Logo
KORTKO / PAŁYGA / PIETRASZEWSKI
Himalaje


Premiera
19.05.2018

Duża Scena
1h 30' (bez przerwy)

Bilety normalne:
25 - 60 zł

Bilety ulgowe:
20 - 45 złREALIZATORZY

Dariusz Kortko, Artur Pałyga, Marcin Pietraszewski tekst
Robert Talarczyk reżyseria
Katarzyna Borkowska scenografia, kostiumy, reżyseria światła
Kaya Kołodziejczyk choreografia
Miuosh muzyka
Wojtek Doroszuk wideo-art
Maria Machowska realizacja światła
Piotr Roszczenko współpraca przy realizacji światła
Marcin Łyczkowski, Mirosław Witek realizacja dźwięku
Marcin Müller realizacja projekcji
Dagmara Habryka inspicjent
Anna Wesołowska sufler
Małgorzata Długowska-Błach producent wykonawczy
Maciej Rokita kierownik techniczny
Jadwiga Lemańska projekt plakatu
Natalia Kabanow dokumentacja zdjęciowa

 OBSADA

Dariusz Chojnacki Jurek
Grażyna Bułka Lhotse
Agnieszka Radzikowska Celina
Grzegorz Przybył Tyrolczyk
Barbara Lubos Dziennikarka
Miuosh DJ
Wiesław Sławik Rysiek
Krystyna Wiśniewska Wanda
Adam Baumann Prezes
Katarzyna Brzoska Mama
Marcin Szaforz Ojciec
Karina Grabowska Czarna
Natalia Jesionowska Biała
Marcin Gaweł Tadek
Bartłomiej Błaszczyński Andrzej
Karol Gaj / Dawid Ściupidro Artur
Aleksandra Przybył Dobrusia
Michał Piotrowski Wojtek
Wiesław Kupczak Krzysiek
Bernard Krawczyk / Roman Michalski Ryszard
Katarzyna Sikora / Joanna Kurkowska Himalaistka
Radosław Lis Himalaista

 
PLAKAT / PROGRAMŚCIEŻKA SZTUKI

HIMALAJE

Co zrobisz, gdy na wysokości 8300 metrów nagle pęknie lina, która Cię utrzymywała? Przed Tobą kilka długich chwil samotnego lotu w pustkę – masz więc czas, żeby się zastanowić. Samotność to Twoja jedyna towarzyszka w tej podróży. A może zawsze była z Tobą tylko ona?

Czternaście najwyższych gór świata, tzw. ośmiotysięczników. Korona Himalajów i Karakorum. Z każdą z nich związane są legendy, historie o euforycznych zwycięstwach, ale i bolesnych porażkach. Czy podejmiesz wyzwanie zdobycia ich wszystkich, mając świadomość, że każdemu osiągnięciu szczytu grozi ryzyko upadku? Ile poświęcisz, by osiągnąć cel? Jerzy Kukuczka, choć zdobył je wszystkie, zamiast odpoczywać w domu, postanowił powrócić w Himalaje i raz jeszcze zmierzyć się ze swoją pierwszą górą, Lhotse. Czy musiała to być jednocześnie jego ostatnia wyprawa? Czy przywróciło to równowagę świata?

„Himalaje” to opowieść o szczytach ludzkich możliwości, ale i o przepaściach, których nie da się zasypać ani przekroczyć. O postaciach, które dla jednych są bohaterami, a dla innych nieodpowiedzialnymi marzycielami. To pierwsza teatralna historia o Jerzym Kukuczce i tych, których życie się z nim splotło.  Spotkamy ich w spektaklu Roberta Talarczyka, który współtworzą m.in. Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, autorzy głośnej biografii „Kukuczka: opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”.

 

fot. Archiwum Jerzego Kukuczki / Fundacja Wielki Człowiek


Informacja dla widzów poruszających się na wózkach: ze względu na różny charakter przestrzeni gry prosimy przed rezerwacją/kupnem biletów o kontakt z osobami w Biurze Obsługi Widzów, by uzyskać informację o dostępności odpowiednich miejsc.


Producentem premiery jest Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.


PARTNER TEATRU


PARTNER SPEKTAKLU

 

Partnerami wydarzeń towarzyszących premierze spektaklu są: Fundacja „Wielki Człowiek” i Fundacja Teatru Śląskiego „Wyspiański” oraz Grupa Vistula.Tematyka Śląska Sztuka Współczesna PrapremieraMEDIA O SPEKTAKLU

Dziękuję im bardzo za to, że zagrali w tym spektaklu z wielkim sercem. Dali z siebie wszystko i widziałam, że – tak jak ja – bardzo to przeżywali. Moje ukłony w ich stronę. I w stronę dyrektora Roberta Talarczyka, który podjął się tego niełatwego przecież tematu. Wróciły do mnie wspomnienia, chwile spędzone razem z Jurkiem. Jestem ogromnie wzruszona. Zapamiętam w szczególności właśnie te sceny, które pokazują nas razem. Widziałam nas razem. Znowu.
Cecylia Kukuczka (żona Jerzego), „Gazeta Wyborcza”

 

