Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.06.27

„Morfina" w rankingu „Wysokich obcasów"

Spektakl Teatru Śląskiego wśród 10 najlepszych tytułów sezonu

WIĘCEJ

W tygodniku „Wysokie Obcasy recenzent Mike Urbaniak umieścił ranking podsumowujący sezon w teatrze i wybrał 10 najlepszych tytułów z całej Polski. Poniżej lista premier, wśród których z regionu jako jedyna nasza adaptacja „Morfiny" w reżyserii Eweliny Marciniak.

Obejrzałem od września ub. roku do końca czerwca tego roku 152 spektakle w 61 teatrach w 33 miastach Polski i zaprawdę, warto było tułać się po kraju dla tej dziesiątki (...)

1. Thomas Bernhard "Wycinka/Holzfällen", reż. Krystian Lupa, Teatr Polski we Wrocławiu

2. Paweł Demirski "Nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!", reż. Monika Strzępka, Stary Teatr w Krakowie

3. Szymon An-ski "Dybuk", reż. Maja Kleczewska, Teatr Żydowski

4. Piotr Trojan "Grind/r", reż. Piotr Trojan, TR Warszawa

5. Gerhard Hauptman "Szczury", reż. Maja Kleczewska, Teatr Powszechny w Warszawie

6. Ziemowit Szczerek "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", reż. Remigiusz Brzyk, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

7. William Szekspir "Burza", reż. Krzysztof Garbaczewski, Teatr Polski we Wrocławiu

8. Szczepan Twardoch "Morfina", reż. Ewelina Marciniak, Teatr Śląski w Katowicach

9. Witold Gombrowicz "Iwona, księżniczka Burgunda", reż. Agnieszka Glińska, Teatr Narodowy w Warszawie

10. Marta Guśniowska "A niech to Gęś kopnie!", reż. Marta Guśniowska, Teatr Animacji w Poznaniu


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.06.27

Premiera prasowa spektaklu „Western"

Inauguracja Festiwalu KATO/LATO

WIĘCEJ

Inauguracja Festiwalu KATO/LATO

W sobotę publiczność po raz pierwszy zobaczyła naszą najnowszą produkcję prapremierę spektaklu w konwencji westernowej. Autorem tekstu jest Artur Pałyga, nasz dramaturg, którego pracę poprzedziła wizyta w Pannie Marii, osadzie Ślązaków w Teksasie. Reżyserami spektaklu są Robert Talarczyk oraz Rafał Urbacki, a scenografię przygotowała Adrianna Gołębiewska, której realizacja dla Teatru Śląskiego jest pracą dyplową na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i jednocześnie częścią naszego projektu KatoDebiut. 

Premiera prasowa zainaugurowała nowy Festiwal KATO/LATO, którego realizacja jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu firmy TAURON. Przedstawienie będziemy grać w weekend oraz wtorek (30 lipca), oficjalna premiera 4 września, na rozpoczęcie nowego sezonu.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.06.18

FOTO/KATO – warsztaty fotograficzne

Ulice Teatralna i Warszawska w obiektywie mieszkańców - zapisz się!

WIĘCEJ

FOTO/KATO – warsztaty fotograficzne. Ulice Teatralna i Warszawska w obiektywie mieszkańców (wiek: od 18 lat, 29 czerwca - 3 lipca)

Pojedynek na zdjęcia? Dlaczego nie. Podczas kilkudniowych warsztatów dwie grupy będą fotografować dwie ulice wokół Teatru Śląskiego – ulicę Teatralną uczestnicy będą dokumentować z Przemysławem Jendroską, fotoreporterem m.in. „Gazety Wyborczej”, a ulicę Warszawską z Krzysztofem Lisiakiem, artystą ZPAF i fotografem specjalizującym się w zdjęciach teatralnych. Wybrane prace trafią na wystawę prezentowaną podczas festiwalu KATO/LATO.

Wstęp wolny.

Zapisy e-mailowo: m.markiewicz@teatrslaski.art.pl

Zapraszamy osoby pełnoletnie z własnym sprzętem fotograficznym.

Rozpoczęcie warsztatów: poniedziałek 29.06, godzina 17.00, Kawiarnia Ćma przy Scenie Kameralnej, wejście od ul. Warszawskiej. Zakończenie kilkudniowych warsztatów w piątek (godziny pracy warsztatowej zostaną ustalone z prowadzącymi w poniedziałek).

Plenerowy wernisaż wybranych zdjęć w sobotę o godzinie 21.00 przed Teatrem.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.06.17

Design doceniony

Projekty Teatru Śląskiego nominowane do nagrody „Śląska Rzecz” oraz pokazane na wystawie pokonkursowej.

WIĘCEJ

Do unikatowego w skali kraju konkursu „Śląska Rzecz”, nagradzającego najlepsze produkty, grafikę i usługi, mogą zgłaszać się firmy i instytucje, które na Śląsku wdrożyły nowe lub innowacyjne projekty w minionym roku. Teatr Śląski otrzymał nominacje w dwóch z trzech kategorii, dzięki czemu nasze projekty zostały pokazane na wystawie pokonkursowej, do której wybrano 32 najlepsze realizacje z regionu.
W kategorii grafiki użytkowej doceniono pracę włożoną w nowy logotyp oraz komunikację wizualną dla katowickiej sceny (m.in. projekty zaproszeń, programów teatralnych, wizytówek, materiałów promocyjnych), w kategorii usług wskazano na działania „Teatru bez granic” (projekt nowej strony internetowej, nowe działania dla widzów: spektakle tłumaczone na język migowy i na język angielski, dwujęzyczne programy, akcja 30+).

Projekty dla Teatru Śląskiego, które powstawały we współpracy pracowników teatru oraz projektantów ze Śląska, można oglądać na wystawie w Zamku Cieszyn, następnie zostanie ona pokazana w Muzeum Śląskim w Katowicach. Nagrody oraz nominacje otrzymały m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Muzeum Śląskie i Centrum Sztuki Współczesnej Kronika.

 


MNIEJ