Logo
VOLKER SCHMIDT
Tkaczki


Premiera
05.09.2020

Scena Kameralna
-

Bilety normalne:
15 zł

Bilety ulgowe:
-


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

Jan Hussakowski adaptacja, reżyseria

Izabela Banaszek scenografiaOBSADA

Karolina Cieślar

Nicoletta Dragon

Justyna Dubiel

Magdalena Dymsza

Wiktoria Łuczak

Agata Nawrat

Kalina Piesik

Cecylia Wadas

Kamila Żymła


TKACZKI

Spektakl dyplomowy Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego, według "Trylogii tekstylnej" Volkera Schmidta: "Trzeba być wdzięczną", "Macie szczęście", "Jesteśmy szczęśliwe".

W niedalekiej przyszłości, gdy wszystko zatoczy koło. W Wiedniu albo innej europejskiej metropolii. Tak właśnie poznajemy szwaczki pracujące zupełnie jak w XIX-wiecznych europejskich manufakturach i fabrykach albo tak jak w obecnie rozwijających się krajach dalekowchodnich – Bangladeszu, Indiach czy Wietnamie. To obraz wielkiej maszyny i jej trybików – ludzi. Człowiek zdominowany przez wolny rynek, kapitalizm, popyt i podaż. Czy to ważne, który mamy dzień tygodnia lub co więcej, jaka jest pora doby, czy to dzień, czy też noc? "Trzeba być elastyczną i w gotowości". Zawsze. Chociaż nasze bohaterki nawet w takich realiach starają się odnajdywać szczęście i wdzięczność za los, który je spotyka, z czasem ulegają pokusie podjęcia próby zmiany swojej rzeczywistości. Zmotywowane buntowniczym nastawieniem jednej z nich wszczynają rebelię przeciw systemowi, w którym są uwięzione. W obliczu kryzysu wartości wyruszają w poszukiwaniu szczęścia, godnego traktowania i spełnienia. Wyruszają do lepiej rozwiniętego, bogatego kraju na wschód od Europy. Wyruszają w podróż po to, aby odnaleźć swoje człowieczeństwo, swoje miejsce w tym zwariowanym, zglobalizowanym świecie. Szukają odpowiedzi dla siebie i dla nas. Ryzykują wszystko, nie wiedząc, co czeka je na końcu drogi.

Historię opowie nam dziewięć młodych, pełnych pasji i energii aktorek. Próbując odnaleźć w niej i w postaciach cząstkę siebie, swojego charakteru, temperamentu i emocjonalności, zaprezentują przed nami umiejętności aktorskie, które rozwijały w Szkole Aktorskiej Teatru Śląskiego. Praca z reżyserem Janem Hussakowskim oraz jej finalny efekt w postaci spektaklu "Tkaczki" to zwieńczenie ich trzyletniej edukacji. Scenariusz spektaklu dyplomowego powstał na bazie tekstów Trylogii tekstylnej Volkera Schmidta: "Trzeba być wdzięczną", "Macie szczęście", "Jesteśmy szczęśliwe".

 

Chcemy wspólnie, zmieniając swoją perspektywę, przyjrzeć się fundamentom systemu, w którym przyszło nam żyć. Jako młodzi ludzie zastanawiamy się, czy powinniśmy szukać szczęścia tu, gdzie jesteśmy, czy też powinniśmy walczyć i zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. "Tkaczki" to nasz wspólny projekt - miejsce i czas na pytania, błędy, ukryte emocje, nadzieje, pragnienia, oczekiwania i potrzeby. - Jan Hussakowski, reżyserSztuka Współczesna