5. Festiwal OPEN THE DOOR: „HAMER” Sit-up, Teatr 21 i STUDIO teatrgaleria (Polska)

Spektakl gościnny Festiwal OPEN THE DOOR Scena w Malarni 50 min. Data premiery 13/11/2021

Kobieta siedząca na różowym postumencie. Za nią złote kule ortopedyczne oraz flaga Polski z podpisem"Hamer"
Zdjęcie / Grzegorz Press

Karolina Hamer rzuca nowe wyzwanie. Sobie i publiczności. Pływaczka i aktywistka, zdobywczyni 173 medali – również na Mistrzostwach Świata i Europy, jedna z liderek protestu osób z niepełnosprawnościami, która dokonała pierwszego w polskim sporcie coming outu. Tym razem wystąpi w pierwszym na świecie sit-upie. Sit-up to zaczepka do przemyśleń. Zupełnie nowa, solowa sceniczna formuła komediowo-dramatyczna. Pozwala na wspólne, głębokie zanurzenie w opowieści o byciu ziomalką z osiedla w Tychach, mistrzynią pływania, biseksualną kobietą z niepełnosprawnością. W hiphopowym rytmie, w stylu dowolnym, płyniemy przez peerelowskie blokowiska i baseny olimpijskie, szpitale, szkoły, protesty sejmowe i uliczne – aż do brzegu, do pytania o miejsce, w którym jesteśmy jako społeczeństwo, o miejsce w nim kobiet i osób nienormatywnych. O to, jak urządzamy świat. Będzie śmiesznie.

Informacje:

  • Spektakl powstał we współpracy Teatru 21 i STUDIO teatrgalerii.
  • Spektakl dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
  • Program Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

RECENZJE:

"Jej historia to gotowy materiał na film. Stand-up paraolimpijki bawi i uczy. Hamer ma to, co nazywa się mocną sceniczną obecnością. Zagarnia publiczność i rzuca jej wyzwanie, jednocześnie świetnie nawiązując z nią kontakt. Buduje na scenie wizerunek twardej, pewnej siebie dziewczyny z Tych, która idzie po swoje i nie boi się opowiadać o niekiedy dramatycznych porażkach. I która wreszcie sprzeciwia się próbom traktowania jako maskotki czy to ruchu paraolimpijskiego, czy feministycznego, czy LGBTQ." (Witold Mrozek, "Gazeta Wyborcza").
„Hamer" jest kameralnym spektaklem o dużej mocy. To przykład praktycznej realizacji głoszonych przez Teatr 21 postulatów dotyczących dostępu do sceny, reprezentacji i sprawczości osób z niepełnosprawnościami. Ale to także przyczynek do namysłu nad konstruowanymi społecznie pojęciami niepełnosprawności i sprawności oraz napięciem między nimi." (Marcelina Obarska, Culture.pl)

Dostępność:

  • spektakl z tłumaczeniem na język migowy PJM

HAMER SIT-UP - ENG

Logo Teatr 21. Czarny napis na białym tle.Czarny napis na białym tle Studio 50 lat, teatrgaleria

Rok Jubileuszowy w Teatrze Śląskim został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę.

Logo województwa śląskiego. Żółty orzeł na niebieskim tle. Honorowy patronat Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba ChełstowskiegoLogo Miasta Katowice. Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Katowice

Twórcy

w roli głównej
Karolina Hamer
reżyseria
Justyna Sobczyk
scenariusz
Karolina Hamer, Magdalena Staroszczyk
dramaturgia, praca ze słowem
Magdalena Staroszczyk
scenografia, kostiumy
Magdalena Łazarczyk
światło
Dariusz Zabiegałowski
muzyka
Sebastian Świąder
wizualizacja
Łukasz Sosiński
pomysł
Justyna Sobczyk, Justyna Lipko-Konieczna
produkcja Teatr 21
Marceli Sulecki
kierowniczka produkcji
Monika Balińska

Patroni i mecenasi

Repertuar

Przeczytaj