WyspianKiss

program rezydencyjny Teatru Śląskiego

 

WyspianKiss to inicjatywa, której naczelnym celem jest zainicjowanie twórczego dialogu, a także zapewnienie instytucjonalnego wsparcia dla początkujących dramatopisarzy i młodych reżyserów.

 

 

Czerwono-biała grafika przedstawiająca twarz Wyspiańskiego w czarnych okularach

Co składa się na WyspianKiss?

WyspianKiss trwa przez cały rok; składa się z kilku etapów, angażując różne instytucje i organizacje, w tym Akademię Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Agencję Dramatu i Teatru ADiT i Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.

 

Na WyspianKiss składają się:

– Szkoła Pisania Sztuk, czyli kilkumiesięczne warsztaty dramatopisarskie prowadzone przez Artura Pałygę, dramaturga naszego teatru,

– nagroda Teatru Śląskiego przyznawana podczas Forum Młodej Reżyserii, czyli zaproszenie studentów reżyserii do realizacji szkiców scenicznych,

– rezydencja reżysersko-dramatopisarska, czyli twórcza kooperacja uczestników Szkoły Pisania Sztuk i studentów reżyserii,

– finał WyspianKiss, czyli przegląd szkiców scenicznych w formie konkursowej, dyskusje i inne wydarzenia towarzyszące.

Grupa osób stoi w foyer Sceny Kameralnej. Na środku stoi Bartosz Cudak, za nim duży plakat promujący WyspianKiss.

Idea: przegiąć Wyspiańskiego!

Kluczem i impulsem do zainicjowania projektu WyspianKiss była postać Stanisława Wyspiańskiego, który patronuje Teatrowi Śląskiemu. Wypadło mu tym patronem zostać nieoczekiwanie, bo z Katowicami raczej nic go nie łączyło. Był w naszym mieście raz, a przynajmniej tyle wiemy o jego podróżach na Śląsk. W 1898 roku wysłał pocztówkę do Lucjana Rydla, w której napisał: „Wypadło mi się zatrzymać w Katowicach, gdyż na dworcu w Krakowie źle mnie poinformowano, i trzy godziny mam czasu. Zwiedzam więc Katowice”.

 

Idea WyspianKiss wciela w życie jego słowa, ale też przekształca ich znaczenie. Zapraszamy młodych artystów do teatralnej eksploracji serca Górnego Śląska, ale nie zgadzamy się na przypadkowe zwroty akcji. Chcemy, by Śląsk i Teatr Śląski stały się jeszcze bardziej otwarte na nowe estetyki, zarówno dramaturgiczne, jak i reżyserskie. Stąd przegięty tytuł projektu, gra z nazwiskiem wieszcza oraz pop-artowy, warholowski plakat projektu, ubierający Wyspiańskiego w pikselowe okulary.

Przeczytaj więcej „Wypadło mi się zatrzymać w Katowicach”

Dramaturg Artur Pałyga stojący z założonymi rękami opierając się o metalową kratę
Artur Pałyga

Inicjator Szkoły Pisania Sztuk i jej prowadzący. Dramaturg Teatru Śląskiego, autor nagradzanych sztuk teatralnych wystawianych w Polsce i na świecie oraz reportaży publikowanych m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Dużym Formacie” czy „Tygodniku Powszechnym”. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły Grand Prix Festiwalu R@Port w Gdyni, a spektakle na podstawie jego tekstów kilkukrotnie zwyciężyły w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2013 zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Bartosz Cudak widoczny na czarnym tle. Twarz ma skierowaną w jego lewą stronę.
Bartosz Cudak

Pomysłodawca i kurator WyspianKiss. Sekretarz literacki Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Absolwent wiedzy o teatrze i performatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Student podyplomowych studiów z zarządzania kulturą. W latach 2020–2022 stażysta w redakcji gazety teatralnej „Didaskalia”. Publikuje w „Dwutygodniku”, „Czasie kultury” i „Teatrze”.

Zespół produkcyjny edycji I

Organizatorzy projektu WyspianKiss
Robert Talarczyk

dyrektor Teatru Śląskiego

Bogusław Jasiok

zastępca dyrektora

Bartosz Cudak

Kurator projektu WyspianKiss

Artur Pałyga

Pomysłodawca i prowadzący Szkołę Pisania Sztuk

Julia Korus, Aneta Głowacka, Miłosz Markiewicz, Bartosz Cudak

Selekcjonerzy tekstów zakwalifikowanych do Finału Szkoły Pisania Sztuk

Dorota Damec

Produkcja szkiców scenicznych

Dagmara Walkowicz-Goleśny

Kierownictwo techniczne nad produkcją szkiców scenicznych

Filip Studniarek

Idetyfikacja wizuala projektu WyspianKiss

Barbara Chodacka, Natalia Juranek, Karolina Czarnecka, Maciej Dera

Organizacja widowni

Katarzyna Karnia, Melania Gwóźdź, Adrianna Pancewicz

Promocja

Aneta Głowacka

Rzeczniczka prasowa, patronaty medialne

Julia Korus, Bartosz Cudak

Redakcja i korekta materiałów informacyjnych i promocyjnych