Czerwono-biała grafika przedstawiająca twarz Wyspiańskiego

„Wypadło mi się zatrzymać w Katowicach, gdyż na dworcu w Krakowie źle mnie poinformowano…” – te słowa znalazły się na pocztówce, którą niespełna trzydziestoletni Stanisław Wyspiański wysłał do Lucjana Rydla 12 lipca 1898 roku. „Zwiedzam więc Katowice” – dodał. Nie miał innego wyjścia – do odjazdu pociągu zostały mu aż trzy godziny.

Przypadek spowodował, że wypadło mu zatrzymać się na chwilę i wypadło mu zostać na dłużej. Wypadło mu zostać patronem Teatru Śląskiego. Wypadło nam zatrzymać się z Wyspiańskim. Jako ludzie teatru wiemy, że przypadek często rządzi zarówno sceną, jak i życiem. Takich opowieści, które przypominają „przygodę” Wyspiańskiego z Katowicami, znamy co najmniej kilkadziesiąt. Gdy to przypadek (a może przeznaczenie?) projektuje ludzkie losy, tworzą się historie miejsc ponadczasowych, unikatowych w skali miasta, regionu i świata. To ludzkie historie zbudowały – i budują nadal – historię Teatru Śląskiego.

W święto teatru rozpoczynamy akcję WYPADŁO MI SIĘ ZATRZYMAĆ W KATOWICACH, w ramach której będziemy poznawać osoby, które na przestrzeni ponad 115-letniej historii naszej sceny zostawiły na katowickim Rynku trwały ślad, bez którego nasz teatr nie byłby Naszym Teatrem. Przedstawimy Wam sylwetki tych, którzy będą z nami już zawsze, choć byli z nami tylko przez chwilę. Dokładnie tak jak Wyspiański.

Zbigniew Rokita

Ambasadorem naszej kampanii
jest Zbigniew Rokita, którego
tekst wprowadzający – a tym samym pierwszą z opowieści
o zatrzymaniu się w Katowicach – znajdziecie poniżej.

Przeczytaj tekst

Laureat Nagrody Literackiej NIKE za „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”,
w którym reportersko-eseistycznie zdaje raport z poszukiwań śląskości, własnej tożsamości i korzeni.

Portret Zbigniewa Rokity

Wypadło im się zatrzymać w Katowicach...

Z okazji 116. Urodzin chcemy zainicjować nowy cykl związany z honorowaniem znakomitych artystów, wybitnych twórców,
którzy zapisali się na kartach
historii naszego teatru i uroczyście odsłonić 12 tabliczek upamiętniających tak wspaniałych ludzi jak Aleksander Bardini, Henryk Mikołaj Górecki, Tadeusz Łomnicki, Józef Szajna, Tadeusz Kantor, Jerzy Jarocki, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Ignacy Gogolewski czy Lidia Zamkow.


Zobacz relację z odsłonięcia tabliczek

Pomysł ten zakłada wmurowywanie w schody prowadzące do głównego wejścia do teatru tabliczek z nazwiskami osób, które na przestrzeni dziesięcioleci w znaczący sposób wpływały na kształt artystyczny naszej instytucji.


Fragment schodów przed budynkiem Teatru Śląskiego, do podstopnia przytwierdzona metalowa tabliczka z logo teatru i napisem "Henryk Mikołaj Górecki kompozytor"

  • Aleksander Bardini

    Aktor

    Czarno-biały portret Aleksandra Bardini
  • Henryk Mikołaj Górecki

    Kompozytor

    Czarno-biały portret Henryka Mikołaja Góreckiego
  • Tadeusz Łomnicki

    Aktor

    Czarno-biały portret Tadeusza Łomnickiego
  • Józef Szajna

    Reżyser, scenograf

    Czarno-biały portret Józefa Szajny
  • Tadeusz Kantor

    Reżyser, scenograf

    Czarno-biały portret Tadeusza Kantora
  • Jerzy Jarocki

    Reżyser

    Czarno-biały portret Jerzego Jarockiego
  • Wojciech Kilar

    Kompozytor

    Czarno-biały portret Wojciecha Kilara
  • Kazimierz Kutz

    Reżyser

    Czarno-biały portret Kazimierza Kutza
  • Gustaw Holoubek

    Aktor

    Czarno-biały portret Gustawa Holoubka
  • Irena Kwiatkowska

    Aktorka

    Czarno-biały portret Ireny Kwiatkowskiej
  • Ignacy Gogolewski

    Aktor

    Czarno-biały portret Ignacego Gogolewskiego
  • Lidia Zamkow

    Reżyserka, aktorka

    Czarno-biały portret Lidii Zamkow

Wszyscy oni, a także inni artyści, których w ten sam sposób chcemy cyklicznie honorować w przyszłości, swoją sceniczną wrażliwością zapisali się w historii Teatru Śląskiego. I choć dla naszego zespołu ich związki z naszą instytucją są oczywiste, chcemy, by informacje te trafiły do jak najszerszego grona odbiorców – mieszkańców Katowic i wszystkich widzów, także z odległych miast, którzy zasiadają na naszej widowni.

Jesteśmy dumni, że kontynuujemy artystyczne tradycje tak wielkich artystów i jesteśmy przekonani, że jest to powód do dumy nie tylko dla nas, ludzi na co dzień związanych z Teatrem Śląskim.

Przeczytaj

  • Spektakl "S I E D E M" odwołany

    Grafika: w centrum od góry - dwa białe logotypy ułożone poziomo: 14. Noc Teatrów GZM oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, dalej napisy w białym kolorze Spektakl odwołany, Siedem, Instytut im. Jerzego Grotowskieko, Studio Wachowicz, Fret; tło: budynek teatru oraz widzowie oglądający spektakl plenerowy przed teatrem, grafika w gradiencie - kolory przechodzące od lewej od pomarańczowo-różowego do fioletu po prawej

    Artykuł

    Drodzy Widzowie, z przykrością informujemy, że plenerowy spektakl „S I E D E M”, który mieliśmy pokazać w sobotę, 14

    Czytaj o: Spektakl "S I E D E M" odwołany
  • Zapraszamy na SZPACYR Z TYJATREM

    Grafika: w dole napis Szpacyr z tyjatrem (Spacer z teatrem), w tle zdjęcie: szczyt fasady budynku Teatru Śląskiego, u góry wstęga z nazwą teatru, poniżej przy płaskorzeźby

    Artykuł

    Chcecie lepiej poznać okolice Teatru Śląskiego? Zapraszamy na SZPACYR Z TYJATREM!  Serdecznie zapraszamy na spacer po Katowicach z Bianką Matejczyk.

    Czytaj o: Zapraszamy na SZPACYR Z TYJATREM