Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2020.01.23

Kto za tym stoi? | Marek Braun

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Czy pan się uważa za artystę?” (prapremiera 25 stycznia, Scena w Malarni)

WIĘCEJ

Minimalistyczna przestrzeń w spektaklu inspirowanym twórczością scenografa-surrealisty? W najnowszym spektaklu Anny Augustynowicz zaprojektował ją doskonale znany śląskiej widowni Marek Braun.

Marek BRAUN | scenografia i kostiumy
Architekt wnętrz, scenograf teatralny i filmowy. Absolwent i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadzi pracownię reklamy i mediów na Wydziale Architektury Wnętrz w Krakowie. Od 1989 roku współpracuje z Anną Augustynowicz – stworzyli wspólnie ponad pięćdziesiąt spektakli! Najnowsza realizacja w Teatrze Śląskim, według tekstu Artura Pałygi „Czy pan się uważa za artystę?” jest jego kolejną realizacją scenograficzną w naszym teatrze. Na deskach Teatru Śląskiego jego scenografie pojawiały się już od 1992, m.in. w spektaklach Anny Polony („Co się w duszy komu gra”, „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca”), Bogdanem Toszą (Antygona w Nowym Jorku, Polska chorągiew, Wróżby kumaka, Znaki szczególne, Kołysanka, Kroki, Ostatnia taśma), Krzysztofem Babickim („Intryga i miłość”, „Wyzwolenie”, „Pułapka”, „Romeo i Julia”, „Zbrodnia i kara”, „Dziady”, „Zbójcy”).

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.01.22

Konferencja prasowa „Czy pan się uważa za artystę?”

Prapremiera spektaklu według tekstu Artura Pałygi, w reżyserii Anny Augustynowicz już 25 stycznia!

WIĘCEJ

Przed prapremierą „Czy pan się uważa za artystę?” spotkaliśmy się z dziennikarzami, którym zdradziliśmy kilka scen i okoliczności powstania spektaklu. W konferencji prasowej wzięli udział Artur Pałyga (autor tekstu), Anna Augustynowicz (reżyseria), Marcin Szaforz (odtwórca głównej roli), dyrektor Robert Talarczyk oraz Agnieszka Kołodziej-Adamczuk z Centrum Scenografii Polskiej z Muzeum Śląskiego. Spektakl, inspirowany twórczością Wiesława Lange- wybitnego scenografa, prekursora surrealizmu w polskiej scenografii przez lata związanego z Teatrem Śląskim, powstał w koprodukcji z Muzeum Śląskim.

Fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.01.22

Kto za tym stoi? | Zbigniew Szymczyk

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Czy pan się uważa za artystę?” (prapremiera 25 stycznia, Scena w Malarni)

WIĘCEJ

W najbliższą sobotę na Scenie w Malarni prapremiera niezwykłego spektaklu. Jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek, Anna Augustynowicz, zrealizowała tekst Artura Pałygi. Realizowany jest w koprodukcji z Muzeum Śląskim, a inspiracją dla jego powstaniajest twórczością Wiesława Lange- ikony polskiej scenografii. Spektakl, pełen absurdalnego humoru, z jednej strony zanurzony jest w oparach absurdu, z drugiej zaś twardo stąpa po ziemi, zadając fundamentalne pytanie o sens twórczości. Za ruch sceniczny w spektaklu odpowiada Zbigniew Szymczyk – aktor, tancerz, mim, choreograf i reżyser zarówno teatru pantomimy jak i dramatycznego. Aktora, który swoje pierwsze sceniczne kroki stawiał właśnie w Teatrze Śląskim, zobaczymy również na scenie.

Zbigniew Szymczyk | ruch sceniczny


Fot. P. Jendroska

Absolwent studia pantomimy przy Teatrze Śląskim w Katowicach. W swojej karierze zawodowej jako tancerz związany był z Uniwersyteckim Teatrem Pantomimy VIDE w Katowicach, Teatrem Śląskim im. Wyspiańskiego, Centralnym Zespołem Wojska Polskiego, Teatrem Pantomimy „Stodoła” w Warszawie, Studio KINEO, Warszawskim Studiem Pantomimy, Teatrem Rozrywki w Chorzowie i z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. W tym ostatnim brał udział w najważniejszych spektaklach Henryka Tomaszewskiego, m.in. Hamlet (1984), Rycerze króla Artura (1984), Syn marnotrawny (1984), Akcja – sen nocy letniej (1986), Król siedmiodniowy (1988), Cardenio i Celinda (1990), Kaprys (1996), Tragiczne gry (1999), a także w spektaklach zrealizowanych przez Aleksandra Sobiszewskiego, Jana Klatę, Leszka Mądzika i Pawła Passiniego. Śląska widownia zna go ze spektakli realizowanych w Teatrze Śląskim i Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Jest reżyserem wielu spektakli realizowanych we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, takich jak Poławiacze papieru (2011), Dom Bernardy Alba (2011), Szatnia (2012), Szkoła błaznów (2014) i spektakli plenerowych realizowanych przez Teatr Kalong. Jest także autorem choreografii lub ruchu scenicznego w spektaklach teatrów dramatycznych w całej Polsce.

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Utworów Stanisława Wyspiańskiego, gdzie otrzymał nagrodę za ruch sceniczny w spektaklu Wesele z Teatru Współczesnego w Szczecinie; uhonorowany został także odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury w 2003 roku.

W spektaklu Augustynowicz odpowiada za ruch sceniczny, ale zobaczymy go również na scenie.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.01.14

Film Mateusza Znanieckiego nagrodzony w Nowym Yorku!

"Skóra" doceniona na New York Movie Awards

WIĘCEJ

Film „Skóra” w reżyserii i według scenariusza naszego aktora, Mateusza Znanieckiego, zdobył nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego na New York Movie Awards. Zdjęcia do filmu zrealizował Kamil Małecki, który w naszym teatrze odpowiada za dokumentację i kreację video. W filmie wystąpili m.in. Barbara Lubos i Robert Talarczyk.

Serdecznie gratulujemy!

 

O filmie

"Skóra" to opowieść o jednym dniu z życia Mateusza, który zaczyna się od utraty szkolnego świadectwa. Co stało się w lesie, którym wracał wraz z kolegami? Jak zareaguje na to jego ojciec, Włodzimierz? Postawiony pod ścianą chłopiec będzie próbował zaimponować rówieśnikom i jednocześnie sprostać wymaganiom ojca. To opowieść o wzbierających w rodzinie od trzech pokoleń kompleksach oraz o relacjach ojca z synem.


MNIEJ