Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2021.04.19

78. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Poezja o zagładzie w wykonaniu m.in. artystów z Teatru Śląskiego

WIĘCEJ

Dziś mija 78. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Z tej okazji, z inicjatywy Gołdy Tencer, Dyrektorki Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, powstał projekt łączący aż 30 teatrów z całej Polski. Łączący w pamięci. Nie mogło nas w nim zabraknąć.

Posłuchajcie dziś poezji poświęconych Zagładzie. Tu w wykonaniu artystów naszego teatru i Teatru Capitol. Zachęcamy również do zaglądania na Facebook Teatru Żydowskiego, gdzie przez cały dzień emitowane są kolejne nagrania.

 

W naszym filmie usłyszycie wiersze:

"Żyd" Poli Braun, w wykonaniu Anny Gornostaj, Dyrektorki Teatru Capitol
"Herszek" Stefanii Ney, w wykonaniu Roberta Talarczyka, Dyrektora Teatru Śląskiego
"Getto" Tadeusza Kubiaka, w wykonaniu Olafa Lubaszenko, aktora i reżysera
"Dzwonek" Władysława Szlengela, w wykonaniu Kacpra Kuszewskiego, aktora
"Ptak" autora/ki nieznanej/go, w wykonaniu Mateusza Znanieckiego, aktora i reżysera

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.04.16

CASTING!

WIĘCEJ

Poszukujemy panów (tancerzy, aktorów, sportowców) do spektaklu „Pokora” w reżyserii Roberta Talarczyka.
 

Wymagania:
- wzrost min. 175 cm;
- ładna i proporcjonalna sylwetka/dobrze zbudowane ciało (przez taniec, sport, sztuki walki).
 

Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie krótkiej informacji/biogramu, zdjęcia sylwetki i ewentualnie linku do nagrania, na adres paulina.prokopiuk@gmail.com. Na zgłoszenia czekamy do wtorku, 20 kwietnia.

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.04.08

Próby do spektaklu „Pokora” rozpoczęte!

Pierwsze czytanie tekstu Szczepana Twardocha za nami

WIĘCEJ

Rozpoczęliśmy próby do ostatniej w tym sezonie produkcji, której premiera zaplanowana jest na 4 czerwca br. Adaptację powieści „Pokora” przygotowuje sam autor, Szczepan Twardoch. To już trzeci tekst tego autora który zagości na deskach Teatru Śląskiego. Reżyserią zajmie się specjalizujący się w śląskich narracjach Robert Talarczyk. Za scenografię, kostiumy i reżyserię świateł odpowiadała będzie Katarzyna Borkowska (m.in. Morfina, Himalaje, Drach, Cienie. Eurydyka Mówi). Za muzykę odpowiadał będzie raper i producent Miuosh.

W roli głównej zobaczymy gościnnie Henryka Simona (Teatr Narodowy). Na scenie zobaczymy również Aleksandrę Przybył, Dariusza Chojnackiego, Agnieszkę Radzikowską, Kamila Suszczyka, Michała Piotrowskiego, Marka Rachonia, Dawida Ściupidro, Klarę Brodę, Piotra Bułkę, Arkadiusza Machela, Grzegorza Przybyła, Zbigniewa Wróbla, Marcina Szaforza, Karinę Grabowską oraz gościnnie Pawła Kempę, Huberta Skonieczkę, Michała Czyża i Marcina Gawła.

"Pokora" Twardocha stała się czytelniczym bestsellerem. To porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Przemysław Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.04.07

Znamy tegoroczne nominacje do Złotych Masek!

Nominacje dla Teatru Śląskiego w 6 kategoriach!

WIĘCEJ

Fot. Przemysław Jendroska

Nagrody teatralne Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru. Nagroda ta ma długą tradycję; od 1967 r. Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw - katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie.

Do nagród kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku. Wyróżnione produkcje Teatru Śląskiego to "Potop" w reż. Jakuba Roszkowskiego oraz "Nerwica natręctw" w reżyserii Mirosława Neinerta i Roberta Talarczyka.

- W kategorii „Spektakl roku” nominacja dla "Potopu" Henryka Sienkiewicza w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jakuba Roszkowskiego;

- W kategorii „Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych” nominacja dla Anny Kadulskiej m.in. za role: Kulwiecówny, Szwecji, Jana Kazimierza w "Potop" w reż. Jakuba Roszkowskiego;

- W kategorii „Aktorstwo za rolę drugoplanową” nominowani zostali: Barbara Lubos za rolę Klary w spektaklu "Nerwica natręctw" (w reżyserii Mirosława Neinerta i Roberta Talarczyka w naszej koprodukcji z Teatrem Korez) oraz Antoni Gryzik za role Janusza Radziwiłła oraz Księdza w "Potopie".

- W kategorii „Reżyseria” nominowany został Jakub Roszkowski za spektakl "Potop".

- W kategorii „Scenografia” nominowany został Mirek Kaczmarek za scenografię, kostiumy i reżyserię świateł do spektaklu "Potop".

Więcej nominowanych znajdziecie na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

 

 

 

 


MNIEJ