5. Festiwal OPEN THE DOOR: „a.y.l.a.n” City Theatre Gijilan (Kosowo)
Prapremiera Festiwal OPEN THE DOOR Duża Scena 55 min.
Bilety
- Bilety w cenie 15 zł.
- Osoby z niepełnosprawnościami 5 zł.
Ważne informacje
Informacja dla widzów poruszających się na wózkach:
- ze względu na różny charakter przestrzeni gry prosimy przed rezerwacją/kupnem biletów o kontakt z Biurem Obsługi Widzów, by uzyskać informację o dostępności odpowiednich miejsc.
W Roccalumera, małym miasteczku na Sycylii, nic się nie dzieje. Jego mieszkańcom doskwiera nuda i desperacja. Każdy wiąże ogromne nadzieje z przybyciem imigrantów, licząc na to, że łódź z uchodźcami zwróci uwagę na ich miasto, sprawi też, że mieszkańcy skorzystają na zagranicznej pomocy. Łodzie z uchodźcami omijają ich jednak, żeglując w stronę dużych miast i nie zatrzymując się w Roccalumera. Pewnego jednak dnia morze wyrzuca na plażę ciało mężczyzny i wszystko się zmienia… „a.y.l.a.n” to ironiczne przedstawienie poruszające temat faktycznej sytuacji uchodźców w Europie oraz działań wielu pozbawionych skrupułów ludzi, którzy chcą osiągnąć korzyść, wykorzystując ich tragedię. W czasach, kiedy w wielu europejskich krajach rosną antyimigracyjne nastroje i gdy maleje empatia wobec historii oraz cierpienia uchodźców, spektakl zmusza nas do tego, byśmy historie innych zobaczyli w nas samych. Obecna tragedia tych „innych” jest naszą tragedią, która rozgrywała się wczoraj i może być naszą tragedią, która dosięgnie nas jutro.
„Ta na pierwszy rzut oka mogąca się wydawać skrajnie mroczną i zjadliwą komedia stała się dla Blerty Neziraj inspiracją do stworzenia serii robiących niezwykle mocne wrażenie obrazów. Wspólnie z choreografem Gjergjem Prevazim reżyserka przemienia zaaranżowany „na opak” teatralny świat w przestrzeń gry i imaginacji. Ubrani w czarne pogrzebowe garnitury aktorzy wspinają się na puste krzesła, przechodzą ponad rzędami. Rzędy szkarłatnych siedzeń zamieniają się w przybrzeżne fale, w morze mogące pochłonąć ludzkie ciało. Yann Perregaux wyreżyserował światło tak, że ta teatralna transformacja dokonuje się w całej pełni. Czasem wrzuca nas w połyskującą ciemność, wykorzystuje fosforyzujące światło, wywołując wrażenie burzy. Popycha nas w stronę morskiego dna”.
Natasha Tripney – The Theatre Times
Teatri i Qytetit – Gjilan, czyli Miejski Teatr w Gjilan, jest jednym z najbardziej prężnie działających teatrów w Kosowie. Pierwsze spektakle zaczął wystawiać w 1994 r. Budynek teatru znajduje się na rynku głównym w mieście Gjilan, a sam teatr jest instytucją publiczną założoną przez miasto Gjilan oraz Ministerstwo Kultury. Obecnie zatrudnia stały zespół dwunastu aktorów, wystawia od 4 do 5 premier rocznie. Dyrektorem artystycznym teatru jest Erson Zymberi, znany w Kosowie reżyser.
Blerta Neziraj reżyseruje spektakle dla Qendra Multimedia w Kosowie oraz w innych krajach. Jej spektakle wielokrotnie prezentowane były za granicą, m.in. w Vidy w Lozannie, Piccolo Theater w Mediolanie, Volkstheater w Wiedniu oraz Volksbhune w Berlinie. Jest absolwentką Lincoln Center Theatre Directors Lab (2018). Wiosną 2019 roku zrealizowała adaptację 55 Shades of Gay w La MaMa w Nowym Jorku. Jej najnowsze przedstawienie Balkan Bordello, wyprodukowane przez La MaMa (Nowy Jork), Qendra Multimedia (Prisztina) i Atelje 212 (Belgrad), miało swoją premierę 3 listopada w Prisztinie, a wiosną 2022 roku będzie miało amerykańską premierę w La MaMa w Nowym Jorku. Blerta Neziraj jako reżyserka teatralna otrzymała wiele nagród, między innymi nagrodę za najlepszą reżyserię w 2020 rok w Kosowie. „The Guardian” nazwał ją „jedną z czołowych reżyserek w kraju”, a „The Stage” opisał jej spektakle jako „bezkompromisowe… potrzebne… śmiałe i mocne”.
Jeton Neziraj jest dyrektorem Qendra Multimedia, wcześniej pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Teatru Narodowego w Kosowie. Napisał ponad 20 sztuk teatralnych, które zostały wystawione (ponad 50 produkcji), przetłumaczone i opublikowane w ponad 15 językach. Jego sztuki zdobyły wiele nagród, a ich realizacje były prezentowane na festiwalach teatralnych w całej Europie.
„… sztuki [Jetona Neziraja] są ostre, zuchwałe i absurdalne. Przywołują na myśl Ibsena, Moliera i Kafkę…” – skomentował „The Guardian”. Niemiecki magazyn teatralny „Theater der Zeit” i niemieckie Radio Deutschlandfunk Kultur nazwały go „Kafką Bałkanów”, podczas gdy „Los Angeles Times” określiły go „dramaturgiem słowa, który z każdym zwrotem akcji kwestionuje nasze samozadowolenie”. Neziraj jest laureatem nagrody 2020 Europe Culture Award.
Dostępność:
- spektakl z audiodeskrypcją
Rok Jubileuszowy w Teatrze Śląskim został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę.
Realizatorzy
- tekst
- Jeton Neziraj
- reżyseria
- Blerta Neziraj
- scenografia i kostiumy
- Mentor Berisha
- choreografia
- Gjergj Prevazi
- muzyka
- Tomor Kuci
- reżyseria światła
- Yann Perregaux
- asystent reżyserki
- Avni Shkodra
- tłumaczenie na angielski
- Alexandra Channer
- dyrektor artystyczny
- Erson Zymberi
- produkcja
- Teatri i Qytetit – Gjilan/Kosovo
Obsada
- Aurita Agushi
- Ernest Zymberi
- Kushtrim Qerimi
- Tringa Hasani
- Gani Rrahmani
- Alban Shahiqi
Repertuar
-
-
Godej do mie
Premiera
-
KSIĄŻKA NA SCENĘ! Amerykańskie sny
-
Wojna i pokój
Premiera
według Lwa Tołstoja i Tukidydesa
-
NOWE KSIĄŻKI: "Kairos" Macieja Siembiedy
-
Nikaj
Zbigniew Rokita
Przeczytaj
-
Spektakl "S I E D E M" odwołany
Artykuł
Drodzy Widzowie, z przykrością informujemy, że plenerowy spektakl „S I E D E M”, który mieliśmy pokazać w sobotę, 14
Czytaj o: Spektakl "S I E D E M" odwołany -
Zapraszamy na SZPACYR Z TYJATREM
Artykuł
Chcecie lepiej poznać okolice Teatru Śląskiego? Zapraszamy na SZPACYR Z TYJATREM! Serdecznie zapraszamy na spacer po Katowicach z Bianką Matejczyk.
Czytaj o: Zapraszamy na SZPACYR Z TYJATREM