Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2021.04.08

Próby do spektaklu „Pokora” rozpoczęte!

Pierwsze czytanie tekstu Szczepana Twardocha za nami

WIĘCEJ

Rozpoczęliśmy próby do ostatniej w tym sezonie produkcji, której premiera zaplanowana jest na 4 czerwca br. Adaptację powieści „Pokora” przygotowuje sam autor, Szczepan Twardoch. To już trzeci tekst tego autora który zagości na deskach Teatru Śląskiego. Reżyserią zajmie się specjalizujący się w śląskich narracjach Robert Talarczyk. Za scenografię, kostiumy i reżyserię świateł odpowiadała będzie Katarzyna Borkowska (m.in. Morfina, Himalaje, Drach, Cienie. Eurydyka Mówi). Za muzykę odpowiadał będzie raper i producent Miuosh.

W roli głównej zobaczymy gościnnie Henryka Simona (Teatr Narodowy). Na scenie zobaczymy również Aleksandrę Przybył, Dariusza Chojnackiego, Agnieszkę Radzikowską, Kamila Suszczyka, Michała Piotrowskiego, Marka Rachonia, Dawida Ściupidro, Klarę Brodę, Piotra Bułkę, Arkadiusza Machela, Grzegorza Przybyła, Zbigniewa Wróbla, Marcina Szaforza, Karinę Grabowską oraz gościnnie Pawła Kempę, Huberta Skonieczkę, Michała Czyża i Marcina Gawła.

"Pokora" Twardocha stała się czytelniczym bestsellerem. To porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Przemysław Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.04.07

Znamy tegoroczne nominacje do Złotych Masek!

Nominacje dla Teatru Śląskiego w 6 kategoriach!

WIĘCEJ

Fot. Przemysław Jendroska

Nagrody teatralne Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru. Nagroda ta ma długą tradycję; od 1967 r. Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw - katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie.

Do nagród kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku. Wyróżnione produkcje Teatru Śląskiego to "Potop" w reż. Jakuba Roszkowskiego oraz "Nerwica natręctw" w reżyserii Mirosława Neinerta i Roberta Talarczyka.

- W kategorii „Spektakl roku” nominacja dla "Potopu" Henryka Sienkiewicza w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jakuba Roszkowskiego;

- W kategorii „Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych” nominacja dla Anny Kadulskiej m.in. za role: Kulwiecówny, Szwecji, Jana Kazimierza w "Potop" w reż. Jakuba Roszkowskiego;

- W kategorii „Aktorstwo za rolę drugoplanową” nominowani zostali: Barbara Lubos za rolę Klary w spektaklu "Nerwica natręctw" (w reżyserii Mirosława Neinerta i Roberta Talarczyka w naszej koprodukcji z Teatrem Korez) oraz Antoni Gryzik za role Janusza Radziwiłła oraz Księdza w "Potopie".

- W kategorii „Reżyseria” nominowany został Jakub Roszkowski za spektakl "Potop".

- W kategorii „Scenografia” nominowany został Mirek Kaczmarek za scenografię, kostiumy i reżyserię świateł do spektaklu "Potop".

Więcej nominowanych znajdziecie na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

 

 

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.04.02

Wielkanoc 2021

Życzenia dla widzów i przyjaciół Teatru Śląskiego

WIĘCEJ

Świątecznej nadziei i wiary, że będzie dobrze!
Życzą dyrekcja i pracownicy Teatru Śląskiego.

Tęsknimy za Wami, zazwyczaj graliśmy dla Was w Lany Poniedziałek spektakl świąteczny na żywo... Mamy nadzieję, że te czasy wrócą niebawem. Trzymajcie się zdrowo!

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.04.02

Dziś rocznica pierwszego powojennego pokazu na naszej scenie

Mija 76 lat od słynnej „Zemsty” w reżyserii W. Horzycy

WIĘCEJ

2 kwietnia 1945 roku Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oficjalnie zainaugurował pierwszy powojenny sezon. „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Wilama Horzycy, ze scenografią Jana Kosińskiego wystawiona została na Dużej Scenie w jeszcze bardzo trudnych warunkach (prowizoryczna aparatura świetlna została zainstalowana dopiero tydzień wcześniej, 27 marca).  Choć wojna jeszcze trwała, ta pierwsza premiera miała uroczysty charakter, podkreślony odegraniem hymnu narodowego. Reżyser i współdyrektor teatru Wilam Horzyca (drugim dyrektorem był Karol Adwentowicz, grający w „Zemście” rolę Cześnika) takimi słowami komentował wybór komedii Fredry na otwarcie działalności katowickiej sceny: „Przeszłość potrzebna jest na to, aby była przyszłość i innego celu nie ma ona i mieć nie może”.

Dobrze przyjęta przez publiczność sztuka zagrana została w tym pierwszym, niepełnym sezonie 28 razy, w siedzibie teatru oraz na przedstawieniach wyjazdowych. Wystąpili w niej  między innymi, oprócz już wspomnianego Karola Adwentowicza (Cześnik), także Janina Morska (Podstolina), Marian Jastrzębski (Dyndalski) i Roman Zawistowski (Wacław), który związany był w późniejszych latach z Teatrem Śląskim jako aktor i reżyser 1949-1954), a także zastępca dyrektora (1949-1951) i kierownik artystyczny (1951 – 1954). W sezonach 1962-95 Roman Zawistowski pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Śląskiego.

Fot. Bronisław Stapiński

 


MNIEJ