ZMIERZCHY/ŚWITANIA. Widowisko Bytomskiego Kolektywu Śpiewaczego

Koncert Wydarzenie gościnne Duża Scena

W centrum kobieta w różowej sukni, w przewiązaną w pasie niebieską, długą wstążką, po bokach widoczne są kobiety tańczące w rzędzie, każda ma przewiązaną w pasie niebieską lub pomarańczową wstążkę, zdjęcie wykonane w efekcie podwojonego obrazu
Zdjęcie / Tomasz Makula

Świt przynosi światło. Światło przynosi nadzieję. Nadzieja odpędza wszelkie strachy. Zmierzch maluje świat w ciemnych barwach. Ciemność potęguje lęki i obawy, które znikają wraz z nastaniem jasności. I tak bez końca. Odwieczny porządek.
W całym tym cyklu skupiamy się tym co pomiędzy. Na momentach granicznych. Drobnych pęknięciach w uporządkowanej strukturze świata. Momenty te zawierają w sobie coś niezdefiniowanego. Coś co pozwala na bycie pomiędzy, na zatrzymanie się w biegu codzienności. Szukamy pretekstu by na chwilę Was zatrzymać. By dać Wam chwilę wytchnienia.
Przynosimy Wam pieśni niezwykłe z różnych rejonów Polski - od Polesia Lubelskiego przez Kurpie, Augustowszczyznę, Kielecczyznę czy Mazowsze aż po Beskid Śląski. Zaśpiewamy też magiczne i obrzędowe pieśni z Ukrainy z rejonu Polesia, Kijowszczyzny, Połtawszczyzny, Sumszczyzny czy Czernichowszczyzny. Ośpiewamy Wasze momenty graniczne. Wasze zmierzchy i Wasze świtania.

Bytomski Kolektyw Śpiewaczy to grupa blisko 30 kobiet z rejonu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która od 3 lat wspólnie zgłębia tajniki śpiewu tradycyjnego. Na co dzień różni je praktycznie wszystko – profesja, zainteresowania, wiek, doświadczenie, predyspozycje muzyczne czy temperament. Na scenie łączy je harmonia współbrzmienia.
Kolektyw nawiązuje do tradycji górnośląskich chórów i towarzystw śpiewaczych, ale jest również symbolicznym ukłonem w stronę przesiedleńców i Kresowian z terenów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy swoje losy związali z Górnym Śląskiem. Koncert stanowi kolejny pretekst do spotkania z wielokulturowością towarzyszącą historii regionu, okazję do zrozumienia kontekstów i powiązań z tradycjami dzisiejszej Ukrainy. Jest wreszcie okazją do rozmów i dialogu międzypokoleniowego, do zadawania pytań o tożsamość.
Bytomski Kolektyw Śpiewaczy to autorski projekt Marleny Hermanowicz, zainaugurowany w roku 2021 dzięki stypendium Prezydenta Miasta Bytomia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury w dziedzinie: niematerialne dziedzictwo [folklor i tradycja].

Realizatorzy

idea, reżyseria
Marlena Hermanowicz
przygotowanie wokalne
Marlena Hermanowicz, Hanna Sopiłka
choreografia
Monika Małycha
taniec
Grupa Poruszenie
światło, wideo
Bartłomiej Jan Sowa
rysunki, animacje
Justyna Kwiatkowska, Weronika Ratajska, Bartłomiej Jan Sowa
realizacja wideo
Oskar Cichoń
muzyka
Kapela Dejcie Pozór oraz zaproszeni goście
realizacja dźwięku
Marcin Łyczkowski
idea kostiumów
praca kolektywna
realizacja kostiumów
Daria Wawrzkiewicz

Występują

Bytomski Kolektyw Śpiewaczy: Alina Trefon, Anna Leszczyńska-Rożek, Bożena Żak, Delfina Glapińska, Hanna Sopiłka, Emilia Świder, Joanna Maria Płonka, Justyna Kwiatkowska, Karola Stachowicz, Katarzyna Biedrycka, Katarzyna Chrostowska, Katarzyna Kocielska, Katarzyna Lenartowicz, Marlena Hermanowicz, Marta Konsek, Marta Skutek, Monika Pluszczykova, Natalia Śmiechowska, Weronika Ratajska, Zofia Milewska

Repertuar

Przeczytaj