NOWE KSIĄŻKI: „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” Zbigniewa Rokity

Duża Scena

Plakat cyklu spotkań Nowe książki: „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” Zbigniewa Rokity z lewej strony okładka książki, z prawej strony napis

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie literackie z cyklu NOWE KSIĄŻKI. W listopadzie porozmawiamy o nowej książce Zbigniewa Rokity „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”, włóczęgowskim poemacie reporterskim. Spotkanie z autorem, laureatem Nagrody Literackiej NIKE, odbędzie się 20 listopada o godz. 18.00 na Scenie w Malarni.

„Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”

To tu, na „Ziemiach Odzyskanych”, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę.

Ale wciąż widać szwy, którymi pozszywali Polski przedwojenną i powojenną. Wyłażą france. Bo tu, na „Odzyskanych”, jest jakoś inaczej. Uliczne tabliczki przypominają piastowskie drzewka genealogiczne, zewsząd wyzierają cegły o barwie wściekłej krwi, blokowiska lokowane na prawie niemieckim, wilhelmińskie gmachy otoczone przez parkingi niestrzeżone, a jednak płatne. Tutejsi Polacy często wciąż wahają się, czy już są stąd, czy jeszcze znikąd – a niektórzy dalej snują opowieść, którą ktoś ileś tam lat temu przerwał martwym już mieszkańcom ich kamienic.

I dlatego ja, kundel „Ziem Odzyskanych”, zlepiony z tutejszych i przyjezdnych, ruszyłem w tę dziwną podróż po „Odzyskanych”, po Poniemiecczyźnie, żeby to wszystko ujrzeć na własne oczy.

Rozmowę poprowadzi Anna Dudzińska, dziennikarka Radia 357.

Fragmenty książki przeczyta Marcin Gaweł.

Repertuar

Przeczytaj