Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.09.19

Premiera „Śmiesznego staruszka"

Monodram Bernarda Krawczyka do tekstu Różewicza już w repertuarze

WIĘCEJ

Bernard Krawczyk, nestor naszego teatru pokazał się w roli Staruszka w monodramie Tadeusza Różewicza. Spektakl reżyserowała Ewe Wyskoczyl - przedstawienie jest koprodukcją z wrocławską sceną i powstało jako wybrane w drodze konkursu do realizacji. Katowicki „Śmieszny staruszek" to druga - po tarnowskim spektaklu „Kajzar. Odyseja 1982" w reżyserii Macieja Podstawnego - z koprodukcji realizowanych w polskich teatrach we współpracy z Wrocławskim Teatrem Współczesnym w ramach projektu wtw://strefy_kontaktu 2016, który jest częścią działań programu Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu.

 

W przygotowaniu są jeszcze kolejne premiery:

- w Teatrze Ludowym w Krakowie „Kartoteka / Kartoteka rozrzucona" wg Tadeusza Różewicza (adaptacja i reżyseria: Marcin Kalisz, premiera: 30 października 2015);

- w Polskim Teatrze Tańca - Balet Poznański „Matka odchodzi" Tadeusza Różewicza (reżyseria i choreografia: Ewa Wycichowska, premiera 28-29 listopada 2015);

- na Polskiej Scenie Teatru Cieszyńskiego / Teśinske divadlo Ćesky Teśin „Obora" Helmuta Kajzara (reżyseria: Janusz Klimsza, premiera 23 stycznia 2016).

 
 
 
 
 
fot. K. Lisiak

MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.09.18

Nowy neon w Katowicach!

Oficjalnie zapaliliśmy neon Teatru Śląskiego od ul. Warszawskiej.

WIĘCEJ

Kilkadziesiąt lat temu Katowice były w całej Polsce znane nie z węgla, a z… neonów! Na każdej ulicy można było zobaczyć święcące reklamy, które reprezentowały zarówno instytucje publiczne, jak i prywatne biznesy. To właśnie u nas były produkowane neony dla całego kraju. Powoli wracamy do „neonowej tradycji” – znów pojawiają się one na ścianach instytucji, takich jak np. Kino Światowid czy Polskie Radio Katowice, a w Strefie Centralnej w Centrum Kultury Katowice mieści się galeria starych neonów, które zostały przywrócone do użyteczności.

My również, w ramach sezonu, który upłynie pod hasłem „klasyka”, postanowiliśmy przyłączyć się do tego ruchu i od kilku dni nad wejściem do Sceny Kameralnej można już oglądać neon Teatru Śląskiego, stworzony przez pracownię Raz Dwa według projektu logotypu teatru autorstwa Marty Gawin.

Oficjalne zapalenie neonu odbyło się o 20.30 w piątek 18 września, tuż po premierze „Śmiesznego staruszka”. 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.09.17

Zdradzamy artystyczne tajemnice sezonu

Za nami spotkanie z dziennikarzami, podczas którego rozmawialiśmy o działaniach teatru w nowym sezonie.

WIĘCEJ

Ponad osiem nowych produkcji i wiele artystycznych wydarzeń przygotowujemy dla widzów w sezonie 2015/2016, który w Teatrze Śląskim realizowany będzie pod hasłem KLASYKA. Rozmawialiśmy także o działaniach, które są kontynuowane (m.in. współtworzenie Festiwalu Interpretacje, kolejna edycja KATO/LATO). Ogłosiliśmy także kilka nowości: inaugurację Sceny w Galerii, zmiany w Studium Aktorskim, udogodnienia dla widzów i nowe projekty (Piątki za piątki, Spektakle rodzinne, Dialogi na cztery nogi).

Na porannym spotkaniu i śniadaniu prasowym spotkali się m.in. przedstawiciele z Polskiej Agencji Prasowej, „Gazety Wyborczej”, „Dziennika Zachodniego”, Naszego miasta”, Telewizji Katowice, Radia Katowice, Radia RMF MAXX, portali „Dziennik Teatralny” i „Portal Katowicki”.

Repertuarowe plany sezonu 2015/2016:

  • Artur Pałyga „Western”, reż. Robert Talarczyk, Rafał Urbacki
  • Tadeusz Różewicz „Śmieszny staruszek”, reż. Ewa Wyskoczyl, – koprodukcja z Wrocławskim Teatrem Współczesnym
  • Mikołaj Gogol „Ożenek” reż. Nikołaj Kolada, tłumaczenie Agnieszka Lubomira Piotrowska
  • Stanisław Wyspiański „Wesele”, reż. Radosław Rychcik
  • Tytuł do ustalenia, reż. Ewelina Marciniak – sztuka o Leni Riefenstahl, tekst pisze Iga Gańczarczyk.
  • Bruno Schulz „Sklepy cynamonowe” – adaptacja i reżyseria Ingmar Villqist
  • Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata”, prapremiera adaptacja Roberta Górskiego, spektakl z muzyką zespołu Chłopcy kontra Basia 
  • Dwa nowe teksty przygotowują dla nas Artur Pałyga  i Weronika Murek

Relacje ze spotkania:

"Gazeta Wyborcza"

"Nasze miasto"

Polska Agencja Prasowa


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.09.17

Zaczęliśmy próby do „Ożenku” Mikołaja Gogola

Do Katowic przyleciał Nikołaj Kolada i rozpoczął pracę nad inscenizacją tekstu Gogola w nowym tłumaczeniu.

WIĘCEJ

W środę wieczorem 15 września Nikołaj Kolada, jeden z najważniejszych rosyjskich dramaturgów i reżyserów, spotkał się z aktorami na pierwszej próbie i przedstawił swoją koncepcję inscenizacji słynnej komedii Gogola. Premiera jest częścią sezonu, w którym w Teatrze Śląskim interpretujemy szeroko rozumianą klasykę. „Ożenek” na zamówienie teatru zyskał nowe tłumaczenie, które przygotowała Agnieszka Lubomira Piotrowska. W spektaklu zagra kilkanaście osób z naszego zespołu aktorskiego. Premierę na Dużej Scenie zaplanowano na 23 października 2015 r. Za scenografię i kostiumy odpowiadają Anna Tomczyńska i Nikołaj Kolada.

W „Ożenku” Gogola zagrają:

Grażyna Bułka – Agafia Tichonowna, córka kupca, panna na wydaniu
Alina Chechelska – Duniasza, dziewczyna w domu
Ewa Leśniak – Fiokła Iwanowna, swatka
Krystyna Wiśniewska – Arina Pantelejmonowna, ciotka
Jerzy Głybin – Żewakin, marynarz
Antoni Gryzik/Zbigniew Wróbel – Jajecznica, egzekutor
Jerzy Kuczera – Anuczkin, emerytowany oficer piechoty
Wiesław Kupczak – Starikow, kupiec
Michał Piotrowski – Stiepan, służący Podkolesina
Marek Rachoń – Podkolesin, urzędnik, radca dworu
Marcin Szaforz – Koczkariow, przyjaciel Podkolesina

fot. K. Lisiak


MNIEJ