Logo

W BLOGACH STARTOWYCHBLOG TEATRALNY


ARTUR PAŁYGA

Dramaturg Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
ARCHIWUMOSTATNIE WPISY


Mariusz Partyka, data publikacji: 2014.12.02

GDZIE ZACZYNA SIĘ TEATR I GDZIE KOŃCZY?

Pytanie nie jest nowe, ale cały czas aktualne. Najpopularniejszą odpowiedzią jest ta, która mówi, że życie to teatr, cały świat. W końcu mówi się o rolach społecznych. I że każdy z nas gra jak potrafi oraz, że schodzi ze sceny wraz z ostatnim oddechem. Ale mnie interesuje to, co dzieje się w miejscach, gdzie teatr się zaczyna i kończy – gdzie fikcja styka się z rzeczywistością, ułuda z czymś, co uznajemy za realność.

Chcę zabrać Państwa w podróż po moim teatrze. Miejscu, gdzie codziennie powstają nowe światy i codziennie znikają. Będę chciał porozmawiać z ludźmi w cieniu, tymi, którzy – kiedy aktorzy grają na scenie – oświetlają  ich, podają im rekwizyty, przebierają, malują, pomagają. Bo to, co widzimy na scenie, to efekt pracy zespołowej. Owszem, są soliści, szamani, którzy przewodzą ceremonii, ale bez ludzi za kulisami, nie zdołaliby zbudować świata pełnego i interesującego.

Będę chciał spotkać się z aktorami i pytać o ich wizję teatru, o role, których jeszcze nie zagrali i te, w których nie czuli się komfortowo.

Zapytam też widzów, tych starszych i młodszych, czy ich teatry mają punkty styczne, czy to zupełnie odrębne światy.

Wreszcie napiszę o teatrze, który cenię i lubię. O tym, który potrafi wyrwać mnie ze stanu stagnacji i wrzucić w wir inspiracji i nowych pytań.

 Sebastian Pypłacz, data publikacji: 2014.12.01

OKREŚLENIE GRANIC

Podczas pierwszego spotkania z dyrektorem Talarczykiem, zostaliśmy powiadomieni o obawach aktorów i reżyserów, dotyczących naszej blogerskiej współpracy z Teatrem. Z jednej strony problemem jest odsłonięcie przez nas zbyt dużej ilości tajemnic teatru, który w świadomości widzów powinien pozostać miejscem pełnym magii i zagadek, a z drugiej strony chodzi o komfort pracy podczas prób. I z tym drugim muszę się zgodzić, sam jako muzyk, nie czuję się komfortowo, pokazując światu - nawet jeżeli jest to dosłownie kilka osób - nieskończone dzieło.

Próba muzyczna, a także teatralna, to moment kiedy zespół się spaja. Poszczególne osoby muszą wejść w swoje role, aktorzy wczuć się w postać, reżyser wykreować swoją wizję, a sztab ludzi za kulisami rozwiązać wszelkie techniczne zawiłości. Próby to coś świętego dla artystów, moment kiedy są najbardziej wrażliwi na krytykę, ponieważ eksperymentują z formą, wykorzystując w tych działaniach często dość niesztandarowe rozwiązania. Takie, które z zewnątrz mogą wyglądać dziwnie lub nieudolnie, czasem doprowadzając przypadkowego widza do śmiechu. Dlatego wejście na próbę teatralną jest dość trudne dla osób nie zaangażowanych w produkcję. I basta!

Pytanie, czy akurat to nas interesuje w tym jak funkcjonuje teatr. Pokazywanie i wyśmiewanie technik artystycznych? Raczej nie, mnie bardziej już kusi to odsłanianie magii i zagadkowości teatru jako instytucji. Szczerze, to mi Teatr Śląski kojarzył się dotychczas jako miejsce niedostępne i nieprzyjazne, a nie magiczne.  Po kilku wizytach i rozmowach z pracownikami, wiem że jest to krzywdząca opinia. Mam nadzieję, że i Was o tym przekonam.

Wpisy na blogu ilustruje dla nas Robert Trojanowski