Logo
P. WOJCIESZEK
Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki


Premiera
27.10.2017

Scena w Galerii
1 h 15 min.

Bilety normalne:
40 zł

Bilety ulgowe:
25 złREALIZATORZY

Przemysław Wojcieszek teksty i reżyseria
Katarzyna Brzoska, Piotr Bułka, Karina Grabowska,  Adrianna Izydorczyk, Natalia Jesionowska, Arkadiusz Machel, Michał Surówka, Artur Pałyga, Mateusz Znaniecki współpraca reżyserska i dramaturgiczna
Małgorzata Bulanda scenografia i kostiumy
Filip Zawada muzyka
Katarzyna Kostrzewa choreografia
Adrianna Izydorczyk asystentka reżysera
Mikołaj Lichtański realizacja dźwięku
Tomasz Wustrau realizacja światła
Katarzyna Dudek inspicjent
Małgorzata Długowska-Błach producent wykonawczy
Maciej Rokita kierownik techniczny
Jadwiga Lemańska projekt plakatuOBSADA

Katarzyna Brzoska

Piotr Bułka

Katarzyna Dudek

Karina Grabowska

Adrianna Izydorczyk

Natalia Jesionowska

Arkadiusz Machel

Michał Surówka

Mateusz Znaniecki

 


KORFANTY. HOTEL BRZEŚĆ I INNE PIOSENKI

To nie jest historyczna opowieść o konflikcie Wojciecha Korfantego z Józefem Piłsudskim, o tajemniczych śmierciach, tworzeniu narodowych wizji i nieograniczonej władzy. Bo żyjemy w kraju, w którym niszczy się bohaterów. To krzyk współczesnych młodych ludzi, wkurzonych na otaczającą ich rzeczywistość, a jednocześnie wierzących, że mogą coś zmienić. Ludzi pełnych niezgody, ale wciąż szukających nadziei. Zapomniany konflikt oddaje scenę współczesnym historiom zniszczonych ludzi spotkanych na ulicy, przyjmując formę słodko-gorzkiego, niepoprawnego koncertu. Czujesz ten cierpki smak wódki na końcu języka? Czujesz, jak sieje spustoszenie? Tak smakuje Polska.

Czas na teatr, który nie bierze jeńców i nie wzrusza. Czas na kabaret, który odsłania wszystkie niedociągnięcia systemu. Czas na koncert, który ma nas wytrącić z otępienia, zmusić do przemyślenia tego, gdzie jestem i co chcę z tym zrobić. Czas na pyskatą kłótnię z otaczającą rzeczywistością. Przemysław Wojcieszek, twórca niepokornych spektakli „Made in Poland” czy „Hymn narodowy”, przygotowuje dla widzów wieczór w duchu teatru reagującego na bieżące wydarzenia i odważnie komentującego sytuację społeczno-polityczną, jak warszawski Pożar w Burdelu czy wrocławski Teatr Polski w Podziemiu.

 

Jego spektakle pełne są buntowniczej energii połączonej z błyskotliwymi diagnozami rzeczywistości. Nie ma w nim zgody na konformizm czy układy z tymi, którzy reprezentują obce mu wartości. Przemysław Wojcieszek, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, zdobywca Lauru Konrada i Paszportu POLITYKI, realizuje u nas prapremierowo swój autorski spektakl. Jego debiutanckie legnickie przedstawienie „Made in Poland”, stanowiące dziś element teatralnego kanonu, było szeroko komentowane i otrzymało najważniejsze teatralne nagrody w Polsce (a jego filmowa realizacja została nagrodzona podczas Festiwalu Nowe Horyzonty). Zrealizowany – także w Legnicy – w 2016 roku „Hymn narodowy” również odbił się szerokim echem, powodując liczne dyskusje o związkach kultury, polityki i zjawisk społecznych. O budzących się w młodych ludziach nacjonalistycznych demonach i fobiach opowiada też jego nowy film „Knives Out” pokazywany podczas anarchistycznych pokazów w ramach „Dobra Zmiana Tour”.

 


Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.Polecane Studentom Tematyka Śląska Sztuka Współczesna PrapremieraMEDIA O SPEKTAKLU

„Korfanty” nie udaje, że zjadł wszystkie mądrości tego świata, i nie owija niczego w bawełnę. Górnikom z Makoszów, którym zamyka się (oficjalnie „wygasza”) kopalnię, i młodym, którzy muszą pracować na śmieciówkach i jeszcze się ich poucza, że są „roszczeniowi”, ta sztuka mogłaby się spodobać.
„Gazeta Wyborcza”

Niekonwencjonalna forma sceniczna, jaką przybiera "Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki", sprawia jednak, że jego powodzenie w największym stopniu zależy od energii, jaką w czasie przedstawienia uda się wytworzyć między sceną i widownią. I to właśnie w niej tkwi największy potencjał katowickiej inscenizacji. Bo nawet jeśli się z Wojcieszkiem nie zgadzamy, lub mierzi nas sposób formułowania przez niego tez, to bezkompromisowość jego poglądów wymusza na widzu zajęcie wobec nich pewnego stanowiska. W kontekście coraz głośniej toczonej dyskusji na temat stanu demokracji, opowiadanie o Polsce przez pryzmat życia śląskiego polityka może stanowić dosadny głos w sprawie jej kondycji.

Portal „Teatr dla Was"

Otrzyaliśmy ponadgodzinny koncert piosenki aktorskiej. Pomysłowy zresztą, obficie korzystający z rozmaitych konwencji teatralnych; od dramatu przez balladę po groteskę.

„Dziennik Zachodni"
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

> nominacja do Złotej Maski w kategorii „Aktorstwo. Rola męska”dla Mateusza Znanieckiego m.in. za role w spektaklu „Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki” autorstwa i w reżyserii Przemysława Wojcieszka