Staś i Zła Noga

tekstTomasz Grządziela (SPELL)

Scena w Malarni 1 h bez przerwy Data premiery 14/12/2018

Kobieta i mężczyzna siedzą na huśtawce obok nich główny bohater Staś

Staś przyjaźni się ze swoją Złą Nogą, ale Mama powoli zaczyna martwić się, że ten nietypowy przyjaciel sprowadzi na jej syna nieszczęście. Chłopiec, choć nie traci dobrego humoru, zaczyna przynosić ze szkoły kiepskie oceny i powoli traci kolejnych znajomych. Mama również wydaje się nie mieć szczególnego szczęścia do międzyludzkich relacji. Czy Zła Noga jest naprawdę taka zła? A może to tylko wymysł Stasia, który próbuje wymigać się od obowiązków i kar?

„Staś i Zła Noga” to opowieść o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje Mama. O ich zmaganiach z codzienną rzeczywistością, przezwyciężaniu przeciwności i poszukiwaniu przyjaciół. Wszystko to podszyte solidną dawką ironicznego humoru, bo przecież ta historia to znacznie więcej! Mama walczy z systemem, Staś trenuje zdolności telepatyczne, a Zła Noga marzy, by zostać kosmonautką. Jak potoczą się ich historie?

Spektakl nie tylko dla młodego widza.

Spektakl na podstawie komiksu Tomasza "SPELLA" Grządzieli „Przygody Stasia i Złej Nogi”.
Koprodukcja ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

Działania edukacyjno-terapeutyczne towarzyszące spektaklowi przygotowano we współpracy z Fundacją Iskierka. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w tę kooperację: Joli Czernickiej-Siweckiej (Prezes Fundacji Iskierka), Marioli Czernohorskiej (Dyrektor Operacyjna), Anecie Klimek-Jędryce, Aleksandrze Kalecie-Żmudzie, Grażynie Siweckiej i Magdzie Stajno.

Spektaklowi towarzyszą warsztaty dedykowane zorganizowanym grupom szkolnym. Ich celem jest stworzenie przestrzeni do rozmowy i działań teatralnych związanych z tematem i problematyką przedstawienia. Warsztaty prowadzone są przez Annę Nowak – instruktorkę teatralną, animatorkę kultury, arteterapeutkę i edukatorkę Teatru Lalki i Aktora ATENEUM.

Nauczycieli i opiekunów zainteresowanych warsztatami prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów.

Okładka Komiksu Przygody Stasia i złej nogi. Mama z papierosem siedzi na sofie, Staś na wózku gra rakietką ze złą nogą

fot. Okładka komiksu „Staś i Zła Noga", wydawnictwo Kultura Gniewu

Fragment komiksu "Staś i Zła Noga" autorstwa Tomasza "Spella" Grządzieli, wydawnictwo Kultura Gniewu


KOPRODUCENT:


PARTNERZY:


Partnerami premiery są Fundacja Iskierka i Fundacja Teatru Śląskiego "WYSPIAŃSKI"


Spektakl finałowy 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

RECENZJE

Dowcipne, chwilami gorzkie przedstawienie inspirowane komiksem Tomasza Grządzieli ani na moment nie osuwa się w ckliwy banał. Nie ma też w nim nachalnej dydaktyki. Jest za to slapstickowe tempo, humor i wdzięk. / Michał Centkowski „Newsweek Polska”

Młody aktor i reżyser Bartłomiej Błaszczyński świetnie panuje nad materiałem, bezbłędnie utrzymując odpowiednie tempo, nie dając spektaklowi na dłużej ugrzęznąć w jednej dominującej emocji. Bardzo słusznie. Bo życie ludzkie nawet w wypadku takiej borykającej się z licznymi problemami rodziny jest w istocie swej tragikomiczne. / Henryk Mazurkiewicz teatralny.pl

(…) wątki splatają się dziarski i energetyczny spektakl odpowiedni zarówno dla widzów uczęszczających jeszcze do szkoły, którzy mogą po raz pierwszy zetknąć się z problemem niepełnosprawności, jak i dla tych którzy szkołę już dawno skończyli. Na pewno jest to świetna lekcja dojrzałości i otwartości (…). / Paweł Kluszczyński Dziennik Teatralny Katowice

Realizatorzy

scenografia, kostiumy i reżyseria światła (KatoDebiut)
Magdalena Grunwald
choreografia
Sylwia Hefczyńska-Lewandowska
muzyka
Jakub Adamiak
muzyka na żywo
Patrycja Hefczyńska
inspicjent, sufler
Anna Kandziora

Obsada

Staś
Dawid Kobiela

Nagrody

  • nagroda dla Michała Rolnickiego za najlepszą rolę męską na IV Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu
  • nagroda dla Katarzyny Błaszczyńskiej za najlepszy tekst/adaptację tekstu na IV Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu
  • nagroda jury dziecięcego za najlepsze przedstawienie na IV Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu
  • nagroda dla Katarzyny Błaszczyńskiej za "oryginalne prace scenariuszowo-dramaturgiczne" w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
  • nagroda na XVIII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy
  • Grand Prix Festiwalu Mała Boska Komedia 2019 w Krakowie
  • nagroda młodzieżowego jury „Dzieci Pani Stefy” na 23. Festiwalu Korczak w Warszawie
  • Certyfikat ASSITEJ

Pokazy

  • Festiwal Korczak w Warszawie
  • pokazy w ramach programu Teatr Polska (Mrozy, Puławy, Piotrków Trybunalski, Czechowice-Dziedzice, Orzesze-Jaśkowice, Tarnowskie Góry, Oborniki, Cieszków, Rybnik-Boguszowice)
  • Festiwal Prapremier w Bydgoszczy
  • IV Festiwal Małych Prapremier w Wałbrzychu
  • Mała Boska Komedia #3 w Krakowie
  • III Festiwal Przystanek Komiks w Piasecznie

Patroni i mecenasi

Repertuar

Przeczytaj