Logo

JERZY GŁYBIN
WYKSZTAŁCENIE: 

PWST w Krakowie
(studia magisterskie i doktorat)

 
NAJWAŻNIEJSZE ROLE: 

Kaligula w „Kaliguli” A. Camusa
(reż. J. Zegalski, Teatr Śląski)

Alcest w „Mizantropie” Molière’a
(reż. J. Zegalski, Teatr Śląski)

Klaudiusz w „Hamlecie” W. Szekspira
(reż. J. Maciejowski, Teatr Śląski)

George w „Kto się boi Wirginii Woolf” E. Albee'go
(reż. L. Adamik, Teatr Śląski)

Szambelan w „Iwonie Księżniczce Burgunda”
W. Gombrowicza
(reż. A. Keresztes, Teatr Śląski)
ŚLĄSK TO DLA MNIE…

Trzecia (po Polsce i Lwowie) Ojczyzna, region wspaniałych, pracowitych, oddanych i skromnych ludzi, moja przystań od wielu lat.

 


 

O MNIE

Pochodzi ze Lwowa. Był aktorem Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, od 1975 roku związany jest z Teatrem Śląskim, gdzie zagrał około 100 ról. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie uczy podstaw gry aktorskiej i dykcji. Posiada stopień doktora habilitowanego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Jest laureatem Złotych Masek, m.in. za tytułową rolę w „Kaliguli”
A. Camusa (1989 r.) oraz za role George’a w „Kto się boi Virginii Woolf?”
E. Albee'go w Teatrze Śląskim i Jakuba w „Play-Schultz. Sanatorium pod Klepsydrą” wg B. Schulza w Teatrze Bez Sceny w Katowicach. W 2010 roku otrzymał wyróżnienie za rolę Szambelana w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” W. Gombrowicza (reż. A. Keresztes) podczas IX Międzyna-
rodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. Ceni sobie także kreacje w dramacie T. Bernharda „Siła przyzwyczajenia” – rola Caribaldiego oraz Iwana w „Braciach Karamazow" F. Dostojewskiego.