8. Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR: Ben nie ma lekko (Život k sežrání), OTD na ekranie

Festiwal OPEN THE DOOR kino przyjazne sensorycznie Inne 1 h 20 min

Anonimowana kadr filmu, dwie kobiety stojące obok siebie, jedna jest chuda, druga grubsza; zdjęcie w kolorze żółtego

8. Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR: Ben nie ma lekko (Život k sežrání), Czechy, Słowacja, Francja, OTD na ekranie

Kino przyjazne sensorycznie.

W życiu 12-letniego Bena, który śpiewa w zespole rockowym, tryska dobrym humorem i kocha gotować, nadchodzi rewolucja. Nie dość, że zakochuje się w koleżance z klasy, to jeszcze postanawia schudnąć.

Komuś, kto czuje się w kuchni jak ryba w wodzie, trudno przejść na dietę. Mimo to Ben decyduje się podjąć rękawicę - i to nie tylko za namową szkolnej pielęgniarki. Chłopak chce rozpocząć nowy etap w życiu. Wreszcie pozbędzie się docinek ze strony wrednego nauczyciela WF-u i zaimponuje swojej pierwszej miłości, Klarze. Ale trzymanie dyscypliny to nie bułka z masłem, gdy na korytarzu wciąż uśmiecha się do niego automat z przekąskami, a wizyta u babci równa się wielkiej uczcie. Pełna chwytliwej muzyki animacja lalkowa nie jest wyłącznie opowieścią o zrzucaniu kilogramów. Przekonuje też, że czasem warto zrzucić ciężar z serca i polubić bycie sobą.

Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR dzięki swej otwartości i inkluzywności jest jednym z najbardziej wyjątkowych festiwali w Polsce. Jego program obejmuje m.in. prace artystów z niepełnosprawnością oraz twórców z defaworyzowanych grup społecznych. Na OPEN THE DOOR prezentujemy najciekawsze zjawiska współczesnego teatru – polskiego i zagranicznego. Festiwalowe prezentacje wzbudzają emocje, prowokują do dyskusji i oswajają z tym, co obce, trudne, często nieuniknione.

W szczególny sposób kierujemy uwagę na zjawisko wykluczenia, które może być powodowane przez wiele rozmaitych przyczyn, i przede wszystkim – walczymy o włączanie. Pokonujemy bariery, przełamujemy stereotypy, przekraczamy granice. Wybrane festiwalowe wydarzenia będą prezentowane w PJM, z napisami i z audiodeskrypcją.

Realizatorzy

reżyseria
Kristina Dufková
scenariusz
Petr Jarchovský, Barbora Drevikovska
Zdjęcia
Václav Fronk
Muzyka
Michal Novinski

Repertuar

Przeczytaj

  • „Lobotomia" z tłumaczeniem na PJM!

    Grupa aktorów siedzących blisko siebie na brzegu sceny

    Artykuł

    25 maja zapraszamy na „Lobotomię” z tłumaczeniem na PJM – pełen czarnego humoru, ironii i dystansu spektakl inspirowany piosenkami kultowego

    Czytaj o: „Lobotomia" z tłumaczeniem na PJM!