Logo
P. WOJCIESZEK
Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki


Premiera
27.10.2017

Scena w Galerii
1 h 15 min.

Bilety normalne:
40 zł

Bilety ulgowe:
25 zł


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

Przemysław Wojcieszek teksty i reżyseria
Katarzyna Brzoska, Piotr Bułka, Karina Grabowska,  Adrianna Izydorczyk, Natalia Jesionowska, Arkadiusz Machel, Michał Surówka, Artur Pałyga, Mateusz Znaniecki współpraca reżyserska i dramaturgiczna
Małgorzata Bulanda scenografia i kostiumy
Filip Zawada muzyka
Katarzyna Kostrzewa choreografia
Adrianna Izydorczyk asystentka reżysera
Mikołaj Lichtański realizacja dźwięku
Tomasz Wustrau realizacja światła
Katarzyna Dudek inspicjent
Małgorzata Długowska-Błach producent wykonawczy
Maciej Rokita kierownik techniczny
Jadwiga Lemańska projekt plakatuOBSADA

Katarzyna Brzoska

Piotr Bułka

Katarzyna Dudek

Karina Grabowska

Adrianna Izydorczyk

Natalia Jesionowska

Arkadiusz Machel

Michał Surówka / Dawid Ściupidro

Mateusz Znaniecki

 


KORFANTY. HOTEL BRZEŚĆ I INNE PIOSENKI

To nie jest historyczna opowieść o konflikcie Wojciecha Korfantego z Józefem Piłsudskim, o tajemniczych śmierciach, tworzeniu narodowych wizji i nieograniczonej władzy. Bo żyjemy w kraju, w którym niszczy się bohaterów. To krzyk współczesnych młodych ludzi, wkurzonych na otaczającą ich rzeczywistość, a jednocześnie wierzących, że mogą coś zmienić. Ludzi pełnych niezgody, ale wciąż szukających nadziei. Zapomniany konflikt oddaje scenę współczesnym historiom zniszczonych ludzi spotkanych na ulicy, przyjmując formę słodko-gorzkiego, niepoprawnego koncertu. Czujesz ten cierpki smak wódki na końcu języka? Czujesz, jak sieje spustoszenie? Tak smakuje Polska.

Czas na teatr, który nie bierze jeńców i nie wzrusza. Czas na kabaret, który odsłania wszystkie niedociągnięcia systemu. Czas na koncert, który ma nas wytrącić z otępienia, zmusić do przemyślenia tego, gdzie jestem i co chcę z tym zrobić. Czas na pyskatą kłótnię z otaczającą rzeczywistością. Przemysław Wojcieszek, twórca niepokornych spektakli „Made in Poland” czy „Hymn narodowy”, przygotowuje dla widzów wieczór w duchu teatru reagującego na bieżące wydarzenia i odważnie komentującego sytuację społeczno-polityczną, jak warszawski Pożar w Burdelu czy wrocławski Teatr Polski w Podziemiu.

 

Jego spektakle pełne są buntowniczej energii połączonej z błyskotliwymi diagnozami rzeczywistości. Nie ma w nim zgody na konformizm czy układy z tymi, którzy reprezentują obce mu wartości. Przemysław Wojcieszek, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, zdobywca Lauru Konrada i Paszportu POLITYKI, realizuje u nas prapremierowo swój autorski spektakl. Jego debiutanckie legnickie przedstawienie „Made in Poland”, stanowiące dziś element teatralnego kanonu, było szeroko komentowane i otrzymało najważniejsze teatralne nagrody w Polsce (a jego filmowa realizacja została nagrodzona podczas Festiwalu Nowe Horyzonty). Zrealizowany – także w Legnicy – w 2016 roku „Hymn narodowy” również odbił się szerokim echem, powodując liczne dyskusje o związkach kultury, polityki i zjawisk społecznych. O budzących się w młodych ludziach nacjonalistycznych demonach i fobiach opowiada też jego nowy film „Knives Out” pokazywany podczas anarchistycznych pokazów w ramach „Dobra Zmiana Tour”.

 


Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.Polecane Studentom Tematyka Śląska Sztuka Współczesna PrapremieraMEDIA O SPEKTAKLU

„Korfanty” nie udaje, że zjadł wszystkie mądrości tego świata, i nie owija niczego w bawełnę. Górnikom z Makoszów, którym zamyka się (oficjalnie „wygasza”) kopalnię, i młodym, którzy muszą pracować na śmieciówkach i jeszcze się ich poucza, że są „roszczeniowi”, ta sztuka mogłaby się spodobać.
„Gazeta Wyborcza”

Niekonwencjonalna forma sceniczna, jaką przybiera "Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki", sprawia jednak, że jego powodzenie w największym stopniu zależy od energii, jaką w czasie przedstawienia uda się wytworzyć między sceną i widownią. I to właśnie w niej tkwi największy potencjał katowickiej inscenizacji. Bo nawet jeśli się z Wojcieszkiem nie zgadzamy, lub mierzi nas sposób formułowania przez niego tez, to bezkompromisowość jego poglądów wymusza na widzu zajęcie wobec nich pewnego stanowiska. W kontekście coraz głośniej toczonej dyskusji na temat stanu demokracji, opowiadanie o Polsce przez pryzmat życia śląskiego polityka może stanowić dosadny głos w sprawie jej kondycji.

Portal „Teatr dla Was"

Otrzyaliśmy ponadgodzinny koncert piosenki aktorskiej. Pomysłowy zresztą, obficie korzystający z rozmaitych konwencji teatralnych; od dramatu przez balladę po groteskę.

„Dziennik Zachodni"
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

> nominacja do Złotej Maski w kategorii „Aktorstwo. Rola męska”dla Mateusza Znanieckiego m.in. za role w spektaklu „Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki” autorstwa i w reżyserii Przemysława Wojcieszka