Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.05.27

Nie z tej ziemi! Teatr Śląski na INDUSTRIADZIE 2015

Teatr Śląski zaprasza do udziału w teatralnym projekcie „Nie z tej ziemi!”, który swoją premierę będzie miał 13 czerwca podczas INDUSTRIADY 2015 na katowickim Nikiszowcu.

WIĘCEJ

Instalacja intermedialna w zabytkowej przestrzeni kolonii górniczej Nikiszowiec jest projektem z pogranicza teatru, sztuki społecznej i multimediów. To unikatowe przedsięwzięcie angażuje młodych aktorów i tancerzy oraz rdzennych mieszkańców Nikiszowca. Autorami koncepcji i realizatorami „Nie z tej ziemi!” są reżyser Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego oraz Rafał Urbacki, reżyser i choreograf młodego pokolenia. Dzięki wielomiesięcznym spotkaniom i rozmowom z mieszkańcami Nikiszowca powstała kronika drobnych wspomnień dzielnicy, która stała się podstawą do zbudowania parateatralnej formy połączonej z aplikacją multimedialną.

Nikisz, pierwotnie kolonia górnicza, wciąż się zmienia: przez ponad sto lat swojego istnienia przechodziła okresy rozkwitu i zapaści. Obecnie jest jedną z najmodniejszych dzielnic aglomeracji. Tylko czy Nikiszowiec nie staje się skansenem? Czy najmłodsze, czwarte już pokolenie mieszkańców podziela fascynację dzielnicą? Jedna z mieszkanek twierdzi, że Nikisz umiera, bo staje się modnym skansenem, który jest opisywany, fotografowany i filmowany, ale „wraz z każdym dziełem Nikisz idzie w świat, idzie jako Śląsk, i coś stąd wynosi.”

Ten projekt to zaproszenie do spaceru po Nikiszowcu, podczas którego będzie można poznać te mniej wydeptane ścieżko. Wszystko po to, by dostrzec, że pamięć mieszkańców nie poszukuje powrotu do lepszego czasu, tylko dostrzega zmiany i pragnie być przekazana młodszym pokoleniom. To coś innego niż kadry filmowe czy obrazy Grupy Janowskiej. To wspomnienia podane z ust do ust, z ucha do ucha, ale podane za pomocą nowych narzędzi. To połączenie aplikacji multimedialnej na smartfony, zdjęć z lotu ptaka i kameralnych działań z aktorami. 

Połączenie projektu partycypacyjnego z mieszkańcami w przestrzeni postindustrialnej oraz aplikacji multimedialnej to pionierskie działanie w Polsce, realizowane specjalnie na zamówienie Święta Szlaku Zabyków Techniki INDUSTRIADA 2015 przez Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz partnerów: Muzeum Historii Katowic, Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych / Centrum Zimbardo i Radę Jednostki Pomocniczej nr 16 Janów-Nikiszowiec.

Koncepcja, research, reżyseria: Robert Talarczyk, Rafał Urbacki

Aktorzy: Noemi Berenstein, Mateusz Flis, Olga Łasak, Arkadiusz Machel, Andrzej Michalski

Inspiracja: Anna Jaśko, Helena Matuszek, Henryk Psota, Celestyn Ryt, Anna Solińska, Gabriela Szymkowiak, Jarosław Szymkowiak, Barbara Waluś

Autorzy aplikacji: Marcin Fryz, Dawid Cmok (grafika)

Kierownik produkcji: Paweł Biernacki

Koordynacja: Julia Korus

Premiera: 13 czerwca 2015 r., godz. 15.00, 17.00, 19.00

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: industriada@teatrslaski.art.pl

Jedna osoba może zapisać maksymalnie 4 uczestników.


 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.05.24

Sukces na 55. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

Trzy nagrody festiwalu: Grand Prix Festiwalu Sztuki Aktorskiej dla naszego zespołu za kreacje w „Morfinie” oraz wyróżnienia dla Viloletty Smolińskiej oraz Pawła Smagały.

