Logo
M. FERTACZ
Rosemary


Premiera
05.04.2019

Scena Kameralna
1h 40min

Bilety normalne:
35 zł

Bilety ulgowe:
30 zł


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

Magda Fertacz tekst
Wojciech Faruga reżyseria, scenografia i reżyseria świateł
Konrad Parol kostiumy
Joanna Halszka Sokołowska muzyka
Barbara Dudek inspicjent, sufler
Waldemar Janiszek, Bartłomiej Sowa, Szymon Suchoń realizacja światła i projekcji
Marek Skutnik realizacja dźwięku
Małgorzata Długowska-Błach producent wykonawczy
Maciej Rokita kierownik techniczny
Jadwiga Lemańska projekt plakatu
Przemysław Jendroska sesja zdjęciowaOBSADA

Aleksandra Przybył Rose

Piotr Bułka Guy/Hutch

Bogumiła Murzyńska / Krystyna Wiśniewska Minnie/Matka Rose

Antoni Gryzik Roman/dr Sapirstein

Alicja Hudeczek Samantha
PLAKAT / PROGRAMŚCIEŻKA SZTUKI

ROSEMARY

A jeśli diabeł nie istnieje?

Jeśli zło pochodzi tylko od człowieka?

Kto wówczas będzie odpowiedzialny za tragedię Rose?

Czy dziś, 50 lat po premierze filmu Polańskiego, bohaterce uda się odzyskać własny głos i przeciwstawić złu, którego doświadcza?

Spektakl Wojciecha Farugi wchodzi w odważny dialog z legendarnym filmem Romana Polańskiego. Tekst Magdy Fertacz pozbawia nas wygodnej, zwalniającej z odpowiedzialności wymówki o abstrakcyjnym charakterze zła. Z tej perspektywy historia znana z „Dziecka Rosemary” nabiera nowego, jeszcze bardziej przerażającego, bo ludzkiego wymiaru.


Uwaga! W spektaklu pojawia się nagość i sceny przemocy. 


Informacja dla widzów poruszających się na wózkach: ze względu na różny charakter przestrzeni gry prosimy przed rezerwacją/kupnem biletów o kontakt z osobami w Biurze Obsługi Widzów, by uzyskać informację o dostępności odpowiednich miejsc.


Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.Sztuka Współczesna PrapremieraMEDIA O SPEKTAKLU

Najważniejsza w spektaklu jest jednak Rosemary, zbudowana na ostrym kontraście do filmowej poprzedniczki - o słodkiej buzi i pokornej bierności Mii Farrow. Rosemary z katowickiego spektaklu jest kobietą odważną i już (!) świadomą swojej krzywdy. Nie zwiedzie jej pseudoromantyczny gest Guya (w tej roli Piotr Bułka) i nie podda się sugestiom matki - zwolenniczki milczenia. Aleksandra Przybył buduje rolę Rosemary precyzyjnie, zachowując równowagę pomiędzy jej decyzjami a wątpliwościami i grą wyobraźni. Jest ekspresyjna, a jednocześnie na tyle krucha wewnętrznie, że jej końcowy bunt, inscenizacyjnie zaskakujący, brzmi wiarygodnie. Polecam.

Henryka Wach-Malicka, Dziennik Zachodni

 

Fabuła słynnego filmu Romana Polańskiego posłużyła Wojciechowi Farudze i Magdzie Fertacz do opowiedzenia o innym wydarzającym się niemal każdego dnia horrorze. Skąpane w pastelowym świetle wnętrze przypomina wysmakowany buduar. Rose (Aleksandra Przybył) pod nieobecność męża zajętego zdjęciami do nowego filmu zaczyna dostrzegać coś niepokojącego. [...] "Rosemary" to przejmująca opowieść o ofiarach seksualnej przemocy. Chwilami zbyt może dosłowna, niepotrzebnie przełamywana farsowym dowcipem. Ale bez wątpienia warta wysłuchania.

Michał Centkowski, Neewsweek

 

Spektakl z pewnością ma swoje uzasadnienie i jest ciekawą propozycją, ale nie w odniesieniu do filmu Polańskiego, lecz nas samych. Oglądając go na pewno nie jeden raz postawimy sobie pytanie, gdzie mieści się nasze doświadczenie zła i dlaczego wciąż na nowo musimy mierzyć się z jego różnością, nieładem i przewrotnością.

Wojciech Liposki, Śląsk
PATRONI I MECENASI PREMIERY


Fundatorem kwiatów dla premiery jest Kwiaciarnia & Pracownia Rękodzieła LILAJKA