Wernisaż wystawy „Body painting” Janiny Janickiej-Grabowskiej

Duża Scena

zdjęcie portretowe Janiny Janickiej-Grabowskiej
Zdjęcie / Przemysław Jendroska

Wernisaż wystawy "Body painting" Janiny Janickiej-Grabowskiej odbędzie się w Galerii Foyer (I balkon foyer Dużej Sceny) przed spektaklem ŚNIEG.

Janina Janicka-Grabowska w latach 1976-82 studiowała na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, a w roku 1987 obroniła doktorat. Od 30 lat kieruje Kliniką Chirurgii Plastycznej. W międzyczasie pracowała w kilku szpitalach i odbywała liczne zagraniczne staże w zakresie chirurgii plastycznej. Maluje od dzieciństwa.

W 2020 r. ukończyła Wydział Artystyczny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza. W ostatnich latach jej prace były prezentowane m.in. w Galerii Szyb Wilsona w Katowicach oraz w Szybie Maciej w Zabrzu. W 2021 r. odbyły się dwie indywidualne wystawy artystki w Galerii Inny Śląski w Tarnowskich Górach oraz z Galerii Kameralnej w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, w Galerii Teatru Korez w Katowicach oraz w Śląskiej Izbie Lekarskiej.

 

Janina Janicka-Grabowska  w swojej twórczości malarskiej koncentruje się na problematyce ciała i cielesności, które artystka konfrontuje z narracją medycyny, biotechnologii i genetyki. Na tym obszarze artystka opisuje kulturowy proces tabuizacji, fragmentaryzacji i fetyszyzacji ciała w kontekście represyjnych systemów reprezentacji, a także w ostatnim czasie odnosi się do tematyki alienacji młodego pokolenia, które w dobie pandemii przenosi większość swojej aktywności do świata wirtualnego.

Artystka w swoim malarstwie odwołuje się także do doświadczeń fotorealizmu, który jednak nie stanowi u niej przedmiotu metakrytycznej refleksji, ale odnosi się do ciała i jego – tak społecznych, jak i intymnych – zwyczajów oraz rytuałów. Niemniej istotnym wymiarem jest także relacja cielesności i jej wizualnych ekwiwalentów w kulturze popularnej.

Roman Lewandowski (kurator wystawy)

 

Repertuar

Przeczytaj

 • Benefis Romana Michalskiego

  Zdjęcie dla artykułu Benefis Romana Michalskiego z spektaklu Benefis Romana Michalskiego

  Artykuł

  Roman Michalski, nasz wspaniały aktor senior, świętować będzie benefis z okazji 85. urodzin! Zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania, już 10

  Czytaj o: Benefis Romana Michalskiego
 • Sztukowanie - informacje organizacyjne

  Zdjęcie dla artykułu Sztukowanie - informacje organizacyjne z spektaklu Sztukowanie - informacje organizacyjne

  Artykuł

  Drodzy Widzowie, zapraszamy Was na kolejne spotkania z cyklu SZTUKOWANIE! W związku w tym, że cieszą się one ogromną popularnością

  Czytaj o: Sztukowanie - informacje organizacyjne