Logo

ANNA WESOŁOWSKA
WYKSZTAŁCENIE: 

PWST w Krakowie


 
NAJWAŻNIEJSZE ROLE: 

Aniela w „Ślubach panieńskich” A. Fredry
(reż. B. Michalik, Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu)

Panna Młoda w „Weselu” St. Wyspiańskiego
(reż. R. Próchnicka, Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu)

Onka w „Garbusie” S. Mrożka
(reż. B. Tosza, Teatr Śląski)

Iwona w „Iwonie, Księżniczce Burgunda” W. Gombrowicza
(reż. J. Czarnecki, Teatr Śląski)

Helena Andriejewna w „Wujaszku Wani” A. Czechowa
(reż. J. Zegalski, Teatr Śląski)
ŚLĄSK TO DLA MNIE…

Miejsce gdzie się urodziłam i gdzie mieszka moja rodzina. Cały czas wierzę, że ten region ma ogromny potencjał. Z mojego okna rozciąga się cudowny widok na całe Katowice. Tutaj jest najpiękniejszy zachód słońca na świecie.

 


 

O MNIE

W zespole Teatru Śląskiego od 1983 roku. Wcześniej, przez dwa sezony grała w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie zagrała m.in. rolę Anieli w „Ślubach panieńskich” A. Fredry, Panny Młodej w „Weselu” St. Wyspiańskiego (za którą dostała nagrodę aktorską) i Magdaleny w „Marii i Magdalenie”. Śląscy widzowie mogli podziwiać ją w takich rolach jak m.in.: Onka w „Garbusie” S. Mrożka, Iwona w „Iwonie, księżniczce Burgunda” W. Gombrowicza, Helena Andriejewna w „Wujaszku Wani” A. Czechowa i Josie w „Księżyc świeci nieszczęśliwym” E. O'Neila. Od lat propaguje spotkania z czytaniem poezji (spotkania w Operze Śląskiej), zaś w Teatrze Śląskim koordynuje cykl czytania reportaży „W samo południe”. Angażuje się także w działania teatru offowego, promując młodych twórców (aktorów, poetów i dramaturgów). Wyreżyserowała spektakl „Good morning, lemings!”. Poza teatrem realizuje swoje artystyczne pasje: rysunek, grafika i projektowanie scenografii.
Zagrała też w kilku filmach: „Seksmisja”, „Między ustami a brzegiem pucharu” (Aurora), „Ring” i „Cafe Star”. Współpracowała z Lechem Majewskim (przy takich obrazach jak „Rycerz”, „Szklane usta”, „Krew poety” i performansach „Tramwaj” i „Wypadek”) Adamem Sikorą (film fabularny „Gigant” i wystawa „Sto klatek”) i Piotrem Szmitke. Odznaczona m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi.