Logo

BOGUMIŁA MURZYŃSKA
WYKSZTAŁCENIE: 

PWST-F w Łodzi

 
NAJWAŻNIEJSZE ROLE: 

Panna Młoda w „Weselu” St. Wyspiańskiego 
(reż. Z. Bogdański, Teatr Śląski)

Ewa w „Wyszedł z domu” T. Różewicza 
(reż. J. Maciejowski, Teatr Śląski)

Ona-Stara w „Krzesłach” E. Ionesco 
(reż. Z. Zasadny, Teatr Śląski)

Królowa  Małgorzata w „Iwonie, księżniczce Burgunda” W. Gombrowicza 
(reż. J. Czernecki, Teatr Śląski)

Mag w „Królowej piękności z Leenane” M. McDonagha 
(reż. K. Deszcz, Teatr Śląski)
ŚLĄSK TO DLA MNIE…

Pochodzę z Kresów Wschodnich, nie ze Śląska, ale kiedy miałam szansę przeniesienia się do Warszawy, to mimo podpisanego już kontraktu z innym teatrem zerwałam go i zostałam tutaj. I niech to będzie moja odpowiedź na to pytanie. Okazało się, że to miejsce znaczy dla nie więcej niż myślałam.

 O MNIE

W swoim dorobku ma ponad 120 ról teatralnych i 25 telewizyjnych (m.in. czterokrotna odtwórczyni roli Panny Młodej w „Weselu” St. Wyspiańskiego, a także Avril w „Szkarłatnym prochu” S. O'Caseya, Kresyda w „Sławnej historii o Troilusie i Kresydzie”, Oliwii w „Wieczorze Trzech Króli” czy Tytanii w „Śnie nocy letniej” W. Shakespeare’a, Maryjohnny Rafferty w „Czaszce z Connemary” M. McDonagha, Marty w „Kto się boi Virginii Woolf?” E. Albeego, Anny w „Wariacie i zakonnicy” Witkacego, tytułowej roli w „Pannie Julii” A. Strindberga oraz Hrabiny Idalii w „Fantazym” J. Słowackiego). 
Laureatka Nagrody Artystycznej prezydenta miasta Katowic, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia aktorskie, rybnickiego Narcyza w kategorii „osobowość kulturalna”, a także kilku Złotych Masek. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W podziękowaniu za ponad 10-letnią pomoc w kwestach na budowę pomnika (również podczas najsroższych mrozów), otrzymała wyróżnienie od zespołu „Solidarności” KWK Wujek. W 2014 roku, z okazji 50-lecia jej pracy artystycznej, wydana została książka „Bogumiła Murzyńska. Biografia nostalgiczna”, która powstała podczas długich spotkań i rozmów artystki z Henryką Wach-Malicką. 
Ulubionym twórcą teatralnym aktorki jest William Shakespeare – jak sama mówi: „potem długo, długo nic. I dopiero cała wybitna reszta”. Ma wiele pasji: historia (nawet, jeśli trudna), zwierzęta (jej dom zawsze był pełen zwierząt, w pewnym momencie życia w ciasnym mieszkaniu trzymali z mężem 5 kotów, 2 psy i świnkę morską), przyroda (gdyby mogła, każdą wolną chwilę spędzałaby w górach), podróże i syn. Pokochała również pracę z młodzieżą, której poświęca dziś większość swojego wolnego czasu – już od 10 lat wykłada w Studium Aktorskim przy Teatrze Śląskim, gdzie m.in. przygotowuje spektakle dyplomowe słuchaczy.