Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2020.03.27

Nominacje do Złotych Masek przyznane!

11 wyróżnień dla spektakli Teatru Śląskiego

WIĘCEJ

Znamy nominacje do nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2019. 11 nominacji trafia do Teatru Śląskiego!

Aż 5 nominacji otrzymał spektakl „Rosemary” Magdy Fertacz, w kategoriach:
>> Spektakl roku
>> Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych dla Aleksandry Przybył za rolę Rose
>> Aktorstwo za rolę drugoplanową dla Bogumiły Murzyńskiej za role Minnie i Matki Rose
>> Reżyseria dla Wojciecha Farugi
>> Scenografia dla Wojciecha Farugi

4 nominacje dla spektaklu „Wilq Superbohater” Michała Kmiecika, w kategoriach:
>> Spektakl roku
>> Aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych dla Dariusza Chojnackiego za rolę Wilqa
>> Reżyseria dla Remigiusza Brzyka
>> Scenografia dla Igi Słupskiej i Szymona Szewczyka (nominacja ta jest przyznana również za scenografię do spektaklu Remigiusza Brzyka „Między ustami a brzegiem pucharu” z Teatru Zagłębia w Sosnowcu)

W kategorii Aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych nominowany został Artur Święs za rolę Führera w spektaklu „On wrócił” Timura Vermesa w reżyserii Roberta Talarczyka.

W kategorii aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych nominowana została Agnieszka Kwietniewska za rolę Kurta Gerrona w spektaklu „Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom” Jolanty Janiczak w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz za udział w spektaklu „Dead Girls Wanted” Jolanty Janiczak i Grzegorza Stępniaka w reżyserii Wiktora Rubina w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim nominowanym!

Pełna lista nominacji TUTAJ


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.03.27

Życzenia na Międzynarodowy Dzień Teatru

WIĘCEJ

Kochani Widzowie!

Dziś święto Teatru bez teatru. Bez spektakli, bez prób, bez tego ciągłego gwaru, zamieszania, szumu w garderobach i za kulisami, ale przede wszystkim bez Was. Naszych Widzów. To najsmutniejszy Dzień Teatru, jaki pamiętam.

Dziś, stojąc na pustej scenie, nie zobaczę obok siebie nikogo. Nikogo również nie będę widział w kulisach, na zapleczu sceny, przy sznurowni, na stanowisku inspicjenta, w kabinach świateł i dźwięku. I co najważniejsze: nie zobaczę nikogo po drugiej stronie rampy. Na widowni. Nie zobaczę Was.

Ziarno rzucone w ziemię, umiera bez słońca. Umiera bez wody. Teatr umiera bez widza. Wy jesteście promieniami słońca i życiodajnym deszczem. Dla Was kwitniemy i piękniejemy. Wabimy Was kolorami i zapachem. Dla Was istniejmy.

Robimy wszystko, żebyście o nas nie zapomnieli. Jesteśmy obecni w wirtualnym świecie, bo wiemy, że Wy też gdzieś tam jesteście, ale to jak pływanie w ogromnym oceanie – mijamy się, widzimy Wasze cienie, ale nigdy nie jesteśmy w stanie zbliżyć się do siebie na odległość dłoni. A przecież teatr to również intymność. Intymność przeżywanych emocji, ale również intymność w kontaktach. Bliskość i czułość. Bez niej teatr jest zimny i zdystansowany, a takiego teatru nie lubimy. Nie jesteśmy po to, żeby oddzielać się od Was murem, jesteśmy po to, żeby ten mur burzyć, bo przecież my i wy należymy do tego samego gatunku. A ludzie lubią gromadzić się, żeby opowiadać historie i ich słuchać. I w tej magicznej przestrzeni teatru opowieści stają się prawdziwą magią. Tak, teatr to magia i tajemnica. Wzruszenie i zaduma. Ale też bunt i wściekłość. Bez Was aktor w teatrze zmienia się w manekina. Czekamy na Was, bo tylko Wy jesteście w stanie go ożywić.

Tęsknimy za Wami...

 

Robert Talarczyk

i zespół Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.03.26

Retransmisja spektaklu „Himalaje" z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Rozpoczynamy sezon pokazów online!

WIĘCEJ

W Międzynarodowy Dzień Teatru, nie mogąc spotkać się z Wami osobiście, zapraszamy na inaugurację sezonu pokazów online. Wierzymy, że wspólne oglądanie, współprzeżywanie wydarzeń artystycznych ma ważny społeczny i psychologiczny sens. W tym trudnym czasie chcemy podtrzymać ten zwyczaj i wywołać choćby namiastkę tego wspaniałego uczucia, które towarzyszy nam wszystkim podczas wspólnego zasiadania na widowni. 

Dlatego co weekend o 19.30, poczynając od najbliższego piątku, zapraszać będziemy na pokazy spektakli: zrealizowanych przez nas dla Teatru Telewizji, rejestracji przedstawień, które zeszły już z naszego afisza oraz tych, które wciąż możecie oglądać na naszych deskach.

Takim właśnie spektaklem są „Himalaje" w reżyserii Roberta Talarczyka. Rejestracja, która powstała we współpracy z „Gazetą Wyborczą”, jest pierwszą w naszym wirtualnym repertuarze.

Retransmisje „Himalajów" odbywać się będą 27 (piątek), 28 (sobota), 29 (niedziela) marca o godzinie 19.30. Można je oglądać na naszym kanale YouTube (okienko poniżej).

Kolejne tytuły podamy wkrótce.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.03.23

Rusza nowy cykl czytań online „Klasyka w samo południe”!

WIĘCEJ

Do dedykowanego najmłodszej widowni cyklu czytań Pinokia dokładamy nowy cykl pt. „Klasyka w samo południe”. Rozpoczynamy go literaturą włoską z połowy XIV wieku, zbiorem nowożytnych nowel, który niecałe 100 lat po pierwszym wydaniu już trafił do indeksu ksiąg zakazanych! A wszystko to z uwagi na skandalizujące, prześmiewcze i erotyczne treści. Nie ma lepszej prozy do rozpoczęcia kolejnego cyklu czytań niż „Dekameron” Giovanniego Boccaccia. Oprócz treści samych nowel jest to przede wszystkim opowieść o wspólnocie tworzonej w izolacji, w obliczu odosobnienia od całego otaczającego świata. Przez 10 kolejnych dni (stąd tytuł zbioru) dziesięć osób opowiada sobie historie na zadany  danego dnia temat. To wspólnota tworzona dzięki opowieściom, niosąca pocieszenie, ale również rozbawienie i zadumę. 
Od dziś codziennie o godz. 12:00 nasi aktorzy i aktorki będą czytać dla Was fragmenty klasyki polskiej oraz światowej. Nagranie dostępnę będą na naszym profilu na Facebooku. Większość tekstów, które pojawią się w cyklu „Klasyka w samo południe”, pochodzi z udostępnianych na wolnej licencji zasobów portalu Wolne Lektury – zachęcamy do sięgania po całe teksty!

Cykl fragmentem dzieła Boccaccia otwiera Piotr Bułka. A już jutro Michał Piotrowski przeczyta fragment Don Kichota z La Manchy Miguela de Cervantesa.

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku!

 

Ilustracja pochodzi z wydania Decameronu z 1492 roku. Na licencji Wiki Commons


MNIEJ