Udało się zilustrować emocje towarzyszące himalaistom, ale bez bezpośredniego nawiązania do wspinania się, gór, biografizmu, bez natrętnego dokumentaryzmu. Wydaje mi się, że aktorzy wcielający się w moich rodziców sprawdzili się. Nie chodzi o to, by szukać w nich podobieństw do granych przez nich bohaterów, lecz wyrazić intencje autorów i reżysera. Myślę, że im się to udało. Przyznaję, mocno się wzruszyłem oglądając spektakl.
Wojciech Kukuczka (syn Jerzego), „Gazeta Wyborcza”

 

To było mocne uderzenie! Pewnie dlatego, że wszystkich tych bohaterów znałem i znam dalej osobiście. Najbardziej zaskoczył mnie Dariusz Chojnacki, aktor grający Jurka. Czasem miałem wrażenie, jakbym na scenie widział właśnie Jurka, jakby on sam do mnie mówił. Niesamowita kreacja, znakomita. Wszyscy powinni obejrzeć ten spektakl, bo zmusza do refleksji, jest bardzo pouczający.
Walenty Nendza (himalaista), „Gazeta Wyborcza”

 

Tak nieoczywistego, zaskakującego, a jednocześnie poruszającego spektaklu dawno na Śląsku nie oglądałam. [...] Ta propozycja widza mocno zaskakuje. Jest odważna i monumentalna, mroczna i polifoniczna. Ale warto w tę stylistykę wejść, „kupić ją”, odbierać wszystkimi zmysłami, ponieważ działa na każdym poziomie i przynosi finalną satysfakcję. Jest spójna, ma sens, niesie czytelną ideę, którą aktorzy komunikują nam ze sceny w wymagających etiudach, łączących się w jedno 90-minutowe dzieło.
Marta Odziomek, „Gazeta Wyborcza”

 

„Himalaje” w reżyserii Roberta Talarczyka, dyrektora katowickiej sceny, to spektakl wyjątkowy, zaskakujący i niejednorodny, bo zawierający elementy teatru tańca, wideo-artu, czy onirycznego obrazowania sprawiające, że przedstawienie przypomina film doby ekspresjonizmu w kinematografii niemieckiej, a przy tym jest niezwykle emocjonalne. Pasja, miłość, strach, lęk, oddanie, zachwyt, zazdrość – tu od uczuć aż kipi, a emocje sięgają zenitu.
Magdalena Mikrut-Majeranek, „Dziennik Teatralny”

 

„Himalaje” nie są spektaklem biograficznym, to raczej efektowna wizualnie próba odpowiedzi na pytanie, co wbrew zdrowemu rozsądkowi pcha człowieka ku śmiercionośnym szczytom. Na scenie właściwie nie ma gór. Prócz tych, które z ciał aktorów konstruuje choreografka Kaya Kołodziejczyk. Jesteśmy na jakimś upiornym balu martwych mistrzów sportu. Postaci ubrane w wieczorowe stroje snują się po scenie wśród gruzów i skał, czekając na swój krótki epizodzik w historii Kukuczki. „Himalaje” są dzięki scenografii Katarzyny Borkowskiej przede wszystkim intrygującym obrazem. Dobrze radzą sobie aktorzy, zwłaszcza Dariusz Chojnacki i Agnieszka Radzikowska – jest jakaś przejmująca intymność w relacji Kukuczki z żoną.
Michał Centkowski, „Newsweek”

Ostatnia premiera na dużej scenie Teatru Śląskiego to niewątpliwy sukces. „Himalaje" to spektakl niepowtarzalny, intrygujący i piękny, który z pozoru opowiada o losach Kukuczki, lecz w gruncie rzeczy trzeba postawić sobie pytanie, czy Talarczyk nie stworzył dzieła na tyle uniwersalnego, że historia najbardziej znanego polskiego himalaisty w pewnym stopniu dotyczy każdego z nas. W końcu wszyscy jesteśmy przywiązani liną, która kiedyś musi pęknąć.
Jan Gruca, Forum Młodych Krytyków DT

Spektakl “Himalaje” nie ocenia postaci, nie ocenia działań, motywów himalaistów. Pokazuje tylko wydarzenia, ich przemyślenia i zostawia widza z tym wszystkim, aby sam mógł wyrobić sobie opinię, żeby sam ocenił, bądź skonfrontował to co widzi ze swoimi wyobrażeniami i wcześniejszymi przemyśleniami. „Himalaje“ to spektakl, który zdecydowanie przypadnie do gustu miłośnikom gór, wspinaczki i to nawet tym, którzy doskonale znają książkowy pierwowzór. Książka opierała się na zebranych faktach, spektakl oczywiście bazuje na niej czyli opiera się na faktach, ale podczas prac nad sztuką został dodany też element pewnego mistycyzmu, metafizyki za który odpowiadał współautor scenariusza - Artur Pałyga. I trzeba przyznać, że w „Himalajach“ wyraźnie czuć rękę Artura. Myślę, że dzięki Arturowi spektakl nabrał głębi, pozwala jeszcze przenikliwiej spojrzeć na postać Jerzego Kukuczki oraz innych Himalaistów.
Tomasz Sknadaj, Terazteatr.pl
PATRONI I MECENASI PREMIERY

PATRONAT MEDIALNY

              

     


PATRONAT