Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.08.19

Za wolny Śląsk!

Niecodzienne słuchowisko upamiętniło 100. rocznicę Powstań Śląskich

WIĘCEJ

Spektakularna oprawa świetlna i głosy przeszłości wplecione w pejzaż Parku Śląskiego ożywiły Galerię Rzeźby Śląskiej by upamiętnić 100. rocznicę Powstań Śląskich. Wczoraj odbył się pokaz inspirowanego filmem dokumentalnym „ Franek” słuchowiska multimedialnego w reżyserii Roberta Talarczyka. „Za Wolny Śląsk” przywołało postacie i historie z przeszłości Śląska, usłyszeć można było m.in. wiersze Karola Ligonia, Marii Konopnickiej czy fragmenty „Burzy” Williama Shakespeare’a. Poruszającą oprawę muzyczną wydarzenia stworzyli: sopranistka Ewa Lopocz z akompaniamentem Patryka Peterssona wraz z chórem Jubilate Deo pod dyrekcją Joanny Bliwert-Hoderny. Przewodniczką po parkowej przestrzeni była Barbara Lubos a wśród głosów wydobywających się z zakamarków Galerii można było usłyszeć Violettę Smolińską, Aleksandrę Przybył, Aleksandrę Fielek, Zbigniewa Wróbla i Artura Święsa.

Wydarzenie zostało zorganizowane w koprodukcji z Parkiem Śląskim.

 

Fot. Rafał Zduńczyk


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.08.13

Obchody 100-lecia Powstań Śląskich

Zapraszamy na bezpłatne wydarzenia upamiętniające Powstania Śląskie

WIĘCEJ

W sposób szczególny Teatr Śląski włączy się w obchody rocznicy 100-lecia Powstań Śląskich. Po raz kolejny zaprosimy widzów do przestrzeni nieteatralnej – po zmroku naturalna sceneria Parku Śląskiego stanie się przestrzenią do wywoływania powstańczych duchów. Zapraszamy na multimedialne słuchowisko ze specjalną oprawą świetlną na terenie Śląskiej Galerii Rzeźby w Parku Śląskim. Wydarzenie w reż. Roberta Talarczyka inspirowane jest fabularyzowanym filmem dokumentalnym „Franek", którego projekcja stanowi jedną z atrakcji ekspozycji stałej Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. O widzów podczas tego wieczoru zadba przewodniczka – w tej roli aktorka Barbara Lubos. Przy realizacji słuchowiska udział wzięli: Violetta Smolińska, Aleksandra Przybył, Aleksandra Fielek, Zbigniew Wróbel, Artur Święs oraz sopranistka Ewa Lopocz i chór Jubilate Deo.

Plenerowe słuchowisko multimedialne pod nazwą ,,Za Wolny Śląsk” odbędzie się  w niedzielę, 18 sierpnia o godz. 20.30 na terenie Galerii Rzeźby Śląskiej w Parku Śląskim. Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

Nie jest to jedyne przedsięwzięcie artystyczne upamiętniające Powstania Śląskie. Już 31 sierpnia o godzinie 21.00 na Stadionie Śląskim odbędzie się wielkie widowisko muzyczno-multimedialne ku czci Powstań Śląskich – ,,Rapsodia Śląska". Tego dnia usłyszymy premierowy utwór laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka, skomponowany specjalnie na tę rocznicę. Widowisku towarzyszyć będzie pokaz multimedialny z udziałem francuskiej grupy napowietrznych artystów z Compagnie Transe Express. Pod kierownictwem Jana A. P. Kaczmarka i pod batutą dyrygent Moniki Wolińskiej na Stadionie Śląskim wystąpi doskonale znany widzom Teatru Śląskiego Miuosh (“Wujek 81. Czarna Ballada”, “Himalaje”), Brodka, Igo, Grubson, Marcin Wyrostek wraz z 18 akordeonistami, Janusz Wawrowski, Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz kwartet saksofonistów The Whoop Group. Wstęp na to wydarzenie jest również bezpłatny. Widowisko zostało objęte Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.08.06

Zmiany w godzinach otwarcia Magazynu Kostiumów

WIĘCEJ

Szanowni Państwo!

Od 12 do 30 sierpnia Magazyn Kostiumów będzie nieczynny.
Zapraszamy do korzystania z usług Magazynu po wakacjach, od 2 września.

