Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.06.25

Literacki komentarz do mundialu na Scenie w Malarni

Spotkanie z autorami książki „Najważniejszy mecz Kremla”

WIĘCEJ

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji w pełni. W momencie jednego z największych kryzysów wizerunkowych tego kraju, 32 piłkarskie reprezentacje przyjechały do Rosji aby wziąć udział w jednej z najważniejszych sportowych imprez świata. 29 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na Scenę w Malarni na spotkanie z książką Romana Imielskiego i Radosława Leniarskiego „Najważniejszy mecz Kremla", która przybliża arkana przygotowań do tego ogromnego pod względem organizacyjnym i wizerunkowym przedsięwzięcia.

Autorzy piszą o oligarchach futbolowych, rosyjskich kibolach i Kazaniu - sportowej stolicy Rosji. Wdzierają się do ruin Domu Sowietów w Kaliningradzie, zamyka ich milicja Republiki Mordowii, a oni niezrażeni jadą dalej zobaczyć łagry rejonu sarańskiego, gdzie siedziały dziewczyny z PussyRiots, oglądają blichtr losowania grup mistrzostw na Kremlu i centrum sportowe, w którym państwo produkowało dopingowiczów. 

Po wydarzeniu, będzie można kupić książki w promocyjnej cenie i zdobyć autografy autorów.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.06.25

Zapraszamy do MIEJSCA

Wystawa poprojektowa "Zróbmy sobie miejsce" do wtorku na Scenie w Galerii

WIĘCEJ

Na Scenie w Galerii powstało nietypowe MIEJSCE. Do wtorku 26 czerwca będzie można zobaczyć i posłuchać, co o otaczającej rzeczywistości mają do powiedzenia młodzi.

W sobotę odbył się wernisaż poprojektowy "Zróbmy sobie miejsce" wystawy, która powstawała w ramach projektu Ewy Mikuły (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie). Projekt jest próbą odpowiedzi na pytania o tożsamość, stosunek do tradycji oraz przyszłość regionu wśród młodych mieszkańców Śląska. Ponad dwugodzinna dyskusja towarzysząca otwarciu wystawy świadczyć może o bogactwie wątków i niezwykłej aktualności tematyki. Zapraszamy na spotkanie z głosem "młodych" - ich perspektywą i doświadczeniem "śląskości" do Sceny w Galerii. Wystawa otwarta jest dla zwiedzających jeszcze tylko do wtorku, 26 czerwca. Wstęp 1 zł. W godzinach od 15.00 do 19.00.

fot. Przemysław Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.06.25

Maraton czytania na Scenie Kameralnej

Za nami finał drugiej edycji Szkoły Pisania Sztuk

WIĘCEJ

8 różnorodnych tekstów, 7 godzinny maraton czytania, rozmowy do późnej nocy / wczesnego rana- tak było podczas tegorocznego finału Szkoły Pisania Sztuk, który w tym roku zamienił się w teatralny maraton.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały teksty dramatyczne, które powstały w rezultacie rocznych warsztatów prowadzonych przez dramaturga Teatru Śląskiego Artura Pałygę. W repertuarze znalazły się następujące teksty:

Hubert Michalak, W poniedziałek rano. Farsa w dwóch aktach
Ewa Olejarz, Krótka bajka nad Sekwaną. Etiuda
Mariusz Gołosz, braknie mi ciebie w moim narożniku
Marcin Stachoń, Ersatz. Dopóki żyjemy
Katarzyna Skręt, Pareidolia
Michał Wolny, I że się nie opuszczę aż do śmierci
Anna Andraka, Wolf
Maciej Dziaczko, Pewnego razu na niebie.

Teksty czytali aktorzy Teatru Śląskiego:
Katarzyna Błaszczyńska
Zbigniew Wróbel
Anna Wesołowska
Michał Piotrowski

Od przyszłego sezonu rusza 3. edycja Szkoły Pisania Sztuk pod hasłem „Wielkie Opowieści”.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.06.23

Teatromani do Muzeum!

Polecamy spektakl Barbary Wysockiej „Szapocznikow. Stan nieważkości / No Gravity” w Muzeum Śląskim

WIĘCEJ

Koniec sezony teatralnego, to nie koniec działań teatralnych w mieście. 28, 29 i 30 września w Muzeum Śląskim prezentowany będzie spektakl Barbary Wysockiej „Szapocznikow. Stan nieważkości / No Gravity”. Jest to wydarzenie towarzyszące wystawie „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”.

Biografia Aliny Szapocznikow to z jednej strony doświadczenie getta, obozów, choroby nowotworowej, a z drugiej – międzynarodowa kariera w dwóch systemach politycznych oraz znajomość z najwybitniejszymi przedstawicielami kultury. 
Barbara Wysocka śledzi motywy obecne w sztuce Szapocznikow, by je przetworzyć przez medium teatru. Jej spektakl wykracza poza formę dokumentu teatralnego. Odnosząc się do jednej z najbardziej niezwykłych biografii w kulturze XX wieku, Wysocka obserwuje związki między życiem a sztuką, bada interpretacje, jakim przez lata poddawana była Alina Szapocznikow i jej dzieło, przygląda się temu, jak była postrzegana przez świat, w którym historię sztuki najczęściej opisywano z męskiej perspektywy.

Spektakl zaprezentowany zostanie w Muzeum Śląskim w dniach 28, 29 i 30 czerwca (czwartek – sobota) o godz. 20.30. Bilety w cenie 20 zł. Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.


MNIEJ