WIĘCEJ

„Morfina” wg prozy Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak najlepszym spektaklem 55. Kaliskich Spotkań Teatralnych, jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Po zobaczeniu siedmiu spektakli konkursowych (swoje przedstawienia pokazywał m.in. Teatr Polski z Bydgoszczy czy Teatr Polski z Wrocławia ) jury zdecydowało, że po raz kolejny Grand Prix Festiwalu Sztuki Aktorskiej trafiło nie do jednego aktora, a do zespołu. Uznano, że najlepsze role przygotowali aktorzy Teatru Śląskiego w „Morfinie”, którą wyreżyserowała Ewelina Marciniak. Wśród nagrodzonych osób Główną Nagrodę Aktorską otrzymał także Paweł Smagała (odtwórca głównej roli Konstantego w „Morfinie”), a Violetta Smolińska odbierała nagrodę im. Jacka Woszczerowicza ufundowaną przez ZASP za kreację kilku postaci w „Morfinie”: rola Matki, Czesławowej Paszkowskiej, Łubieńskiej.

Za kilka dni, 26 maja, spektakl pokażemy po raz kolejny festiwalowej publiczności, tym razem w Toruniu. O główną nagrodę 3. Pierwszego Kontaktu - Festiwalu Debiutantów walczyć będzie Aleksandra Fielek, której rola w „Morfinie” jest scenicznym debiutem.

Laureaci Grand Prix 55. Kaliskich Spotkań Teatralnych (obsada spektaklu) za imponującą pracę zespołową, w której znakomicie połączyła się ekspresja ciała, interpretacja literacka i muzyczność:
Paweł Smagała, Aleksandra Fielek, Katarzyna Błaszczyńska, Anna Kadulska, Natalia Jesionowska, Violetta Smolińska, Artur Święs, Mateusz Znaniecki, Bartłomiej Błaszczyński, Karol Huget / Tymoteusz Huget oraz zespół muzyczny na scenie: Chłopcy Kontra Basia (Barbara Derlak, Marcin Nenko, Tomasz Waldowski / Michał Heller).
Główna Nagroda Aktorska - Paweł Smagała - za aktorstwo, które unika ostentacji i wyróżnia się szczególną wrażliwością
Nagroda im. Jacka Woszczerowicza - Violetta Smolińska - za stworzenie niezwykle wyrazistej i silnej postaci

fot. Aleksandra Śnieżek


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.05.23

Dzień Teatru Publicznego

Teatr Śląski zagrał „Czarny ogród” dla widzów, którzy kupili bilety za 250 groszy

WIĘCEJ

23 maja, z okazji przypadającej w tym roku 250. rocznicy powołania pierwszego zawodowego i publicznego teatru polskiego, po raz pierwszy obchodzony był w Polsce Dzień Teatru Publicznego. W obchody włączyło się 100 teatrów z 44 polskich miast, w tym Teatr Śląski.

Dzięki organizowanej przez Instytut Teatralny przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego akcji „Bilet za 250 groszy", widzowie otrzymali szansę kupna biletów w wyjątkowo promocyjnej cenie. My zaprosiliśmy widzów na jeden z naszych najnowszych tytułów, na „Czarny ogród” wg reportaży Małgorzaty Szejnert. Premiera wyreżyserowana przez Jacka Głomba jest częścią obchodów jubileuszu 150. urodzin miasta Katowice, a swoją prapremierę miała zaledwie w kwietniu br.


W Dniu Teatru Publicznego zadbaliśmy także, by nasza scena była przyjazna dla jak największego grona widzów i dlatego przedstawienie było dodatkowo tłumaczone na język migowy.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.05.22

Wystawa Plakatów Teatralnych

W Galerii Foyer wystawa prac mistrzów i ich uczniów inaugurująca Festiwal „Kręgi Sztuki”

WIĘCEJ

W naszej Galerii Foyer przy Dużej Scenie pojawiły się plakaty teatralne. Wystawa inauguruje 6. edycję Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”. Na wystawie prezntowane są prace nie tylko pedagogów uczelni artystycznych i artystów tej miary jak prof. Tomasz Bogusławski (ASP Gdańsk), prof. Marian Oslislo (ASP Katowice),  dr Ryszard Kajzer (ASP Warszawa) czy dr hab. Sebastian Kubica (oraz jego studenci z Instytutu Sztuki w Cieszynie), ale i ich studentów. Wśród prac znalały się m.in. graficzne interpretacje do takich sztuk jak: „Romeo i Julia", „Woyzeck", „Kubuś Fatalista i jego Pan" czy „Hamlet".


MNIEJ