JUBILEUSZOWE POWROTY. KONTYNUACJA. Spotkanie z Bogdanem Toszą

Scena w Malarni ok. 1 h

Plakat: Jubileuszowe powroty. konstytucja, spotkanie, Bodan Tosza, 8 czerwca godzina 18.00, Scena w Malarni, z lewej strony zdjęcie w kształcie sześcianu - dwie osoby siedzą przy stole, pozostali stoją za nimi

Bogdan Tosza będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu JUBILEUSZOWE POWROTY. KONTYNUACJA zorganizowanego przez Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach dla uczczenia Roku Jubileuszowego, na który składa się aż 5 jubileuszy: 115 lat teatru, 100 lat sceny polskiej, 25 lat Rady Mecenasów Teatru Śląskiego, 5 lat Fundacji Teatru Śląskiego "Wyspiański" oraz 5 lat Międzynarodowego Festiwalu Open the Door.

Bogdan Tosza, dr hab., absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydziału reżyserii PWST w Krakowie, dyrektor Teatru Śląskiego przez jedenaście sezonów, od 1992/93 do 2002/2003.

Współpracę z katowickim teatrem rozpoczął podczas dyrekcji Jerzego Zegalskiego (wyreżyserował m.in. „Garbusa” Mrożka, prapremierę „Dworu nad Narwią” J. M. Rymkiewicza, „Ostatnią podróż Jonathana Swifta” G. Gorina, „Mężą i żonę” A. Fredry, „Pokojówki” J. Geneta, „Rewizora” M. Gogola, prapremierę „Marmuru” J. Brodskiego oraz

„Próby dla siedmiu” B. Schaeffera. Podczas dyrektorowania Teatrem Śląskim zrealizował m.in. takie spektakle, jak „Wiśniowy sad” A. Czechowa, „Antygonę w Nowym Jorku” J. Głowackiego, „Wróżby kumaka” G. Grassa, „Akropolis” St. Wyspiańskiego, „Requiem dla gospodyni” W. Myśliwskiego, i napisane przez Macieja Wojtyszkę specjalnie na jubileusz 80-lecia Teatru Śląskiego, „Chryje z Polską. Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim”.

Za swoje prace reżyserskie dwukrotnie został nagrodzony Złotą Maską.

Rozpoczynając swoją kadencję dyrektorską, w 1992 roku otworzył Scenę w Malarni, która miała służyć jako miejsce dla nietypowych wydarzeń teatralnych, koncertów, spotkań i eksperymentów artystycznych. Za jego dyrekcji w 1993 roku Teatr Śląski był współgospodarzem i współorganizatorem wizyty w Katowicach Josifa Brodskiego, w 1996 z kolei odbyły się w Teatrze Dni Guntera Grassa. Spotkania te zgromadziły wielu pisarzy, tłumaczy, poetów (Czesława Miłosza, Stanisława Barańczaka, Adama Zagajewskiego i innych) i do dziś wspominane są w Katowicach jako wydarzenia wyjątkowe.

Po odejściu z Teatru Śląskiego Bogdan Tosza objął dyrekcję Teatru Polskiego we Wrocławiu, a w latach 2012-2020 był dyrektorem Filharmonii Krakowskiej. Współpracuje z Wydziałem Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego jako wykładowca pracy z aktorem, reżyserii i historii dramatu.

Spotkanie z Bogdanem Toszą odbędzie się w środę, 8 czerwca, o godz. 18.00, a poprowadzi je redaktor Violetta Rotter-Kozera.

Rok Jubileuszowy w Teatrze Śląskim został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę.

Repertuar

Przeczytaj