Wernisaż wystawy „Body painting” Janiny Janickiej-Grabowskiej

Duża Scena

Zdjęcie Janiny Janickiej-Grabowskiej wyłaniającej się spomiędzy dwóch obrazów
Zdjęcie / Przemysław Jendroska

Wernisaż wystawy "Body painting" Janiny Janickiej-Grabowskiej odbędzie się w Galerii Foyer (I balkon foyer Dużej Sceny) przed spektaklem ŚNIEG.

Janina Janicka-Grabowska w latach 1976-82 studiowała na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, a w roku 1987 obroniła doktorat. Od 30 lat kieruje Kliniką Chirurgii Plastycznej. W międzyczasie pracowała w kilku szpitalach i odbywała liczne zagraniczne staże w zakresie chirurgii plastycznej. Maluje od dzieciństwa.

W 2020 r. ukończyła Wydział Artystyczny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza. W ostatnich latach jej prace były prezentowane m.in. w Galerii Szyb Wilsona w Katowicach oraz w Szybie Maciej w Zabrzu. W 2021 r. odbyły się dwie indywidualne wystawy artystki w Galerii Inny Śląski w Tarnowskich Górach oraz z Galerii Kameralnej w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, w Galerii Teatru Korez w Katowicach oraz w Śląskiej Izbie Lekarskiej.

 

Janina Janicka-Grabowska  w swojej twórczości malarskiej koncentruje się na problematyce ciała i cielesności, które artystka konfrontuje z narracją medycyny, biotechnologii i genetyki. Na tym obszarze artystka opisuje kulturowy proces tabuizacji, fragmentaryzacji i fetyszyzacji ciała w kontekście represyjnych systemów reprezentacji, a także w ostatnim czasie odnosi się do tematyki alienacji młodego pokolenia, które w dobie pandemii przenosi większość swojej aktywności do świata wirtualnego.

Artystka w swoim malarstwie odwołuje się także do doświadczeń fotorealizmu, który jednak nie stanowi u niej przedmiotu metakrytycznej refleksji, ale odnosi się do ciała i jego – tak społecznych, jak i intymnych – zwyczajów oraz rytuałów. Niemniej istotnym wymiarem jest także relacja cielesności i jej wizualnych ekwiwalentów w kulturze popularnej.

Roman Lewandowski (kurator wystawy)

 

Repertuar

Przeczytaj

 • Nadchodzi rewolucja!

  Zdjęcie dla artykułu Nadchodzi rewolucja! z spektaklu Nadchodzi rewolucja! , autor zdjęcia Przemysław Jendroska

  Artykuł

  Już za tydzień zaprosimy Was do świata, w którym wszystko jest możliwe, a wszystkie zwierzęta są szczęśliwe.   Podglądamy próby

  Czytaj o: Nadchodzi rewolucja!
 • REBELIA POWRACA!

  Zdjęcie dla artykułu REBELIA POWRACA! z spektaklu REBELIA POWRACA! , autor zdjęcia Przemysław Jendroska

  Artykuł

  Słyszycie to? Korfanty się budzi...   To może oznaczać tylko jedno! REBELIA POWRACA    Korfanty, zrób dla nas rewolucję! Pokaż

  Czytaj o: REBELIA POWRACA!