STAND-UP | Jubileusz 20-lecia Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego

Scena w Malarni

Leżąca kobieta ubrana na czarno, w dłoniach nad swoją twarzą trzyma białą maskę, tło czarne
Zdjęcie / Szymon Fiedorek

Pięć lat, właśnie tyle zajęło mi dostanie się do szkoły teatralnej. Dostałam się na lalki. Robię stand-up. O lalkach, o aktorstwie, o sobie. Monodram „Stand- up” to silny głos pokolenia aktorów wchodzących na rynek pracy. To również opowieść o zmaganiach i kosztach, jakie podejmują młodzi ludzie, żeby móc spełnić swoje marzenia. Jako widzowie zostajemy pozostawieni z najważniejszym pytaniem, ile finalnie warta jest sztuka i czy koniecznie trzeba ponosić takie koszty? Aleksandra Gosławska, wykorzystując schemat stand- upu oraz motyw duchów przeszłości, przyszłości i teraźniejszości (znany z OPOWIEŚCI WIGILIJNEJ Charlesa Dickensa), zabiera widzów do swojego świata – prezentując słodko-gorzką opowieść o własnej drodze artystycznej.

Duchami okazują się niepozorne przedmioty – jednopalczasta, zimowa rękawiczka, figurka Matki Boskiej czy ogromne ucho Wergiliusza – które dzięki sprawnej animacji Gosławskiej ożywają na scenie i prowadzą dialog z bohaterką.

Sztuka została nagrodzona m.in.:

  • GRAND PRIX XV Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF (2023)
  • Nagrodą Główną MARTA w kategorii "Authorial Acting" na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych Setkání/Encounter w Brnie (2023)

Realizatorzy

reżyseria, scenariusz, ruch sceniczny
Aleksandra Gosławska
opieka pedagogiczna
Błażej Piotrowski
życzliwe głosy
Magdalena Mickiewicz, Mirella Burcewicz, Piotr Gadomski, Agata Nierzwicka
pomoc muzyczna
Jakub Wietrzyński
plakat
Karolina Krot
obsługa świateł i dźwięku
Laura Walczak, Łukasz Dybek

Obsada

Aleksandra Gosławska

Repertuar

Przeczytaj