Przepraszamy za niedogodności.
 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.07.30

Nie żyje Czesław Stopka

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Czesława Stopki (ur. 1936 r.), wybitnego aktora teatralnego oraz filmowego i przyjaciela naszego zespołu.

WIĘCEJ

W swoim życiu Czesław Stopka zagrał ponad 250 ról. Jak artystyczny kameleon z łatwością wcielał się w role tragiczne – od antycznego władcy (nagroda FTPP za rolę Króla Edypa w Toruniu), po bohaterów XX-wiecznej klasyki Becketta czy Różewicza. Jednocześnie nie stronił w swojej karierze od ról komediowych czy udziału w przedstawieniach dla dzieci. Wiele kreacji aktorskich stworzył też na scenach Teatru Śląskiego Grał Romea w „Kochankach z Werony", Hamleta, Caligulę z dramatu Alberta Camusa czy Hrabiego Henryka w „Nie-Boskiej komedii".

Śmiało można go było nazwać aktorskim włóczykijem, bowiem od dnia debiutu w Jeleniej Górze grał w kilkudziesięciu różnych ośrodkach, m.in. w Szczecinie, Bydgoszczy, Toruniu, Olsztynie, Będzinie i oczywiście w Katowicach. Wszyscy będziemy pamiętać jego kreację Firsa z „Wiśniowego sadu" Czechowa w 1994 roku i jak zmierzył się z Beckettowskimi postaciami Hamma z „Końcówki” czy mistrzowsko wcielił się w Krappa w „Ostatniej taśmie”.

Rodzinie i bliskim aktora składamy wyrazy współczucia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 3 sierpnia o godz. 11.00 na Cemntarzu Komunalnym w Katowicach (ul. Murckowska 9)

Wybrane role teatralne Czesława Stopki:

Orestes w „Elektrze” Sofoklesa
(reż. J. Zegalski, Teatr Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze”)

Romeo w „Kochankach z Werony” J. Iwaszkiewicza
(reż. M. Okopiński, Teatr Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze)

Hamlet w „Hamlecie” W. Shakespear’a
(reż. A. Rodziewicz, Teatr Dramatyczny w Szczecinie)

Kaligula w „Kaliguli” A. Camusa
(reż. B. Poręba, Teatr Polski w Bydgoszczy)

Jago w „Otellu” W. Shakespear’a
(reż. Z. Wojdant, Teatr Polski w Bydgoszczy)

Hrabia Henryk w „Nie-Boskiej komedii” Z. Krasińskiego
(reż. Z. Wojdant, Teatr Polski w Bydgoszczy)

Faust w „Doktorze Fauście” Ch. Marlowe’a
(reż. L. Komarnicki, Teatr Polski w Bydgoszczy)

Konrad w „Wyzwoleniu” St. Wyspiańskiego
(reż. M. Rosiński, Teatr im. Horzycy w Toruniu)

Edyp w „Królu Edypie” Sofoklesa
(reż. M. Rosiński, Teatr im. Horzycy w Toruniu)

Książę Myszkin w „Idiocie” F. Dostojewskiego
(reż. J. Hoffmann, Teatr im. Horzycy w Toruniu)

Pan Młody w „Weselu” St. Wyspiańskiego
(reż. M. Pawlicki. Teatr Śląski w Katowicach)

Hamm w „Końcówce” S. Becketta
(reż. J. Zegalski, Teatr Śląski w Katowicach)

Hrabia Fantazy w „Fantazym” J. Słowackiego
(reż. J. Zegalski, Teatr Śląski w Katowicach)

Firs w „Wiśniowym sadzie” A. Czechowa
(reż. B. Ciosek, Teatr Śląski w Katowicach)

Willie Clark w „Słonecznych chłopcach” N. Simona
(reż. M. Sławiński, Teatr Śląski w Katowicach)

On-Stary w „Krzesłach” E. Ionesco
(reż. Z. Zasadny, Teatr Śląski w Katowicach)

Krapp w „Ostatniej taśmie” S. Becketta
(reż. B. Tosza, Teatr Śląski w Katowicach)

Bohater w „Kartotece” T. Różewicza
(reż. K. Rau, Teatr Śląski w Katowicach)

Wernyhora w „Weselu” St. Wyspiańskiego
(reż. R. Zioło, Teatr Śląski w Katowicach)

Loby w „Wizycie starszej pani” F. Dürrenmatta
(reż. M. Piekorz, Teatr Śląski w Katowicach)


MNIEJ