PRZEGINANIE ŚLĄSKA/UCIELEŚNIANIE ARCHIWÓW | warsztaty performatywne

Scena Kameralna 4 h

Kobieta przebrana za górnika: na głowie ma czapkę górniczą z białym pióropuszem, w prawej ręce trzyma wachlarz
Zdjęcie / (Un)Learning Distances: digital, international residency programme, FAVORITEN Festival 2022. © Silviu Guiman

Przeginanie Śląska/Ucieleśnianie archiwów. Warsztaty performatywne

Choć Górny Śląsk jest złożony i różnorodny, w popularnych narracjach o regionie często brakuje wielu intrygujących wątków, m.in. tych dotyczących osób nieheteronormatywnych. Gdzie ukrywa się queerowa przeszłość Śląska? Po co ją dziś opowiadać i jakich środków do tego użyć, by rozbudzić ciekawość widowni? Podczas warsztatu przedstawiciele kolektywu Śląsk Przegięty podzielą się swoimi performatywnymi praktykami przeginania Śląska i ucieleśniania queerowych archiwaliów. Sięgniemy do dragu i burleski, będziemy pracować z głosem, tekstem, kostiumem, rekwizytem, ruchem i somatyką.

Warsztaty będą polegały na wspólnej praktyce kreatywnej w oparciu o queerowe archiwa z wykorzystaniem narzędzi zaproponowanych przez osoby prowadzące. Można przynieść własne archiwalia (np. pamiątki rodzinne, fotografie, wycinki z gazet, dokumenty) lub skorzystać ze zbiorów Śląska Przegiętego, które będą dostępne na miejscu.

Warsztaty będą bezpieczniejszą przestrzenią, w której nie ma miejsca na przemoc (fizyczną lub psychiczną), seksizm, homofobię, transfobię, ableizm, rasizm, fatfobię, silesiofobię oraz żadne inne przejawy dyskryminacji. Podczas praktyki duży nacisk położymy na świadomą zgodę oraz komfort osób uczestniczących.

Warsztaty organizowane są w ramach interdyscyplinarnego przeglądu kultury śląskiej PRZYSTANEK ŚLĄSK.

Śląsk Przegięty to działający od 2018 roku interdyscyplinarny projekt i kolektyw skupiający się na tworzeniu bezpieczniejszych przestrzeni dla lokalnej społeczności LGBT+, rozwoju śląskiej sceny queer oraz badaniu i upowszechnianiu wiedzy na temat queerowej przeszłości Górnego Śląska. Kolektyw tworzy spektakle dragowo-burleskowe, organizuje imprezy, warsztaty, spotkania i panele dyskusyjne, wspiera też katowicki Marsz Równości i inne inicjatywy aktywistyczne. W 2022 roku zorganizował pierwszą w Polsce szkołę dragu pod nazwą Akademia Piosenki Przegiętej.

Osoby prowadzące:

Valyen Songbird – absolwentka wydziału wokalno-instrumentalnego Katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Śpiewa operę, rozrywkę, jazz, a także wszystko to, co pomiędzy. Ma ponad pięcioletnie doświadczenie zawodowe w pracy z nauczaniem śpiewu dzieci i dorosłych, fortepianu oraz kształcenia słuchu. Pochodzi spod Rybnika, w Katowicach mieszka już ponad 10 lat. Zawodowo zajmuje się szeroko pojętą sztuką, łączy muzykę z plastyką. Maluje, rysuje i komponuje. Na scenie queerowej występuje jako drag queer Princ Wonglo.

Paweł Świerczek – dramaturg, performer, organizator kultury. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (2012) oraz Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych na Uniwersytecie SWPS w Warszawie (2018). Od 2018 roku prowadzi interdyscyplinarny projekt i kolektyw Śląsk Przegięty. Swoje prace pokazywał na międzynarodowych festiwalach w Niemczech (Performing Arts Festival w Berlinie, Favoriten Festiwal w Dortmund), Grecji (Athens Festival of Queer Performance), Norwegii (Open Out Festival w Tromsø) czy Rumunii (In:vzbl Festival w Timiṣoarze). Praktykuje improwizację kontaktową, prowadzi warsztaty somatycznej metody komunikacji Authentic Relating. Na scenie queerowej występuje pod pseudonimem Hajer.

koordynacja wydarzenia
Bartosz Cudak

Repertuar

Przeczytaj