Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2020.05.16

Dzień Teatru Publicznego 2020

WIĘCEJ

Dziś obchodzilibyśmy w całym kraju Dzień Teatru Publicznego. W tym roku nie było szansy zgromadzić się w kolejce po „bilet za grosze”. Nie spotkamy się z Państwem również na naszych scenach, podczas planowanych pokazów „Wielu demonów”, „Inteligentów”, „Czy pan się uważa za artystę?” czy „On wrócił”. Choć to pierwszy Dzień Teatru Publicznego bez spektakli na żywo, mamy nadzieję, że nie będzie to dzień bez teatru i widzów.

Gdzie możemy się dziś spotkać? O 19.00, na naszym Facebooku, tradycyjnie widzimy się przy teatralnej wieczorynce. A a 21.00 zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału YouTube, gdzie odbędzie się internetowy pokaz KONTRAKTU Sławomira Mrożka z wybornym aktorskim pojedynkiem śp. Bernarda Krawczyka oraz Marcina Szaforza. Bez kolejek, bez biletów, bez pierwszych ani ostatnich rzędów. Ale wciąż razem.

 

W najbliższych dniach, które w teatrach w całej Polsce miały być wypełnione licznymi atrakcjami, zapowiemy i zaprezentujemy kilka ekscytujących projektów, które od jakiegoś czasu przygotowujemy. Jakie to projekty? Zachęcamy do śledzenia naszego Facebooka i aktualności na stronie internetowej, gdzie będziemy Państwu przybliżać szczegóły najbliższych działań.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.05.15

Projekty Teatru Śląskiego i Fundacji WYSPIAŃSKI z dofinansowaniem Narodowego Centrum Kultury

Śląski w programie „Kultura w sieci"

WIĘCEJ

Radosne nowiny dotarły do nas z Narodowego Centrum Kultury. Rozstrzygnięto nabór do programu dotacyjnego „Kultura w sieci” i wśród 1182 zwycięskich projektów znalazła się prapremiera spektaklu w VR Teatru Śląskiego oraz projekt Fundacji WYSPIAŃSKI „Katyń. Teoria barw”. Wszystkie efekty będą dostępne online.

Prapremiera spektaklu w VR – pierwszy w historii polskiego teatru spektakl w całości zrealizowany w technologii VR. Wyreżyseruje go Krzysztof Garbaczewski. Inspiracjami będą „Germinal” Émile’a Zoli, ale również „Czarny kwadrat na białym tle” Kazimierza Malewicza i technologia blockchain.

Katyń. Teoria barw – interdyscyplinarny projekt, dla którego punktem wyjścia jest życie i twórczość wybitnego malarza Józefa Czapskiego oraz losy oficerów pomordowanych w Katyniu. Jego głównym temtem jest zagadnienie pamięci oraz teoria barw Czapskiego, zestawione w kontekście tzw. kłamstwa katyńskiego. Projekt przyjmie formę weblera – działania na styku filmu, galerii sztuki, gry komputerowej i performansu. Od strony merytorycznej i artystycznej projektem opiekować się będą Wojciech Faruga, Julia Holewińska i Izabela Mrochen.

Celem programu „Kultura w sieci” jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line, jak również rozwój przestrzeni umożliwiającej odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.05.15

Retransmisja spektaklu „Kontrakt" w reżyserii Bogdana Cioska

Teatr Śląski online!

WIĘCEJ

Tradycyjnie już, jak co tydzień, zapraszamy na weekendowe pokazy spektakli Teatru Śląskiego. W piątek o godz. 19.30, sobotę o 21.00 i niedzielę o 19.30 zaprezentujemy "Kontrakt" Sławomira Mrożka w reżyserii Bogdana Cioska.

Z opisu spektaklu:

Wykwintny, "choć nieco strupieszały" hotel w szwajcarskim kurorcie. W hotelu dwóch mężczyzn: Magnus, stary rezydent, i Moris, młody portier, emigran z kraju położonego "na wchód od Zachodu i na zachód od Wschodu". Połączy ich kontrakt, umowa zawarta w szczególnym celu...

Prosimy o punktualność- spektakl prezentujemy w konwencji live.
 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.05.12

Solidarni z górnikami

WIĘCEJ

Ze smutkiem przyjmujemy kolejne wieści o skali zachorowań wśród śląskich górników. W internetowych komentarzach, wywiadach i artykułach na ten temat widzimy, w jaki sposób reaguje na tę sytuację część społeczeństwa. Nie zgadzamy się na to. Można by użyć teraz wielu ostrych słów, ale to jedynie sposób na nakręcanie tej spirali, dlatego jako ludzie kultury mówimy: „Górnicy, jesteśmy z Wami!” 

Nie schodzimy z Wami pod ziemię i nie wracamy do domów po wielu godzinach niebezpiecznej pracy. Od dawna jednak powtarzamy, że „Śląsk pamięta” i musi pamiętać – Wasze poświęcenie oraz Wasz etos, tworzące miejsce, w którym żyjemy. Wasze historie są dla nas ważne, stanowią część śląskiego dziedzictwa i będziemy je wciąż opowiadać, jak robiliśmy to dotychczas w takich spektaklach, jak „Piąta strona świata”, „Czarny ogród”, „Wujek 81. Czarna ballada” czy „Drach”. Nie byłoby tych tytułów bez Waszej i naszej pracy. Dlatego wiemy, że jesteśmy w tym razem.

W tej szczególnej sytuacji, kiedy nie możemy mówić językiem teatru, pozostaje nam powiedzieć to wprost: nie zgadzamy się na hejt, na przerzucanie winy i na wskazywanie górników jako kozłów ofiarnych! Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wspólnoty, a nie podziałów.

Jesteśmy z Wami!

 

Fot. Przemysław Jendroska


MNIEJ