Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.05.22

Familijny pokaz spektaklu „Staś i Zła Noga”

Premiera Rodzinna w Teatrze Śląskim już 4 czerwca!

WIĘCEJ

„Staś i Zła Noga” w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego to wyjątkowa propozycja repertuarowa Teatru Śląskiego. Spektakl powstał na podstawie komiksu jednego z najzdolniejszych polskich rysowników, Tomasza „Spell'a” Grządzieli pt. „Przygody Stasia i Złej Nogi”, który był publikowany w internecie, następnie wydany w Kulturze Gniewu (jednym z najważniejszych polskich wydawnictw komiksowych) aby za sprawą adaptacji Katarzyny Błaszczyńskiej znaleźć się na deskach Teatru Śląskiego. Niewiele teatrów w Polsce zdecydowała się na inscenizację komiksu, a sukces artystyczny „Stasia...” jest fenomenem na skalę kraju. Przedstawienie adresowane jest do młodzieży od 10 roku życia, czyli do grupy wiekowej dotychczas zaniedbywanej przez rodzime teatry. Niezwykłość tego przedsięwzięcia tkwi również w tym, że na równi z widzami z tej grupy wiekowej, przygodami Stasia, Złej Nogi i ich mamy wzruszają się i bawią rodzice czy dziadkowie. Spektakl spotkał się bardzo przychylnym odbiorem krytyków i widowni teatralnej. Dostał się do finału 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także znalazł się w gronie 15 finalistów projektu „Teatr Polska” i po wakacyjnej przerwie ruszy w tournée po Polsce.

4 czerwca o 9.30 zapraszamy na Scenę w Malarni na Premierę Rodzinną „Stasia i Złej Nogi”. Bilety na ten pokaz można kupić w specjalnej cenie 25 zł.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.05.21

Sandra Korzeniak z Nagrodą Publiczności Kaliskich Spotkań Teatralnych

WIĘCEJ

Znamy wyniki Plebiscytu Publiczności 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych-Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Nagrodę Publiczności dla Naj-Bogusławskiego Aktora otrzymała Sandra Korzeniak za rolę Mabel w spektaklu „Pod presją”.

Publiczność przyznała również nagrodę w kategorii Naj-Bogusławskiego Spektaklu, którą otrzymały „Zapiski z wygnania” Teatru Polonia z Warszawy.

Fot. M. Hueckel


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.05.20

„Dwanaście krzeseł" za 350 groszy

Za nami piąty Dzień Teatru Publicznego

WIĘCEJ

W sobotę 18 maja w kasie teatru można było kupić bilet do teatru za 350 groszy. W tym roku w ramach akcji Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego zaprezentowaliśmy spektakl 12 krzeseł N. Kolady.

Skąd 350 groszy? Mniej więcej tyle wynosi efekt ekonomicznego oddziaływania publicznego teatru dla regionu, w którym teatr pracuje. Wiemy to z badania, które na zlecenie Instytutu Teatralnego od dwóch lat realizują ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, pod kierunkiem prof. Rafała Kasprzaka. Kiedy po raz pierwszy przeprowadzono badanie w roku 2016, efekt wynosił średnio 3,36 zł. Rok później było to 3,68 zł.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.05.19

Kolejne sukcesy naszych spektakli

Sandra Korzeniak i Judyta Paradzińska z nagrodami aktorskimi 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych

WIĘCEJ

Do późna trwały obrady jury 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Po obejrzeniu wszystkich 13 konkursowych przedstawień, podkreślając wysoki poziom tegorocznej edycji, postanowiono przyznać wiele nagród, a wśród nich:

  • II Nagrodę Aktorską dla Sandry Korzeniak za rolę Mabel w spektaklu „Pod presją”
  • III Nagrodę Aktorską dla Judyty Paradzińskiej za rolę siostry Alojzy w spektaklu „Wątpliwość”, naszej koprodukcji z Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu ex-aequo z Dobromirem Dymeckim za rolę Larsa w spektaklu “Cząstki kobiety” z TR Warszawa

Gratulujemy tym wspaniałym aktorkom oraz wszystkim nagrodzonym! Zwłaszcza zaś Krystynie Jandzie, która zasłużenie otrzymała indywidualne Grand Prix Festiwalu za swoją kreację w „Zapiskach z wygnania”, które prezentowaliśmy na naszej Dużej Scenie w lutym br. i z którą znów – po krakowskiej Boskiej Komedii – spotykamy się na podium.

 

Tym, którzy chcą sobie przypomnieć (bądź się dopiero przekonać), jak nagrodzone aktorki kreują swoje doskonałe role, przypominamy, że gramy:


MNIEJ