Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2021.11.24

Black Friday inny niż wszystkie!

Jeden dzień na bilety w super dobrej cenie - bądźcie gotowi w piątek

WIĘCEJ

Z okazji tzw. "czarnego piątku" proponujemy Wam specjalne promocje! Tylko 26 listopada będziecie mogli zakupić bilety na uwielbiany "Mayday", zaskakujący "Potop" oraz familijny spektakl pt. "W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem" taniej niż kiedykolwiek!

Bilety w specjalnych cenach, do nabycia tylko 26 listopada, przez cały dzień w kasach teatru oraz między godziną 8:30 a 16:30 online na stronie teatru.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.11.20

W katowicach spadł śnieg!

Oczywiście ten sceniczny, w związku z ostatnią premierą roku wg prozy Orhana Pamuka

WIĘCEJ

Za nami trzy pokazy tytułu "Śnieg" - ostatniej premiery tego roku na naszej scenie, szczególnej z powodu skali producenckiej - przy tworzeniu przedstawienia udział brały aż 4 teatry z Polski.
„Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego to pierwsza polska adaptacja powieści Orhana Pamuka, wydanej w 2002 r. Jednym z koproducentów sbył Teatr Śląski a w spektaklu zagrali Aleksandra Przybył i Artur Święs. Pokazy już odbyły się w Gdańsku, Krakowie i Katowicach, niebawem premiera w Warszawie oraz prezentacja tytułu na międzynarodowym festiwalu Boska Komedia.
Na Dużej Scenie spektakl odbył się trzykrotnie - w piątek zaplanowaliśmy premierę, zaś w niedzielę na finał "Śnieg" był prezentowany w nowym cyklu Teatr Konesera w Teatrze Śląskim.

Bartosz Szydłowski: „To powieść polityczna i poetycka zarazem. Dystopijne marzenie o lepszym życiu, wyrwaniu się z piekła politycznych i obyczajowych uzależnień. Małe prowincjonalne miasteczko Kars jest zwierciadlanym odbiciem polskiego pejzażu. Potrzeba wolności ściera się w nim z autorytarną wizją świata, fanatyzmem religijnym i zwykłym życiem, które pogrąża się w niespełnieniu, topniejąc jak płatek śniegu na dłoni. Gdzie może przetrwać to, co jest dla nas najważniejsze, to kim jesteśmy, to o czym marzymy? Skoro nie realizujemy się w konkretnym życiu, to może zrealizujemy się w poezji?”.

Na podstawie książki Orhana Pamuka pt. „Śnieg” (tytuł oryginalny: „Kar”) w tłumaczeniu Anny Polat, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie. Copyright © 2002, Iletisim Yayincilik A.S

fot. Przemysław Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.11.18

Teatr Śląski na Boskiej Komedii

Dwa tytuły związane z naszą sceną w grudniu na krakowskim festiwalu

WIĘCEJ

XIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia odbędzie się w dniach 3-12 grudnia. Na żywo w programie ponad 30 spektakli, w tym 3 przestawienia premierowe. Widzowie zobaczą m.in. tytuł „Śnieg” w reż. Bartosza Szydłowskiego, spektakl, którego Teatr Śląski jest jednym z koproducentów, a w obsadzie grają nasi aktorzy: Aleksandra Przybył i Artur Święs.  

Festiwal będzie miał również swoją odsłonę online i w jej programie znalazł się nasz tytuł „On wrócił” w reżyserii Roberta Talarczyka z nagradzaną główną rolą Artura Święsa w kreacji Hitlera.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.11.17

Najlepsze zdjęcia teatralne z naszej sceny

Prace naszego fotografa Przemysława Jendroski ponownie w finale konkursu

WIĘCEJ

W zeszłym roku nie pozostawił szans konkurentom i wygrał pierwsze nagrody w dwóch kategoriach! Przemysław Jendroska, pracujący w Teatrze Śląskim fotograf, ponownie został zakwalifikowany do finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Teatralnej. Trzymamy kciuki i czekamy na werdykt jurorów. Zdjęcia Przemysława Jendroski trafiły do finału w dwóch kategoriach: teatralne zdjęcie sezonu” (kategoria A) – czyli pojedyncza fotografia, ukazującą spektakl lub pracę nad nim, odznaczającą się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi – oraz „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia” (kategoria B), którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2020/2021.

Przemek Jendroska: praworęczny i prawooczny. Pierwszej wizyty w teatrze nie pamięta, kojarzy mu się wycieczka szkolna do Krakowa do Teatru Słowackiego w Krakowie, ale nie ma pewności. Pierwsze zdjęcie prasowe zrobił w Bibliotece Śląskiej z wręczania jakiejś nagrody, jeszcze się uczył. Pierwsze zawodowe zdjęcia na zamówienie teatru to sesja Bernarda Krawczyka grającego w „Czarnym Ogrodzie” w reżyserii Jacka Głomba w Teatrze Śląskim. W międzyczasie na 18 lat związał się z "Gazetą Wyborczą" jako fotoreporter i fotoedytor.

„W tym roku mija 20 lat mojej fotograficznej zawodowej pracy. Teraz Teatr to moje miejsce. Teatr mnie zmienił. Sprawił, że się uspokoiłem jako fotograf, zwiększył moje poczucie wartości, coś, co bierze się nie z ręki, z warsztatu, a z głowy i z myślenia o sobie. Robert Talarczyk (dyrektor Teatru Śląskiego) powiedział, że jestem tu celowo, ze względu na to jak fotografuję i jak patrzę na świat. To mi dało pewność, choć ciągle traktuję się tylko jako obserwatora. Jestem tu, by podglądać."

Fot. Aleksander Krzystyniak


MNIEJ