Logo
A. PAŁYGA
Czy pan się uważa za artystę?


Premiera
25.01.2020

Scena w Malarni
-

Bilety normalne:
35 zł

Bilety ulgowe:
30 zł


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO

KUP BILET
[SO]
25.01
| 20.00
[NI]
26.01
| 19.30
[WT]
28.01
| 19.30
> wszystkie terminy


REALIZATORZY

Artur Pałyga tekst
Anna Augustynowicz reżyseria
Marek Braun scenografia i kostiumy
Zbigniew Szymczyk ruch sceniczny
Jacek Wierzchowski muzyka
Marcin Całka asystent reżyserki, inspicjent, sufler
Małgorzata Długowska-Błach producent wykonawczy
Maciej Rokita kierownik technicznyOBSADA

Alina Chechelska
Ewa Kutynia
Wiesław Sławik
Marcin Szaforz
Zbigniew Szymczyk
Andrzej Warcaba

oraz
Marcin CałkaPLAKAT / PROGRAMŚCIEŻKA SZTUKI

CZY PAN SIĘ UWAŻA ZA ARTYSTĘ?

Co artysta miał na myśli? Oto jest pytanie, z którym mierzymy się od pokoleń. I od pokoleń nie potrafimy na nie odpowiedzieć. Czy to w nas tkwi problem? A może samo pytanie zostało błędnie zadane? Może zwodzi nas sugestią, że artyści i artystki zawsze wiedzą, o co im chodzi. I że potrafią to w czytelny sposób przekazać. Że sztuka ma sens, a naszym zadaniem jest ten sens odnaleźć i zrozumieć. Bo przecież przedstawienie ma być o czymś! A my jedynie tkwimy bezradni w poszukiwaniu sensu, niczym zaklęci w chocholim tańcu…

Anna Augustynowicz i Artur Pałyga proponują sąd nad artystą. Albo też: Artystą. Głównym świadkiem w tym nietypowym procesie jest Wiesław Lange, ikona polskiej scenografii, prekursor surrealizmu na polskich scenach, który współpracował z największymi (m.in. z Jerzym Jarockim, Izabellą Cywińską, Jerzym Kreczmarem, Erwinem Axerem, Jerzym Hoffmannem czy Gustawem Holoubkiem), twórca przez lata związany z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Dowodami stają się projekty autorstwa Langego.

„Czy pan się uważa za artystę?” to spektakl z jednej strony zanurzony w oparach absurdu, z drugiej zaś twardo stąpający po ziemi. Bo przecież wszyscy chcielibyśmy wiedzieć, ilu artystów trzeba, żeby wkręcić żarówkę.


Koproducentem spektaklu jest Muzeum Śląskie w Katowicach.