Logo

HISTORIA I ARCHIWUM

CZY WIESZ ŻE... ?


 
W 1907 roku na widowni było 800 miejsc?

 
Tylko na Dużej Scenie jest specjalne miejsce dla suflera?

 
Pod widownią Dużej Sceny znajduje się basen przeciwpożarowy?

 
Krystyna Szaraniec jest jedyną kobietą-dyrektorem Teatru Śląskiego w jego historii?

 
W budynku teatru jest aż 
9 klatek schodowych?

 
Najczęściej wystawianym w Teatrze Śląskim autorem polskim jest Aleksander Fredro?

 
Najdłużej graną sztuką (obecnie
24. sezon!) jest do tej pory 
„Mayday”
R. Cooneya?

 
Można bezpiecznie chodzić po stropie technicznym nad Dużą Sceną, znajdującym się na wysokości 21 metrów?

 
W Teatrze Śląskim nagrywane są eliminacje telewizyjnego show „Mam talent”?

 
Na Dużej Scenie Teatru Śląskiego odbyła się światowa prapremiera rockowej opery „She”?

 
Czesław Miłosz trzykrotnie był gościem Teatru Śląskiego?

 
Kopia rzeźby Michała Anioła „Dawid” powstała w pracowni malarsko-modelarskiej w czasie trzech
i pół tygodnia?

 
Na Dużej Scenie jest 25 wyciągów do podnoszenia dekoracji?

 
Scenę Kameralną może jednocześnie oświetlać 70 reflektorów?

 
Przygotowaliśmy ponad 1000 premier 
w ponad stuletniej historii?

 
Cyfrowe Archiwum Teatru Śląskiego

Zapraszamy do odwiedzenia Archiwum Teatru Śląskiego. (http://archiwum.teatrslaski.art.pl)

W ramach projektu udostępniamy zdigitalizowane materiały archiwalne, łącznie już ponad 3500 dokumentów, zdjęć i programów:

1. Teatr Polski na Śląsku 1922–1937: unikatowa, wydana w 1937 roku książka, w której dzieje Teatru Śląskiego w latach 1922-1937 opisuje jego wieloletni dyrektor - Marian Sobański.

2. Premiery 1945–1986: opisy, programy i fotografie w formacie PDF do prawie 500 premier. Przeglądanie archiwum ułatwiają indeksy tytułów, autorów, reżyserów, scenografów i aktorów.

Trwają prace nad kolejnymi sezonami artystycznymi.


Ponad 1000 premier w ponad stuletniej historii!

 

 

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach jest największą sceną dramatyczną na Górnym Śląsku. Budynek otwartego w 1907 roku Teatru Miejskiego (Stadttheater) zaprojektował Carl Moritz. W październiku 1922 roku, dzięki inicjatywie zawiązanego w Katowicach Towarzystwa Przyjaciół Teatru Polskiego, zainaugurowana została działalność Teatru Polskiego w Katowicach. W latach międzywojennych szczególnie ważny był okres dyrekcji Mariana Sobańskiego (1927-1939). W repertuarze znaczące miejsce zajmowały wówczas najważniejsze dzieła z repertuaru klasyki polskiej (reżyserowane m.in. przez Leopolda Pobóg-Kielanowskiego), od „Dziadów” Adama Mickiewicza, aż po dramaty Stanisława Wyspiańskiego, którego imię Teatr Polski otrzymał w 1936 roku. We wrześniu 1945 roku Teatr, działający już przez kilka miesięcy pod kierownictwem Karola Adwentowicza i Wilama Horzycy, stał się przystanią dla zespołu Polskiego Teatru Dramatycznego ze Lwowa. Dyrektorem Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach został Bronisław Dąbrowski. Przez lata z Teatrem współpracowali wybitni reżyserzy, scenografowie i kompozytorzy, m.in. Tadeusz  Kantor, Józef Szajna, Jerzy Jarocki, Kazimierz Kutz, Maciej Wojtyszko, Franciszek
Starowieyski, Wiesław Lange, Barbara Ptak, Jerzy Moskal, Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar.

Wśród wielu pokoleń aktorów w historii katowickiej sceny zapisały się takie osobowości, jak Tadeusz Łomnicki, Gustaw Holoubek (w latach 1954-56 dyrektor artystyczny), Ewa Lassek, Tadeusz Kalinowski, Bolesław Mierzejewski, Ignacy Gogolewski (dyrektor w latach 1971-1974) czy też debiutujący w teatrze Ewa Dałkowska, Krzysztof Kolberger i Marek Kondrat. Nie można też pominąć wielu cenionych dyrektorów-reżyserów: Jerzego Zegalskiego, Bogdana Toszy, Henryka Baranowskiego, Tadeusza Bradeckiego czy Roberta Talarczyka (obecny dyrektor katowickiej sceny).

Teatr stara się spełniać rolę sceny narodowej na Śląsku. W jego repertuarze, przede wszystkim na Dużej Scenie, stałe miejsce zajmują wybitne pozycje klasyki polskiej i światowej. W ostatnich latach swoje prapremiery miały też dramaty napisane w gwarze śląskiej („Polterabend” Stanisława Mutza w reż. Tadeusza Bradeckiego i „Piąta strona świata” Kazimierza Kutza w reż. Roberta Talarczyka). Na powstałej w 1981 roku Scenie Kameralnej najczęściej wystawiane są współczesne dramaty polskie i obce. Trzecim miejscem prezentacji jest Scena w Malarni, utworzona w listopadzie 1992 roku w siedzibie dawnej loży masońskiej.

Oferta artystyczna Teatru poszerzana jest o różnorodne spotkania artystyczne, prezentacje sztuki i muzyki. Realizowane są w ten sposób idee patrona katowickiej sceny, Stanisława Wyspiańskiego. W działającej już ponad 20 lat Galerii Foyer prezentowane są wystawy znakomitych artystów polskich i zagranicznych, wśród nich takich sław, jak Jerzy Duda-Gracz, Henryk Waniek, Adam Myjak, Günter Grass, Edward Dwurnik, Pol Leurs, Leszek Żegalski, Tomiyuki Sakuta i inni.

Teatr Śląski utrzymuje liczne międzynarodowe kontakty. W ostatnich latach przedstawiał swoje spektakle na wielu scenach Europy, m. in. w Paryżu, Madrycie, Budapeszcie, Cluj-Napoca, Târgu Mureș, Koszycach, Ostrawie, Düren, Turynie i we Lwowie.

Skład Rady Programowej Teatru Śląskiego: Waldemar Bojarun, Miłosz Borycki, ks. Piotr Brząkalik, Michał Czarski, dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz [przewodnicząca], Inka Dowlasz, Łukasz Goik, Alicja Knast, prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Krzysztof Kraus, Ewa Niewiadomska [wiceprzewodnicząca], prof. Tadeusz Sławek, Piotr Uszok.