Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2021.04.02

Wielkanoc 2021

Życzenia dla widzów i przyjaciół Teatru Śląskiego

WIĘCEJ

Świątecznej nadziei i wiary, że będzie dobrze!
Życzą dyrekcja i pracownicy Teatru Śląskiego.

Tęsknimy za Wami, zazwyczaj graliśmy dla Was w Lany Poniedziałek spektakl świąteczny na żywo... Mamy nadzieję, że te czasy wrócą niebawem. Trzymajcie się zdrowo!

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.04.02

Dziś rocznica pierwszego powojennego pokazu na naszej scenie

Mija 76 lat od słynnej „Zemsty” w reżyserii W. Horzycy

WIĘCEJ

2 kwietnia 1945 roku Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oficjalnie zainaugurował pierwszy powojenny sezon. „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Wilama Horzycy, ze scenografią Jana Kosińskiego wystawiona została na Dużej Scenie w jeszcze bardzo trudnych warunkach (prowizoryczna aparatura świetlna została zainstalowana dopiero tydzień wcześniej, 27 marca).  Choć wojna jeszcze trwała, ta pierwsza premiera miała uroczysty charakter, podkreślony odegraniem hymnu narodowego. Reżyser i współdyrektor teatru Wilam Horzyca (drugim dyrektorem był Karol Adwentowicz, grający w „Zemście” rolę Cześnika) takimi słowami komentował wybór komedii Fredry na otwarcie działalności katowickiej sceny: „Przeszłość potrzebna jest na to, aby była przyszłość i innego celu nie ma ona i mieć nie może”.

Dobrze przyjęta przez publiczność sztuka zagrana została w tym pierwszym, niepełnym sezonie 28 razy, w siedzibie teatru oraz na przedstawieniach wyjazdowych. Wystąpili w niej  między innymi, oprócz już wspomnianego Karola Adwentowicza (Cześnik), także Janina Morska (Podstolina), Marian Jastrzębski (Dyndalski) i Roman Zawistowski (Wacław), który związany był w późniejszych latach z Teatrem Śląskim jako aktor i reżyser 1949-1954), a także zastępca dyrektora (1949-1951) i kierownik artystyczny (1951 – 1954). W sezonach 1962-95 Roman Zawistowski pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Śląskiego.

Fot. Bronisław Stapiński

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.03.27

Życzenia na Międzynarodowy Dzień Teatru

Kilka słów od Dyrektora Roberta Talarczyka

WIĘCEJ

Dziś po raz drugi świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru przy zamkniętych scenach. Nie tracimy jednak wiary w to, że wkrótce spotkamy się przy pełnej sali, bez lęku przed chorobą. Ten rok uświadomił nam dobitnie, że bez widzów Teatr jest zupełnie bez sensu. Dlatego dyrektor Robert Talarczyk ma do przekazania Wam, drodzy Widzowie, kila słów prosto z serca.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.03.25

Zmiany w repertuarze w związku nowymi rządowymi obostrzeniami

WIĘCEJ

Drodzy Widzowie, doszły do nas złe wieści.

Zgodnie z decyzją rządu wszystkie nasze wydarzenia od 20 marca do 9 kwietnia zostają odwołane.

W związku z tym, bilety na nasze wydarzenia odbywające się w tych terminach można:

- zachować i zrealizować w późniejszym terminie
- zwrócić w kasie teatru

W tym czasie kasa teatru będzie otwarta od poniedziałku do soboty, od 14:00 - 18.00.

Trzymajmy wszyscy kciuki za szybki spadek zachorowań i powrót do pracy na scenie...

Bądźcie zdrowi!!!

 


MNIEJ