturalnej wersji mało sympatycznego typa. Brawa dla aktora za tę rolę. Na długo zapadnie mi ona w pamięć. Podobnie jak niesamowicie plastyczna scena rozmowy z Obcym oraz kłótnia Wilqa ze spersonifikowaną, dogorywającą Wspólnotą Węgla i Stali. Ukłony tu dla duetu scenografów-kostiumologów - Igi Słupskiej i Szymona Szewczyka.

Marta Odziomek, Gazeta Wyborcza
WIĘCEJ

MNIEJNAGRODY I WYRÓŻNIENIAPOKAZYPATRONI I MECENASI PREMIERY

PATRONI MEDIALNI

       

   


Fundatorem kwiatów dla premiery jest Kwiaciarnia & Pracownia Rękodzieła LILAJKA


PARTNER PREMIERY