Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.10.12

112. Urodziny Teatru

Były prezenty, spektakl i wspólne świętowanie urodzin katowickiej sceny

WIĘCEJ

Urodziny teatru to dla nas szczególny dzień. Świętujemy z publicznością, ale i rozdajemy prezenty. To wieczór, podczas którego m.in. dziękujemy naszym Mecenasom za wsparcie i życzliwość dla katowickiej sceny. Oni też nie przychodzą z pustymi rękami - tradycją stały się już nagrody grona Rady Mecenasów dla wybranej aktorki i aktora - w tym roku odbierali je Agnieszka Radzikowska i Michał Rolnicki, już w pełnych kostiumach, gotowi zaraz zagrać w "Drachu". Był też tzw. "Angelus Kulis" - Anioł szczególny, którego co roku dyrektor Robert Talarczyk przekazuje wybranej osobie pracującej w teatrze. Na scenie to wyróżnienie odbierała tym razem Małgorzata Długowska-Błach, nasza producentka. A potem, na finał to już czekał na nas wspólny tradycyjny tort.

Dziękujemy wam za wspólne świętowanie! fot. Przemysław Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.10.09

Robert Talarczyk wśród nagrodzonych

Ogłoszono listę pięciorga laureatów Nagrody im. Wojciecha Korfantego

WIĘCEJ

W poniedziałek 7 października br. w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach pod przewodnictwem prof. Ireny Lipowicz obradowała Kapituła Nagrody im. Wojciecha Korfantego. Nagroda, której patronem jest wybitny śląski polityk przyznawana jest od roku 1993 przez Związek Górnośląski osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Śląska. Członkowie 13-osobowej Kapituły w głosowaniu tajnym wybrali pięcioro Laureatów. Zostali nimi w tym roku:

  • dr Małgorzata Mańka-Szulik - Prezydent Zabrza 
  • Robert Talarczyk - aktor, reżyser i dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach 
  • ks. dr Wiesław Hudek - muzykolog i prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores skupiającej katolickie chóry młodzieżowe
  • Stowarzyszenie na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach 
  • Amatorski Zespół Teatralny działający przy Kole Związku Górnośląskiego w Suszcu 

Uroczysta gala wręczenia Nagród im. Wojciecha Korfantego odbędzie się w listopadzie br. W czasie uroczystości wygłoszone zostaną laudacje na cześć laureatów. Udział w gali zapowiedział m.in. prawnuk Wojciecha Korfantego, Michael Korfanty wraz z małżonką Honoratą.

Wśród dotychczas wyróżnionych są m.in. Kazimierz Kutz, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, prof. Stanisław Hadyna, prof. Karol Stryja, prof. Jan Miodek, abp Damian Zimoń, Józef i Jan Skrzek, Krystyna i Andrzej Bochenek, Bernard Krawczyk, prof. Jerzy Buzek, czy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” i Teatr „Naumiony”.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.10.08

Jury kolejny raz docenia „Stasia i jego Złą Nogę”

Otrzymaliśmy nagrodę na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy

WIĘCEJ

Po obejrzeniu 12 spektakli konkursowych XVIII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy jury w składzie: Agata Duda-Gracz (przewodnicząca), Magdalena Drab i Maciej Stroiński doceniło m.in. nasz spektakl dla młodych widzów przygotowany wg scenariusza Katarzyny Błaszczyńskiej i w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego.

Twórcy otrzymali drugą w kolejności nagroda za „poważne potraktowanie publiczności dziecięcej oraz biegłość warsztatową”. Grand Prix otrzymali w tym roku twórcy spektaklu „Kowboje” (Teatr im. J. Osterwy z Lublina) a trzecią nagrodę twórców spektaklu „Trump i pole kukurydzy” z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Spektakl „Staś i Zła Noga” znajduje się obecnie w trasie projektu „Teatr Polska”, w ramach którego jest pokazywany w Mrozach, Puławach, Piotrkowie Trybunalskim, Czechowicach-Dziedzicach, Orzeszu, Tarnowskich Górach, Rybniku, Obornikach i Cieszkowie. Trasa trwać będze do 8 listopada.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.10.03

Poszukujemy osoby do prowadzenia teatralnego bufetu!

WIĘCEJ

Poszukujemy pracownika lub pracowniczki do jednego z najważniejszych miejsc w teatrze – teatralnego bufetu. To miejsce wyjątkowe, które nie ma nic wspólnego ze zwykłą stołówką. Chcemy aby osoba, która będzie przygotowywać i podawać posiłki była częścią teatralnej rodziny, czuła się w teatrze jak u siebie, a klientów bufetu traktowała jak domowników. Szukamy osoby gościnnej, sympatycznej, z talentem kulinarnym i zdolnościami organizacyjnymi.

Jeżeli jesteś taką osobą napisz: kadry@teatrslaski.art.pl .
Jeśli znasz kogoś takiego, daj mu znać, że go szukamy!


MNIEJ