Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.06.22

Teatromani do Muzeum!

Polecamy spektakl Barbary Wysockiej „Szapocznikow. Stan nieważkości / No Gravity” w Muzeum Śląskim

WIĘCEJ

Koniec sezony teatralnego, to nie koniec działań teatralnych w mieście. 28, 29 i 30 września w Muzeum Śląskim prezentowany będzie spektakl Barbary Wysockiej „Szapocznikow. Stan nieważkości / No Gravity”. Jest to wydarzenie towarzyszące wystawie „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”.

Biografia Aliny Szapocznikow to z jednej strony doświadczenie getta, obozów, choroby nowotworowej, a z drugiej – międzynarodowa kariera w dwóch systemach politycznych oraz znajomość z najwybitniejszymi przedstawicielami kultury. 
Barbara Wysocka śledzi motywy obecne w sztuce Szapocznikow, by je przetworzyć przez medium teatru. Jej spektakl wykracza poza formę dokumentu teatralnego. Odnosząc się do jednej z najbardziej niezwykłych biografii w kulturze XX wieku, Wysocka obserwuje związki między życiem a sztuką, bada interpretacje, jakim przez lata poddawana była Alina Szapocznikow i jej dzieło, przygląda się temu, jak była postrzegana przez świat, w którym historię sztuki najczęściej opisywano z męskiej perspektywy.

Spektakl zaprezentowany zostanie w Muzeum Śląskim w dniach 28, 29 i 30 czerwca (czwartek – sobota) o godz. 20.30. Bilety w cenie 20 zł. Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.06.22

Wrzesień w teatrze

Rusza sprzedaż biletów na nowy sezon teatralny

WIĘCEJ

Sezon teatralny dobiega końca. Przed nami ostatni weekend pracy przed wakacjami. Wracamy dopiero we wrześniu ale już dziś można kupić bilety na spektakle w nowym sezonie teatralnym, w tym na premierę spektaklu „Drach” w reżyserii Roberta Talarczyka, na podstawie powieści Szczepana Twardocha.

Nowy sezon zaczniemy m.in. od pokazów:
Poskromienie złośnicy” reż. Tadeusz Bradecki | 8, 9 września
Himalaje” reż. Robert Talarczyk | 13, 14, 15, 16 września
Pod presją” reż. Maja Kleczewska 19, 20, 21 września
Porwanie Europy” reż. Piotr Cieplak 25 września
Drach” reż. Robert Talarczyk| PREMIERA 20 września (Teatr Ziemi Rybnickiej) | 27 października

Zapraszamy!

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.06.22

Gramy pod chmurką na zakończenie sezonu

„Żywoty świętych osiedlowych” w reżyserii Kariny Grabowskiej zamykają sezon teatralny 2017/2018

WIĘCEJ

Podwórko familoków przy Mickiewicza 8 w Czerwionce – Leszczynach ponownie stanie się żywą scenografią spektaklu Kariny Grabowskiej. Weekendowymi pokazami kończymy sezon teatralny 2017/2018.

W przedstawieniu na podstawie książki Lidii Amejko równoprawnymi bohaterami są osiedle i jego mieszkańcy. Pokazujemy osiedle, które zdaje się nie mieć końca ani początku. Jest samoistnym bytem rządzącym się swoimi prawami, którego mieszkańcy są jak trybiki w wielkiej maszynie. Opowiadamy o ich losach, ich zmaganiach z codziennością, o pragnieniu uświęcenia swojego życia, uczynienia go lepszym i ważniejszym, znaczącym. Opowiadamy o ich heroicznej, lecz skazanej na porażkę walce z machiną. Wyjdźcie z nami na dwór, spotkajmy się, jak sąsiedzi, na podwórku przy ul. Mickiewicza 8 w Czerwionce – Leszczynach.

Gramy:
23 czerwca | 15.00
24 czerwca | 14.00 i 16.00

Wstęp wolny!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.06.21

Finał "Szkoły Pisania Sztuk"

Zapraszamy na otwarte czytania

WIĘCEJ

Zapraszamy na finał drugiej edycji "Szkoły pisania sztuk". Efektem rocznej pracy uczestników tego projektu są teksty dramaturgiczne, na których pierwsze odczyty serdecznie zapraszamy. 

Zajęcia poprowadził dramaturg Teatru Śląskiego Artur Pałyga, autor nagradzanych sztuk teatralnych i reportaży. Jego artykuły ukazywały się m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Dużym Formacie” czy „Tygodniku Powszechnym”. Sztuki Pałygi były wielokrotnie drukowane w „Dialogu”, dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@Port w Gdyni, a spektakle na podstawie jego tekstów zwyciężyły m.in. w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jest także laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Podczas tegorocznego finału Sztuki czytać będą aktorzy Teatru Śląskiego:

Katarzyna Błaszczyńska
Michał Piotrowski
Anna Wesołowska
Zbigniew Wróbel


Sztuki czytane:

Hubert Michalak, W poniedziałek rano. Farsa w dwóch aktach (czytają gościnnie aktorzy zaproszeni przez autora)
Ewa Olejarz, Krótka bajka nad Sekwaną. Etiuda
Mariusz Gołosz, braknie mi ciebie w moim narożniku
Marcin Stachoń, Ersatz. Dopóki żyjemy
Katarzyna Skręt, Pareidolia
Michał Wolny, I że się nie opuszczę aż do śmierci
Anna Andraka, Wolf
Maciej Dziaczko, Pewnego razu na niebie

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!


MNIEJ