Deklaracja dostępności
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Teatru Śląskiego.
Data publikacji strony internetowej: 2021-12-06.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-06-24.
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Treści niedostępne
- może być zaburzona kolejność i hierarchia nagłówków,
- materiały multimedialne nie posiadają audiodeskrypcji,
- pliki graficzne, w tym programy spektakli nie są plikami dostępnymi,
- załączniki nie posiadają informacji na temat wielkości i formatu pliku,
- treści prezentowane w innym języku nie posiadają znacznika języka,
- pojawiają się nieliczne błędy składni HTML, nie mają one jednak wpływu na korzystanie ze strony za pomocą technologii asystujących.
Teatr Śląski dokłada wszelkich starań, aby wskazane niezgodności, o ile jest to możliwe, były usuwane i poprawiane, a strona internetowa była dostępna cyfrowo dla jak najszerszego grona odbiorców serwisu.
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia: 2021-12-06.
Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2024-09-19.
Deklarację sporządzono na podstawie audytu przeprowadzonego przez podmiot zewnętrzny.
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Hanna Hochuł, e-mail: h.hochul@teatrslaski.art.pl. Kontaktować można się także, dzwoniąc na numer telefonu 32 2587251 wew. 288. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury odwoławczej
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Administracja
Teatr Śląski z siedzibą w Katowicach przy ul. Rynek 10 stale dostosowuje swój budynek oraz sceny do potrzeb osób o szczególnych potrzebach. Obiekty należące do Teatru Śląskiego to Duża Scena wraz z zapleczem administracyjnym, Scena w Malarni, Scena Kameralna. We wszystkich wymienionych przestrzeniach dążymy do pełnej dostępności.
- Lokalizacja i wejście
Budynek Teatru zlokalizowany jest w centrum miasta, na Rynku w Katowicach. Adres: Rynek 10, Katowice. Wejście do części administracyjnej znajduje się od ul. Warszawskiej. Przy wejściu do budynku zamontowana jest miniwinda – platforma schodowa oraz są dostępne szyny podjazdowe. Pracownik administracyjny jest do dyspozycji widza w przestrzeni teatru na foyer I balkonu . Najbliższe przystanki autobusowe i tramwajowe oraz dworzec kolejowy i autobusowy znajdują się w okolicy.
Odległość od przystanków autobusowych do teatru:
- ul. Warszawska – 350 m
- Piotra Skargi – 500 m
- Dworzec PKP – 350 m
- Parking + miejsca postojowe
Ogólnodostępne miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością zlokalizowane od strony ul. Warszawskiej. Miejsce parkingowe oddalone jest około 40 m od wejścia do części administracyjnej.
- Toaleta
W Teatrze jest toaleta dostosowana do potrzeb osób o szczególnych potrzebach.
- Trasa wolna od przeszkód
Korytarze, ciągi komunikacyjne nie są wolne od przeszkód dla osób z niepełnosprawnościami.
- Pies asystujący
Do wszystkich naszych budynków oraz na widownie zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami razem z psami przewodnikami.
- Tłumacz PJM
Z usługi można korzystać następujący sposób:
-
- osobiście w siedzibie teatru,
- osobiście w siedzibie teatru za pośrednictwem telefonu z dostępem do Internetu, nasz pracownik połączy się z tłumaczem języka migowego online,
- online za pośrednictwem telefonu/komputera z kamerą i dostępem do Internetu.
Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum 3 godziny przed planowaną wizytą lub rozmową.
Kontakt do Tłumacza PJM: e-mail: k.rogowska@teatrslaski.art.pl, numer telefonu +48 507 944 552.
Duża Scena
- Lokalizacja i wejście
Budynek zlokalizowany jest na Rynku w Katowicach. Adres: Rynek 10, Katowice. Przed wejściem do budynku teatru znajdują się schody. Wejście dla osób poruszających się na wózkach znajduje się od strony ul. Teatralnej, gdzie znajduje się winda. Korzystając z przycisku dzwonka, należy wezwać do pomocy osoby z obsługi widowni.
