Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.09.03

Wrzesień należy do Hłaski

Za chwilę światło dzienne ujrzy nieznana powieść Marka Hłaski, a u nas jazzowi „Piękni dwudziestoletni” oraz niebanalne spotkanie o twórczości kontrowersyjnego pisarza

WIĘCEJ

Już w drugiej połowie września ukaże się nieznana dotąd powieść Marka Hłaski „Wilk” (dziś w „Dużym Formacie” do przeczytania FRAGMENT książki oraz WYWIAD ze studentem, który odnalazł rękopis). My tymczasem przypominamy, że u nas możecie zobaczyć „Pięknych dwudziestoletnich” w reżyserii Piotra Ratajczaka, z Michałem Rolnickim w roli niepokornego pisarza (gramy 3, 4, 6.09 i 8, 9, 10, 11.10 o godz. 19.00). A już w sobotę, 5 września, o godz. 18.00 na Scenie Kameralnej wydarzenie „PROZA(K). Rozmowy o Marku Hłasce”. O tworzeniu literackich autobiografii, mitotwórstwie, grach z popkulturą i kiczem, a także o „Wilku” rozmawiać będą Andrzej Czyżewski i Krzysztof Varga, a spotkanie poprowadzi Artur Pałyga. Darmowe wejściówki do odbioru w kasie teatru. Zapraszamy!

 

Zarówno spektakl, jak i towarzyszące mu wydarzenia są częścią działań związanych z projektem i konkursem „Klasyka Żywa”, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.09.03

Basia Derlak w „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych”

Po nominacji do Złotej Maski w kategorii „Kobieca rola wokalno-aktorska” oraz nagrodzie za muzykę do „Morfiny” w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, przyszedł czas na kolejne wyróżnienie

WIĘCEJ

Miło nam poinformować, że w 23. edycji „Subiektywnego spisu aktorów teatralnych” Jacka Sieradzkiego, w kategorii „Nadzieje” pojawiła się współpracująca z nami Barbara Derlak – wokalistka zespołu Chłopcy kontra Basia. Jacek Sieradzki pisze o niej w ten sposób:

 

Nie aktorka, lecz muzyk, liderka zespołu „Chłopcy kontra Basia”, który Ewelina Marciniak odkryła dla teatru. W „Morfinie” z katowickiego Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego przebywa cały czas na scenie – widowisko jest właściwie klipem muzycznym z rozbudowaną fonosferą determinującą rytm – i miło zerkać, jak w niej wzbiera chęć włączenia się w akcję, jak szuka kontaktu z występującymi na scenie, ogrywa kostium, jest po prostu gotowa. Co teatr umie zauważyć: w „Portrecie damy” w Gdańsku ma już własną aktorską sekwencję, skromną, ale całkiem wyrafinowaną. Idę o zakład, że zobaczymy ją niebawem w jakiejś robocie stricte aktorskiej.

 

Basi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej teatralnej kariery, a naszym widzom przypominamy, że w najbliższym czasie możecie ją oglądać w Szybie Wilson podczas spektaklu „Morfina”, 24, 25 i 26 września o godz. 19.00. A już 27 września o 19.00 na naszej Dużej Scenie koncert zespołu Chłopcy kontra Basia. Zapraszamy!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.09.03

Zaplanuj weekend na Dzikim Zachodzie

Specjalna oferta Teatru Śląskiego i Miasteczka Twinpigs

WIĘCEJ

Dla tych, którzy zastanawiają się nad weekendowymi planami mamy podpowiedź: odwiedźcie Miasteczko Twinpigs, czyli jedyny westernowy park rozrywki w Polsce. Czekają tam na Was niepowtarzalne atrakcje i niezwykły klimat. Idealnym zakończeniem dnia będzie natomiast wieczorna wizyta w Teatrze Śląskim i nasz „Western”, czyli spektakl o Ślązakach na Dzikim Zachodzie. Pokazując w kasie teatru bilet wstępu do Miasteczka Twinpigs otrzymacie 50% rabatu na bilety na nasze przedstawienie 5 i 6 września o godz. 19:00. Zapraszamy!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.09.03

Oświadczenie Teatru Śląskiego w sprawie Grzegorza Kempinsky'ego

WIĘCEJ

Katowice, 3 września 2015 r.

 

OŚWIADCZENIE

 

Grzegorz Kempinsky, zatrudniony przez poprzednią dyrekcję na etacie reżysera w Teatrze Śląskim, otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, które kończyło się 31 maja 2015 r. Wypowiedzenie było związane m.in. z likwidacją stanowiska. W czasie okresu wypowiedzenia Grzegorz Kempinsky dodatkowo został zwolniony dyscyplinarnie, tj. bez okresu wypowiedzenia.

Grzegorz Kempinsky złożył w Sądzie Pracy pozew o przywrócenie do pracy, jednakże Sąd Pracy wyrokiem z dnia 20 sierpnia 2015 r. nie przywrócił zwolnionego do pracy, natomiast orzekł o wypłaceniu odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas do upływu okresu wypowiedzenia, czyli do 31 maja br. W takich przypadkach sąd zawsze orzeka o wypłaceniu odszkodowania za jeden miesiąc bezzwłocznie, co Teatr Śląski uczynił.

 

Podstawa prawna: wyrok Sądu Rejonowego Katowice-Zachód, VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 20 sierpnia 2015 r., sygnatura akt 335/15.

 

Radca prawny Renata Kołpa, pełnomocnik procesowy


MNIEJ