Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.06.06

Kto za tym stoi? Hanna Maciąg

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom” (prapremiera 7 czerwca 2019)

WIĘCEJ

Hanna Maciąg | kostiumy

Fot. P. Jendroska

W ramach studiów w ramach MISH-u na Uniwersytecie Warszawskim zajmowała się migracją na kierunkach: mongolistyka z tybetologią, kulturoznawstwo, etnologia, polonistyka, Artes Liberales. W 2009 roku rozpoczęła zawodową przygodę z teatrem, gdzie początkowo grała i asystowała, z czasem zaczęła robić wideo-instalacje i kostiumy. Związana z instytucjami takimi jak: Nowy Teatr, Teatr Imka, Teatr Studio, Teatr Powszechny (w Warszawie), Stary Teatr i Teatr im. Słowackiego w Krakowie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr im. Żeromskiego w Kielcach, a także SECS Teatro w Sao Paulo. Związana z artystami takimi jak: Jacek Poniedziałek, Anna Smolar, Michał Marczak, Paweł Łoziński, Krzysztof Skonieczny, Wiktor Rubin, Radosław Rychcik, Markus Ohrn, Jill Godmilow. W 2014 realizowała swój krótkometrażowy film fabularny pt. „Normcore” w ramach Film Spring Open. W 2016 roku zaczęła rozwijać swój projekt w ramach kursu Doc Pro w Mistrzowskiej Szkole im. Andrzeja Wajdy pod opieką artystyczną Marcela Łozińskiego, Vity Drygas i Macieja Cuske.

Filmografia: „Wild wild Kingdom” reż. J. Mytnik (wystąpiła), „Gorzko” reż. M. Warzecki (wystąpiła), „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” (wystąpiła), „Beautiful people” reż. M. Marczak (kostiumy), „I promise” Radiohead (astystent reż., casting), „Ślepnąc od świateł” reż. K. Skonieczny (wystąpiła), „SCUM Manifesto” reż. Jill Godmillow (wystąpiła), „Wszystkie nieprzespane noce” reż. M. Marczak (głos), „Pustostan” reż. Agata Trzebuchowska (wystąpiła).


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.06.05

O ostatniej premierze sezonu 2018 / 2019

Za nami konferencja prasowa spektaklu „Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom"

WIĘCEJ

O inspiracjach i okolicznościach powstawania spektaklu opowiadali Jolanta Janiczak (autorka tekstu), Wiktor Rubin (reżyser) oraz Łukasz Surowiec (wideo i scenografia). Dziennikarze mieli okazję zobaczyć fragment spektaklu, którego prapremiera już 7 czerwca na Dużej Scenie.

Spotkanie z dziennikarzami było okazją do podsumowania kończącego się sezonu teatralnego, który był sezonem bardzo udanym. Zdobyliśmy w sumie 20 wyróżnień, w tym 5 Złotych Masek, nasze spektakle pojawiały się w zestawieniach jak ciekawszych produkcji teatralnych i kreacji aktorskich, byliśmy na dziewięciu festiwalach, odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Open The Door, którego kontynuacja już we wrześniu tego roku, a pięć z siedmiu premier udało nam się zrealizować w koprodukcji.

​Fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.06.05

Kto za tym stoi? Michał Głaszczka

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom” (prapremiera: 7 czerwca 2019)

WIĘCEJ

Michał Głaszczka | reżyseria światła

Fot. P. Jendroska

Projektant światła teatralnego i koncertowego. Współpracował m.in. z Wiktorem Rubinem, Michałem Siegoczyńskim, Pawłem Wodzińskim, Bartoszem Frąckowiakiem, Mikołajem Grabowskim, Jerzym Satanowskim, Natalią Korczakowską i Anną Smolar.

Jest autorem projektu świateł do m.in, takich spektakli jak: Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach (Teatr Miejski w Gliwicach), Ciało Bambina ( Teatr Polski Bielsko Biała), Priv (Teatr Fredy Gniezno), Vernon Subutex (Teatr im. J.Słowackiego w Krakowie), Beksińscy (Teatr Polski Bydgoszcz), Wyznawca (Teatr Studio w Warszawie), Przedwiośnie (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), Cisza (Teatr Wielki w Łodzi), Pan Tadeusz (Teatr Nowy w Poznaniu), Dybuk (Teatr Polski w Bydgoszczy).

 

 

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.06.05

KINO KŁAMIE. Filmowa propaganda w pigułce odc. 3

Propaganda filmowa III Rzeszy

WIĘCEJ

Joseph Goebbels- niemiecki polityk, minister propagandy i oświecenia publicznego w rządzie Adolfa Hitlera, zbrodniarz wojenny i znawca kina. Jak on wykorzystywał mediów filmowe w interesie III Rzeszy? Opowiada Joanna Malicka (Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Szkoła Wajdy) w trzecim odcinku z serii „Kino Kłamie. Filmowa propaganda w pigułce”.

Cykl wykładów "Kino kłamie. Filmowa propaganda w pigułce" jest zapowiedzią prapremiery najnowszego spektaklu Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina, który opowiada o filmie propagandowym reżyserowanym przez Kurta Gerrona.

W 1944 rok Kurt Gerron, niemiecki aktor i reżyser, gwiazdor filmowy, otrzymuje od nazistów propozycję nie do odrzucenia: ocali życie, jeśli stworzy film ukazujący obóz koncentracyjny Theresienstadt jako uzdrowisko.
Bilety na spektakl dostępne są online oraz w kasie teatru.  


MNIEJ