Logo
F. VON SCHIRACH
Terror


Premiera
17.06.2017

Poza siedzibą
2 h

Bilety normalne:
40 zł

Bilety ulgowe:
25 zł


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

Odtworzenie głośnego procesu sądowego w Sali Sejmu Śląskiego

Robert Talarczyk rekonstrukcja procesu
Anna Kierejewska przekład z niemieckiego
Agata Kurzak adaptacja przestrzeni
Ewa Kerger-Gardas odwzorowanie strojów
Kamil Małecki, Mateusz Znaniecki dokumentacja filmowa
Przemysław Jendroska dokumentacja fotograficzna
Mirosław Witek realizacja światła i dźwięku podczas rozprawy
Marcin Müller nadzór techniczny nad projekcjami
Anna Kandziora koordynacja działań procesowych
Kaśka Dudek wierność dokumentacji dowodowej
Małgorzata Długowska-Błach producent działań rekonstrukcyjnych
Maciej Rokita kierownik techniczny działań rekonstrukcyjnych
adwokat Marcin Prasałek konsultacje prawniczeOBSADA

W CHARAKTERZE UCZESTNIKÓW PROCESU WYSTĘPUJĄ

Marcin Szaforz jako oskarżony major Lars Koch
Alina Chechelska jako przewodnicząca Dużej Izby Karnej Sądu Przysięgłego
Katarzyna Brzoska jako prokuratorka Stefanie Nelson
Bartłomiej Błaszczyński jako obrońca Hans Biegler
Marek Rachoń jako świadek Christian Lauterbach
Agnieszka Radzikowska jako oskarżycielka posiłkowa Franziska Meiser
Kaśka Dudek / Aleksandra Przybył, Oliwia Spisak jako protokolantki
Mikołaj Hajduk/Kamil Suszczyk jako woźny sądowy
PLAKAT / PROGRAM

TERROR

Od Twojej decyzji zależy, czy Lars Koch będzie traktowany jak bohater czy jak morderca. Zapomnij o wszystkim, co słyszałeś lub przeczytałeś o tej sprawie. Absolutnie o wszystkim. Ty wydajesz dziś wyrok tylko na podstawie tego, co usłyszysz podczas rozprawy. Pamiętaj, prawo karne oparte jest na winie, a to oznacza, że karzemy oskarżonego tylko za to, czemu jest osobiście winien.

Zapraszamy na odtworzenie z udziałem aktorów głośnego procesu sądowego w sprawie Larsa Kocha wg tekstu niemieckiego dramaturga, Ferdinanda von Schiracha  „Terror” (polska prapremiera).

Proces w rekonstrukcji Roberta Talarczyka odbywa się w zabytkowej Sali Sejmu Śląskiego, a publiczność w charakterze ławników na finał podejmuje każdorazowo decyzję o skazaniu lub uniewinnieniu oskarżonego. Głosowanie odbywa się przy użyciu systemu, z którego na co dzień korzystają radni Sejmiku podczas obrad.

W maju 2013 roku w Niemczech miało miejsce wydarzenie bez precedensu. Lars Koch, 31-letni major lotnictwa wojskowego, zabił 164 osoby. Za pomocą kierowanego pocisku rakietowego powietrze-powietrze, zestrzelił nad miejscowością Oberappersdorf samolot pasażerski typu Airbus A320, odbywający lot z Berlina do Monachium. W rezultacie śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie, znajdujący się na pokładzie samolotu. Lars Koch przyznał się do popełnienia czynu. Samolot, który zestrzelił, został wcześniej porwany przez terrorystów. Kontrolę nad nim przejął zamachowiec-samobójca związany z jednym z odłamów Al-Kaidy. Porywacz zamierzał rozbić maszynę na wypełnionym po brzegi stadionie piłkarskim Allianz Arena w Monachium, na którym odbywał się mecz Niemcy – Anglia, który oglądało ponad 70 tysięcy kibiców.

Informacje dodatkowe:

Bilety na „Terror” dostępne są w dwóch strefach:
Strefa I – miejsce na sali z możliwością głosowania poprzez system elektroniczny (84 miejsca)
Strefa II – miejsce na galerii - głosowanie za pomocą kolorowych kartek (110 miejsc na balkonie).

Bilety można nabyć w kasie teatru oraz na miejscu pokazu, w Sali Sejmu Śląskiego na godzinę przed wydarzeniem.


Wejście na Salę Sejmu Śląskiego odbywa się od ulicy Lompy, przez klatkę schodową prowadzącą do reprezentacyjnego westybulu i sali obrad na I piętrze. Na miejscu na czas pokazów dysponujemy szatnią oraz kasą biletową.

 


Strona autora, podliczająca głosy widzów na świecie, gdzie jest grana sztuka TUTAJ

Prawa autorskie do tłumaczenia reprezentuje Grupa Wydawnicza Foksal. Tytuł oryginału Terror”.


Informacja dla widzów poruszających się na wózkach: ze względu na różny charakter przestrzeni gry prosimy przed rezerwacją/kupnem biletów o kontakt z osobami w Biurze Obsługi Widzów, by uzyskać informację o dostępności odpowiednich miejsc.Sztuka Współczesna Dramat PrapremieraMEDIA O SPEKTAKLU

Polecam ten spektakl. Poza warstwą fabularną, poza grą aktorską, to co na pewno warto zapamiętać to świetne wykorzystanie przestrzeni sali obrad sejmiku. Brawo za pomysł!
Dziennik Zachodni”
 

Emocje podczas spektaklu sięgają zenitu. Dzięki perfekcyjnej grze aktorów, widzowie czują się jak najprawdziwsi ławnicy, od których zależy wyrok. Robercie Talarczyku, reżyserze, to genialny pomysł, by wykorzystać w spektaklu przestrzeń sali Sejmu Śląskiego! By z widzów uczynić sędziów, którzy głosują za pomocą przycisków, z jakich na co dzień korzystają radni, albo za pomocą czerwonych lub zielonych kartek (widzowie na galerii). Zakończenie procesu i werdykt za każdym razem może być inny, bo przecież inni będą widzowie.

blog Marty Fox

 

Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, zafundował nam przed wakacjami niezwykły spektakl. W „Terrorze” każdy widz jest sędzią i musi podjąć ekstremalnie trudną decyzję. Żadna nie jest dobra, ale nikt nie może się uchylić. Dlatego jest to tak wstrząsające.

Gazeta Wyborcza” KatowiceNAGRODY I WYRÓŻNIENIA

> Złota Maska dla Bartłomieja Błaszczyńskiego w kategorii „Aktorstwo. Rola męska” m.in. za rolę Hansa Bieglera w spektaklu „Terror” Ferdinanda von Schiracha w reżyserii Roberta Talarczyka

> nominacja do Złotej Maski w kategorii „Przedstawienie roku” dla spektaklu „Terror” Ferdinanda von Schiracha w reżyserii Roberta Talarczyka

> nominacja do Złotej Maski dla Roberta Talarczyka za reżyserię spektaklu „Terror” Ferdinanda von SchirachaPATRONI I MECENASI PREMIERY

     


Patronat medialny: