Empuzjon

na podstawie powieści Olgi Tokarczuk

Duża Scena 1 h 45 min. bez przerwy Data premiery 12/05/2023

Grupa mężczyzn stojących na scenie, w centrum oświetlony mężczyzna z wyciągniętą do przodu lewą ręką

Czy to przypadek, że przyjazd Mieczysława Wojnicza do sanatorium w Görbersdorfie zbiega się z pewną tajemniczą śmiercią? Dlaczego ochoczo rozmawia się tu na każdy inny temat, ale nie o zaginionych ludziach? Czego boją się mieszkańcy Pensjonatu dla Panów? Młody kuracjusz niepewnie wkracza na terytorium zajęte przez mężczyzn przekonanych o swojej mądrości. Każde spotkanie, suto zakrapiane nalewką Schwärmerei, to przecież doskonała okazja do rozpraw o sztuce czy filozofii, a w ostateczności – wyższości mężczyzn nad kobietami. Tymczasem nagrobki na pobliskim cmentarzu okazują się niepokojąco do siebie podobne. Może kolejne tyrady są jedynie próbą ukrycia lęku przed tajemniczą siłą, która odpowiada za unoszącą się w powietrzu śmierć? Zegar tyka, otaczający sanatorium las staje się coraz bardziej złowieszczy, zbliża się pierwsza listopadowa pełnia księżyca, wilgotne powietrze przenika odór rozkładu, a Wojnicz wciąż nie wie, dlaczego wszystkie oczy (nie tylko te ludzkie) skierowane są na niego... I dlaczego ze wszystkich możliwych zakamarków wydobywa się ten niepokojący głos? Czy ktoś jeszcze go słyszał? Gdzie należy spojrzeć, żeby zobaczyć ukrytą twarz tutejszego pejzażu?

Teatralna adaptacja pierwszej po Nagrodzie Nobla powieści Olgi Tokarczuk to doskonała okazja do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę wiemy o świecie, a co pozostaje poza naszym wzrokiem. Reżyser i autor adaptacji, Robert Talarczyk, sięga po „horror przyrodoleczniczy" noblistki, by zajrzeć tam, gdzie czają się nasze najbardziej uśpione lęki.

Program EMPUZJON

Premiery:
12/05/2023 Teatr Śląski Katowice
19/05/2023 Teatr Studio Warszawa
23/06/2023 Instytut im. Jerzego Grotowskiego Wrocław

Koproducenci:
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

STUDIO teatrgaleria w Warszawie

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Partnerzy premiery: Rada Mecenasów Teatru Śląskiego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

RECENZJE

Mieczysława Wojnicza, który skrywa swoje prawdziwe „ja”, gra w spektaklu Michał Piotrowski – aktor idealnie wpisuje się w podwójność bohatera zarówno swoją filigranową fizycznością, jak i delikatnością, którą stara się wyrazić poprzez pozy i ruchy ciała, spojrzenia, grymasy twarzy. Skrytość, kruchość, pełne obaw zdystansowanie i wreszcie odwaga, by dokonać transformacji – to Mieczysław przemyślanie skonstruowany przez Piotrowskiego.
/ Marta Odziomek „Gazeta Wyborcza Katowice”

Spektakl w reżyserii Roberta Talarczyka jest zwarty, konsekwentnie posuwa się do przodu, od jednego skondensowanego obrazu do kolejnego. Razem z dramaturgiem Miłoszem Markiewiczem udało się czterysta stron powieści noblistki zmieścić w około półtoragodzinnym przedstawieniu. To solidna robota, mimo pewnych przesunięć względem oryginału bardzo mu wierna – a zarazem dość klasyczna w stylu.

/ Witold Mrozek „Gazeta Wyborcza”

Kto wie, może to nawet najlepsza adaptacja teatralna prozy Tokarczuk, a na pewno jedna z lepszych prób przełożenia jej prozy na teatr. Trzyma uwagę widzów w napięciu, przykuwa ją tajemniczą aurą i pytaniem, czy przestanie tej powieści – miejsce dla wszystkich, niezależnie od płci i odstępstw od tzw. cielesnej normy, kiedykolwiek się ziści.
/ Tomasz Miłkowski „Przegląd”

 

Realizatorzy

adaptacja i reżyseria
Robert Talarczyk
muzyka
Wojciech Kilar (w opracowaniu Adama Wesołowskiego)
scenografia, kostiumy, reżyseria świateł
Katarzyna Borkowska
choreografia
Kaya Kołodziejczyk
wideo-art
Wojtek Doroszuk
przygotowanie iluzjonistyczne
Paweł Kwiecień
konsultacje literackie
prof. Ryszard Koziołek
asystenci reżysera
Michał Piotrowski, Mateusz Worek
realizacja dźwięku
Grzegorz Maj, Franciszek Borgiel
realizacja światła
Maria Machowska, Piotr Roszczenko
realizacja wideo
Szymon Suchoń
kierownictwo produkcji
Małgorzata Długowska-Błach
kierownik techniczny produkcji
Maciej Rokita
współpraca produkcyjna
Justyna Pankiewicz (STUDIO teatrgaleria)
asystentka produkcji
Dorota Damec

Obsada

Mieczysław Wojnicz
Michał Piotrowski
Thilo von Hahn
Mateusz Smoliński
Walter Frommer
Dariusz Maj
August August
Krzysztof Strużycki
Longin Lukas
Marcin Szaforz
doktor Semperweiß
Wiesław Sławik
ojciec Wojnicza
Artur Święs
Rajmund, Hans Castorp
Jakub Fret
oraz
Sebastian Krysiak, Piotr Sobota, Jerzy Śpiewakowski, Robert Witkowski, Paweł Kwiecień (podczas pokazów 12-14 maja w Katowicach)

Nagrody

  • Złote Maski 2023
    Kategoria SPEKTAKL ROKU „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Teatr Studio i Instytut Grotowskiego
  • Złote Maski 2023
    Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ Mateusz Znaniecki za rolę Empuzy w spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Teatr Studio i Instytut Grotowskiego
  • Złote Maski 2023
    Kategoria SCENOGRAFIA Katarzyna Borkowska za scenografię do spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Teatr Studio i Instytut Grotowskiego

Repertuar

Przeczytaj