Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.04.18

Laureaci konkursu dziennikarskiego

IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek na Scenie w Malarni

WIĘCEJ

W Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach odbyło się ogłoszenie werdyktu oraz uroczyste wręczenie nagród w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Kapituła w tym roku postanowiła nie przyznawać nagrody Grand Prix i wyróżnić wszystkich wcześniej nominowanych. Wyróżniono sześć prac:

  1. Izolda Czmok-Nowak „Ostatnia chopionka” (TVP Historia);
  2. Monika Hemperek, Lisbeth Jessen „Gutentag po polsku” (Radio Lublin);
  3. Daniel Karaś, David Zaisky, Norbert Tkacz „Jak pijak grał w piłkę. Ernest Wilimowski i jego historia” (Polskie Radio);
  4. Anna Malinowska „Umowna data urodzenia. Miałam 3 matki” (Gazeta Wyborcza – Duży Format);
  5. Maria Zawała, Karol Gruszka „Śląsk za szybami” (Slaskplus.pl);
  6. Grzegorz Żądło „Arystokracja reklamy z Katowic” (TVS).

Podczas tegorocznej gali wspomniano także nieżyjącego reportera Faktów Dariusza Kmiecika, który zdobył jedno z wyróżnień w ubiegłorocznej edycji. Celem konkursu jest promocja śląskiego regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.04.18

Prapremiera "Czarnego ogrodu"

Goście oraz autorka "Czarnego ogrodu" na prapremierowym przedstawieniu w reżyserii Jacka Głomba

WIĘCEJ

W piątek 17 kwietnia publiczność zgromadzona w Katowicach zobaczyła pierwszy raz inscenizację „Czarnego ogrodu" w reżyserii Jacka Głomba. Na widowni zasiedli liczni goście, m.in. Małgorzata Szejnert, autorka reportażu o Giszowcu i Nikiszowcu czy Erwin Sówka, ostatni żyjący malarz z Grupy Janowskiej. Przedstawienie jest częścią jubileuszu 150. Urodzin Miasta Katowice.

Fotoreportaż z premiery w „Dzienniku Zachodnim" można oglądać tutaj.

"Przedstawienie jest dla mnie zaskakujące. Nie widziałam ani jednej próby i nie chciałam widzieć, chciałam mieć niespodziankę obejrzenia tego. Przedstawienie jest piękne, ma mnóstwo pięknych obrazów, pięknych wzruszających epizodów. Jest poetyckie, czego nie ma w mojej książce - moja książka jest dokumentalna" - powiedziała Pplskiej Agencji Prasowej Małgorzata Szejnert.

Wspomniała też chwilę, kiedy dowiedziała się o zamiarze przeniesienia jej książki na scenę. "Byłam bardzo zadowolona, że Teatr Śląski - bardzo dobry teatr przecież i na właściwym znajdujący się miejscu - chce to zrobić. Od razu powiedziałam, że nie będę przy tym pomagać, bo nie mam teatralnej wyobraźni, wobec tego powierzyłam to całkowicie twórcom, zaufałam. Wydaje mi się, że nie zrobiłam błędu" - dodała.

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.04.15

Czarny ogród – w teatrze oraz przed teatrem

Gotowa jest już instalacja artystyczna Matyldy Sałajewskiej na teatralnych schodach

WIĘCEJ

Jednym z działań towarzyszących prapremierze „Czarnego ogrodu” jest artystyczna interwencja w przestrzeń publiczną. Do współpracy zaprosiliśmy Matyldę Sałajewską, artystkę młodego pokolenia, absolwentkę katowickiej ASP. Sałajewska znana jest przede wszystkim z działań filmowych, artystycznych instalacji i street artu. Realizuje projekty interaktywne, często związane z tematyką społeczną. Odbyła stypendium w Londynie, ma za sobą także rezydencje w Pradze i Strasburgu. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w Londynie, Tel Avivie, Zagrzebiu, Strasburgu, Pradze, Kolonii, Düsseldorfie czy Hamburgu. Współtworzyła kolektyw projektantów Haja.

Dla Teatru Śląskiego zaproponowała własną wizję czarnego ogrodu, który rozrósł się przed głównym wejściem teatru, na niedawno wyremontowanych schodach. Prace nad realizacją trwały kilka dni, a Matyldzie Sałajewskiej pomagał teatralny zespół: montażyści dekoracji, zespół działu technicznego oraz osoby z pracowni malarsko-modelatorskiej i tapicerskiej. W niedzielę 19 kwietnia o 16.15 w Radiu Katowice Matylda Sałajewska będzie gościem Ewy Niewiadomskiej (program „Pozytywka") i będzie opowiadać o realizacji czarnego ogrodu – zapraszamy do słuchania audycji.

Materiałem do realizacji instalacji artystycznej wsparła nas firma Beskid-Las Tartak Murcki. T. A. Jurasz.

  


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.04.15

Chcesz zagrać w filmie z Karoliną Gruszką i Agatą Kuleszą?

Poszukiwani Statyści z Katowic i okolicy do filmu fabularnego.

WIĘCEJ

Producent filmu fabularnego  na dzień 26 kwietnia (niedziela) poszukuje Statystów z Katowic i okolicy do udziału w filmie fabularnym "Szczęście świata" w reżyserii Michała Rosy.

Producentem filmu jest Argomedia Lambros Ziotas z Wrocławia. Zdjęcia realizowane są  na Dolnym i Górnym Śląsku.
Urząd Miasta Katowice jest jedną z organizacji dofinansowujących realizacje tego filmu.

Poszukiwane są następujące osóby:

Mężczyźni w wieku 30-65 lat
Kobiety w wieku 25- 55 lat
Chłopcy w wieku 8-12 lat

Ze względu na realia filmu, które osadzone są w latach 40-tych i 50-tych minionego stulecia zapraszamy osoby bez piercingu, widocznych tatuaży, współczesnych fryzur, tipsów itd. Włosy w naturalnym kolorze.

Film opowiada o losach mieszkańców kamienicy na Śląsku, a obraz podzielony został na dwie części – pierwsza się rozgrywa latem 1939 r., a druga w czasach powojennych.

CASTING DO FILMU odbędzie się dnia 17 kwietnia (piątek)
Kawiarnia pod Sceną w Malarni, ul. Teatralna 2a, Katowice.
W godzinach 9-17.

Zapraszamy osoby spełniające wyżej opisane kryteria.

Osoby spełniające wymogi producenta będą zaproszone do statystowania w dniu 26 kwietnia (niedziela).

Na planie zdjęciowym zapewniamy Państwu opiekę producencką , napoje, posiłek oraz honorarium.
Informacje można też uzyskać pod numerem telefonu: 71 780 50 59
www.casting.wroc.pl


MNIEJ