- Kasa
Znajduje się przy wejściu do teatru, na poziomie parteru. Wejście od strony ul. Teatralnej dla osób poruszających się na wózkach. W kasach zainstalowane są pętle indukcyjne.
- Widownia
Miejsca dla osób poruszających się na wózkach znajdują się na parterze widowni w pierwszym rzędzie. Prosimy o kontakt telefoniczny celem sprawdzenia dostępności miejsc na spektaklach. Obsługa teatru pozostaje do dyspozycji przez cały czas trwania spektaklu.
- Parking + miejsca postojowe
Jedno ogólnodostępne miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością zlokalizowane od strony ul. Teatralnej, oddalone około 10 metrów od wejścia do budynku.
- Toaleta
Na parterze znajduje się toaleta dostosowana do osób o szczególnych potrzebach.
- Trasa wolna od przeszkód
Korytarze, ciągi komunikacyjne na poziomie widowni wolne są od przeszkód dla osób o szczególnych potrzebach.
Scena Kameralna
- Lokalizacja i wejście
Scena zlokalizowana jest w budynku teatru, wejście od strony ul. Warszawskiej, jak do części administracyjnej. Przy wejściu do budynku zamontowana jest miniwinda – platforma schodowa oraz dostępne są szyny podjazdowe.
- Kasa
Znajduje się w budynku głównym teatru, przy wejściu głównym do teatru, na poziomie parteru. Wejście od strony ul. Teatralnej dla osób poruszających się na wózkach. W kasach zainstalowane są pętle indukcyjne.
- Widownia
Miejsca dla osób poruszających się na wózkach znajdują się obok miejsc w pierwszych rzędach. Prosimy o kontakt telefoniczny celem sprawdzenia dostępności miejsc na spektaklach. Obsługa teatru pozostaje do dyspozycji przez cały czas trwania spektaklu.
- Parking + miejsca postojowe
Ogólnodostępne miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością zlokalizowane są od strony ul. Warszawskiej. Miejsce parkingowe oddalone jest około 40 m od wejścia do budynku teatru.
- Toaleta
Obok szatni przy scenie znajduje się toaleta dostosowana do osób o szczególnych potrzebach.
- Trasa wolna od przeszkód
Ciągi komunikacyjne na poziomie widowni wolne są od przeszkód dla osób o szczególnych potrzebach.
Scena w Malarni
- Lokalizacja i wejście
Wejście do Sceny w Malarni znajduje się od strony ul. Teatralnej. Scena ulokowana jest w podwórzu, po przejściu przez bramę, nad którą umieszczony jest napis Scena w Malarni. Przed wejściem do budynku teatru znajdują się schody. Na parterze znajduje się winda, którą możemy dojechać bezpośrednio na widownię.
- Kasa
Znajduje się w budynku głównym, przy wejściu głównym do teatru, na poziomie parteru. Wejście dla osób poruszających się na wózkach znajduje się od strony ul. Teatralnej. W kasach zainstalowane są pętle indukcyjne.
- Widownia
Miejsca dla osób poruszających się na wózkach znajdują się na parterze widowni (obok miejsc w pierwszych rzędach). Obsługa teatru pozostaje do dyspozycji przez cały czas trwania spektaklu.
- Parking + miejsca postojowe
Niedaleko wejścia na Scenę w Malarni znajdują się miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Dwa miejsca zlokalizowane są od strony ul. Teatralnej, w odległości około 15 m.
- Toaleta
W budynku znajduje się toaleta dostosowana do osób o szczególnych potrzebach.
- Trasa wolna od przeszkód
Korytarze i ciągi komunikacyjne na poziomie widowni wolne są od przeszkód dla osób o szczególnych potrzebach.
Informacja o Teatrze Śląskim w ERT – tekst łatwy do czytania i rozumienia
PRZECZYTAJ INFORMACJE O TEATRZE ŚLĄSKIM W ERT
Informacja o Teatrze Śląskim – tekst odczytywany maszynowo
PRZECZYTAJ INFORMACJE O TEATRZE ŚLĄSKIM