SZPACYR Z TYJATREM

Inne

Grafika: w dole napis Szpacyr z tyjatrem (Spacer z teatrem), w tle zdjęcie: szczyt fasady budynku Teatru Śląskiego, u góry wstęga z nazwą teatru, poniżej przy płaskorzeźby

Chcecie lepiej poznać okolice Teatru Śląskiego? Zapraszamy na SZPACYR Z TYJATREM! 

Serdecznie zapraszamy na spacer po Katowicach z Bianką Matejczyk. Prowadząca oprowadzi nas po okolicach teatru i podzieli się z nami tajemnicami, które kryją się  w labiryntach ulic i w szarej rzeczywistości katowickich kamienic.

Spacer odbędzie się 18 września o godz. 17:00.

Zapraszamy do wspólnego poznawania Śląska!

 

Bianka Matejczyk o planowanym spacerze:

„Pamiętam, jakie zamieszanie w moim umyśle wywarła twórczość Brunona Schulza - do dziś mam w głowie obrazy, które słowami w niej namalował. Wszystko za sprawą jednej ulicy, jednego miasta, kilku krótkich opowieści. Cynamonowy Drohobycz sprawiający wrażenie ciągłego pogrążenia w lekkim letargu zdawał się być czymś nieuchwytnym i dalekim niczym kosmiczna otchłań, ale zarazem stał się mi niezwykle bliski. Twórczość Brunona Schulza sprawiła, że rzeczy oczywiste stały się nagle czymś zupełnie nowym, a otaczający mnie świat przestrzenią, która była niczym niewypełniona kolorowanka. Katowice zmieniły się w mój mały, prywatny Drohobycz. Intrygowała i nadal intryguje mnie tajemnica skryta w labiryntach ulic i ta szara rzeczywistość katowickich kamienic, która skłania do wieczornych kontemplacji. Poznając Katowice, jestem obserwatorem architektury. Spaceruję po obrzeżach i staram się wypełniać kolorowankę będącą planem miasta, robiąc to na swój własny, prawdopodobnie lekko zwariowany sposób.

Zapraszam Państwa na spacer po rynku i jego ukrytych zaułkach, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością. Zanurzymy się w blasku kolorowych neonów, które przypominają o barwnej stronie miasta oraz poruszymy temat współczesnych artystów ulicznych, których prace sprawiają, że miasto nadbiera mocniejszego kolorytu. W odkrywaniu miejskiego pejzażu nie zabraknie zagadek Rawy – rzeki, która nie tylko opowiada swoją historię, ale też ukrywa przed nami swoje tajemnice. Rynek, z jego unikalnym układem architektonicznym, stanie się kluczem do zrozumienia śląskiej tkanki, pełnej kontrastów i niespodzianek. Poznaj bardziej miasto górników, szybów kopalnianych i ludzi przywiązanych do swojej ziemi od pokoleń”.

Repertuar

Przeczytaj