Niepokój przychodzi o zmierzchu | XXII Festiwal INTERPETACJE

Duża Scena

W centrum stojąca bokiem kobieta w spódnicy, głaska grzbiet czarnego konia, koń nie jest prawdziwy a z materiału, jest naturalnego wymiaru, wszystko to spowite jest mgłą na wysokości twarzy kobiety oraz grzbietu konia

XXII Festiwal INTERPRETACJE

“Niepokój przychodzi o zmierzchu”
na podstawie powieści Marieke Lucasa Rijnevelda
Wrocławski Teatr Pantomimy

Kiedy ludzie są wychłodzeni, trzeba ich traktować jak porcelanę. Najmniejszy dotyk może okazać się śmiertelny.*

Przedstawienie na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda Niepokój przychodzi o zmierzchu jest wizualną opowieścią o doświadczeniu straty oraz o jej odkładaniu się w ciele i w wyobraźni; o próbie skonfrontowania się z tragedią, która więzi 10-letnią bohaterkę i jej bliskich w świecie pogrążonym w żałobie; o potrzebie odnalezienia sensu w śmierci. To także historia o dojrzewaniu i o końcu dzieciństwa.

Świat, w którym panuje wieczna zima i przenikający chłód, pełny jest magicznego myślenia, zaklęć i modlitw. Widzimy go oczami małej dziewczynki wchodzącej w czas dorastania. Jest ona zarówno obserwatorką biegu wydarzeń, narratorką, jak i kreatorką fantazji – przechowuje wspomnienie tragedii, mierzy się z poczuciem winy i odpowiedzialności za rodziców, zmaga się z ukłuciami pustki.

Plastyczność świata widzianego z perspektywy dziecka i dziecięca wyobraźnia opisana w książce pozwalają na tworzenie, z zapisanych w niej doświadczeń, obrazów. Obrazy te stają się samodzielnymi mikrohistoriami. Niepokojąca codzienność, z której reżyserka buduje wizualność przedstawienia, składa się także z obserwacji więzi pomiędzy ludźmi, a zwierzętami. Przez ten pryzmat możemy lepiej przyjrzeć się relacjom rodzinnym – rodzinie, która żyje obok siebie, a nie ze sobą.

*Marieke Lucas Rijneveld, “Niepokój przychodzi o zmierzchu”
Przedstawienie dla Widzów 16+
Przedstawienie porusza temat śmierci, depresji oraz młodzieńczych zachowań seksualnych. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z artystami.

Realizatorzy

Reżyseria
Małgorzata Wdowik
Scenariusz, adaptacja
Robert Bolesto
Współpraca dramaturgiczna
Magdalena Komornicka
Scenografia, reżyseria światła
Aleksandr Prowaliński
Kostiumy
Maja Skrzypek
Muzyka
Agata Zemla
Rzeźby
Jan Baszak
Inspicjentka/Pierwsza asystentka reżyserki
Katarzyna Radomska
Drugi asystent reżyserki
Piotr Soroka

Obsada

Agnieszka Dziewa
Urszula Kuśnierz (gościnnie)
Anna Nabiałkowska
Karolina Pewińska
Artur Borkowski
Eloy Moreno Gallego
Jan Kochanowski
Jakub Pewiński

Repertuar

Przeczytaj