Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2020.06.01

„Czy pan się uważa za artystę?” w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej

WIĘCEJ

Spektakl „Czy pan się uważa za artystę?” Artura Pałygi w reżyserii Anny Augustynowicz znalazł się w ścisłym finale 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Wśród jedenastu wyróżnionych realizacji znalazła się jeszcze jedna sztuka autorstwa naszego dramaturga: wyreżyserowana przez Pawła Passiniego „#chybanieja".

W konkursie wzięły udział 94 realizacje z całego kraju. Finał konkursu odbędzie się jesienią. Nasz spektakl będzie konkurował również ze spektaklami:
> „Greta i ostatni wieloryb” Karola Kalinowskiego, Doroty Kowalkowskiej i Macieja Podstawnego w reżyserii Macieja Podstawnego z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu;
> „Inna dusza” na podstawie utworu Łukasza Orbitowskiego w adaptacji i reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy;
> „Inni ludzie” Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Miśkiewicza z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie;
> „Jezus” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z Nowego Teatru w Warszawie;
> „Mazagan. Miasto” Beniamina M. Bukowskiego w reżyserii Judyty Berłowskiej z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu;
> „Polskie rymowanki albo ceremonie” Andrzeja Błażewicza w reżyserii Ewy Rucińskiej z Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni;
> „Rutka” na podstawie książki Joanny Fabickiej w adaptacji Karolina Maciejaszek z Teatru Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi
> „Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku” Ewy Kaczmarek w reżyserii Wojciecha Wińskiego ze Stowarzyszenia Artystycznego USTA USTA w Poznaniu;
> „Wielkie mi coś” autorstwa i w reżyserii Marty Guśniowskiej z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

 

Fot. Przemysław Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.05.29

Dzień Dziecka ze Stasiem i Złą Nogą!

Teatr Śląski online!

WIĘCEJ

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka od dziś do poniedziałku retransmitować będziemy spektakl „Staś i Zła Noga” w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego. Spektakl ten szturmem zdobył zarówno młodszą jak i starszą publiczność w całym kraju, zdobywając najważniejsze nagrody i wyróżnienia właściwie wszędzie tam, gdzie to było możliwe: na IV Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu, na XVIII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, na 23. Festiwalu Korczak w Warszawie, w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Festiwalu Mała Boska Komedia 2019 w Krakowie, zdobył również Certyfikat ASSITEJ.

„Staś i Zła Noga” to opowieść o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje Mama. O ich zmaganiach z codzienną rzeczywistością, przezwyciężaniu przeciwności i poszukiwaniu przyjaciół. Wszystko to podszyte solidną dawką ironicznego humoru, bo przecież ta historia to znacznie więcej! Mama walczy z systemem, Staś trenuje zdolności telepatyczne, a Zła Noga marzy, by zostać kosmonautką.

Retransmisje odbędą się 29 i 31 maja o 19.30, 30 maja o 21.00 i 1 czerwca w Dzień Dziecka o 19.30 na naszym kanale YouTube, w linku poniżej. Pokazy realizowane są w konwencji live – warto być punktualnie.

Spektakl został zrealizowany w koprodukcji z Śląskim Teatrem Lalki i Aktora ATENEUM. Retransmisja została zrealizowana przez Telewizję Polską Katowice.

Fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.05.23

Dzień Teatru Publicznego 2020

Dzisiaj kończą się tygodniowe obchody Dnia Teatru Publicznego

WIĘCEJ

Dzisiaj kończą się tygodniowe obchody Dnia Teatru Publicznego, który w tym roku przybrał nietypową, wymuszoną przez rzeczywistość, formę. Dlatego też towarzyszy mu hasło #CZEKAMY.

Czekamy aktywnie – realizując pokazy spektakli Teatru Telewizji, czytania, szykując się do naszej pierwszej premiery online, kilku projektów realizowanych w wyłącznie w sieci (m.in. pierwszy w historii polskiego teatru spektakl w całości zrealizowany w VR w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, czy projekt „Katyń. Teoria Barw” Wojciecha Farugi i Julii Holewińskiej), przygotowując teatr do powrotu widowni i twórców. Pierwszy raz w tych dniach nie spotkaliśmy się z widzami na naszych scenach, ale wciąż, czekając, możemy spotkać się w sieci.

A gdy już się doczekamy powrotu, mamy nadzieję, że będzie on wyjątkowo huczny.

Może niekoniecznie musi to być zabawa pokroju "Balu w operze" Juliana Tuwima, ale marząc dzisiaj o wielkim powrocie warto z jego pomocą znaleźć miejsce na zastanowienie się nad nad kondycją człowieka. Film przygotował Vova Makovskyi a wystąpiła Anna Lemieszek.

 

 

Fot. Przemysław Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.05.22

Pokazy „Mleczarni” Jacka Rykały już w ten weekend!

Teatr Śląski online

WIĘCEJ

Od dziś do niedzieli zapraszamy Państwa na pokazy „Mleczarni” według tekstu i w reżyserii Jacka Rykały. Spektakl powstał w 2007 roku i z powodzeniem grany był przez lata na Scenie Kameralnej.

W rolach głównych wystąpili Wiesław Sławik i Andrzej Dopierała.

To historia niespodziewanego spotkania w izbie wytrzeźwień dwóch mężczyzn, którzy dzielą wykształcenie, wrażliwość i doświadczenia życiowe. Kiedyś byli przyjaciółmi, wychowali się w dzielnicy miasta cieszącej się złą sławą. Podzieliła ich miłość do tej samej kobiety. Nie widzieli się trzydzieści lat. Barwna opowieść o miłości, przyjaźni, wzlotach i upadkach, odjechanych samochodach, żaglowcach i niepowtarzalnych interesach.

Pokazy odbędą się w konwencji live dziś o 19.30, w sobotę o 21.00 i w niedzielę o 19.30 na naszym kanale, w linku poniżej. Spektakl trwa 1 h 15 min.

 

Fot. K. Lisiak


MNIEJ