Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.04.23

„Usta Weroniki" wg tekstu Artura Pałygi już jutro!

Portret wewnętrzny kontrowersyjnej pisarki na Scenie w Galerii

WIĘCEJ

Już jutro o godzinie 19.00 na deskach Sceny w Galerii wyjątkowa okazja aby zobaczyć spektakl według tekstu Artura Pałygi pt. „Usta Weroniki. Zupełnie nieznane modlitwy Zofii Kossak”. Tekst stanowi niezwykłe wyznanie życia wielkiej pisarki, której życie i twórczość stało się dla wielu wzorcem „Prawdziwego Polaka”, ale także przykładem człowieka, który w nieludzkich czasach, zachowując swój konserwatywny światopogląd, nie odstępuje od bycia wiernym ludzkiej przyzwoitości i poczuciu bycia prawdziwym chrześcijaninem.

Autor tekstu – Artur Pałyga – nakreślił portret wewnętrzny Zofii Kossak, która za życia starannie unikała wszelkich zapisów na temat swoich emocji, przeżyć i osobistych wyznań. Jest to portret osoby pełnej wewnętrznych rozterek, sprzeczności, poczucia tragizmu.

Jednym z głównych wątków spektaklu jest stosunek pisarki do Żydów. Ta niejednoznaczna relacja z jednej strony ściągnęła na Zofię Kossak silną krytykę, a z drugiej uczyniła ją odniesieniem dla wielu postaw prawicowych i narodowych. W końcu jednak, gdy podczas okupacji, pisarka stanęła na czele Rady Pomocy Żydom, potwierdziła głęboki wymiar powinności człowieka wobec człowieka.

Bilety w cenie 20 i 15 zł do kupienia online i w kasie teatru. Rezerwacji można dokonywać w Biurze Obsługi Widzów (32 258 89 67).


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.04.17

Zmiany w godzinach pracy magazynu kostiumów

Magazyn nieczynny 19 kwietnia oraz od 29 kwietnia do 5 maja

WIĘCEJ

Szanowni Państwo,
19 kwietnia magazyn kostiumów będzie nieczynny.
W czasie weekendu majowego magazyn będzie nieczynny od 29 kwietnia do 5 maja.
Zapraszamy ponownie 6 maja.

Za utrudnienia przepraszamy.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.04.17

Premierowy wieczór

Studenci i nauczyciele na widowni „Dracha”

WIĘCEJ

Studenci i nauczyciele są zawsze u nas mile widziani, dlatego tak lubimy premiery w ich gronie. W kwietniu dyskutowaliśmy długo o „Drachu”. Rozmawialiśmy m.in. o literaturze Twardocha i kłopotach z adaptacją, aktorzy zdradzali kulisy budowania roli, w szczególności Anna Kadulska i Bartłomiej Błaszczyński, którzy grają dwa tytułowe Drachy. Debatę po premierze prowadzili jak zawsze zaprzyjaźnieni z nami Agata Kędzia i Filip Jałowiecki, młodzi redaktorzy z magazynu „Reflektor”.

Kolejna studencka premiera odbędzie się 21 maja po prezentacji najnowszego tytułu Sceny Kameralnej – „Rosemary” w reżyserii Wojtka Farugi i wg tekstu Magdy Fertacz. Zapraszamy!

fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.04.17

Rok Powstań Śląskich

Inauguracja cyklu spotkań na Scenie Kamerlanej

WIĘCEJ

Choć Dariusz Pietrucha jest nauczycielem, jego wykłady dalekie są od szkolnych lekcji. Pełne pasji opowiadacz, autor książek i historyk zainaugurował wczoraj cykl wykładów o często zapomnianych faktach z dziejów Powstań Śląskich. Spotkania są częścią wydarzeń, które poprzedzają nasze teatralne przygotowania do sierpniowego plenerowego widowiska. Będzie ono miało miejsce w Piekarach Śląskich tuż przy Kopcu Wyzwolenia, który do dziś jest pamiątką walk powstańców. 

Już dziś zapraszamy na kolejne dwa spotkania na Scenie Kameralnej:

  • 14 maja 17.00 - Pamięć powstań i jej polityczne wykorzystanie
  • 11 czerwca 17.00 - Powstańcze losy
  • Wejściówki w cenie 1 zł.


MNIEJ