Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2020.09.30

3. Międzynarodowy Festiwal Open The Door za nami!

Dziękujemy, że byliście z nami!

WIĘCEJ

Za nami 3. edycja Międzynarodowego Festiwalu Open The Door. 4 dni wypełnione sztuką, otwartością i empatią zgromadziły rzeszę widzów. Serdecznie dziękujemy artystom, którzy przyjechali do Katowic, żeby zaprezentować swoje spektakle:

> Katarzynie Borkowskiej i Kamilli Baar za poruszającą instalację "Cienie. Eurydyka mówi:"
> zespołowi Jana Mocka za wciągający "Virtual ritual"
> Mr and Mrs Clark za przypomnienie, że "Głośniej nie znaczy wyraźniej"
> zespołowi Gulliema Ably za tak potrzebny nam wszystkim "Spokój"!
> uczestnikom programu "Down The Road - zespół w trasie" za wspaniałą rozmowę
> twórcom spektaklu w reżyserii Zbigniewa Wróbla za kawał "Dobrego materiału"
> wspaniałym aktorkom i twórcom spektaklu "Popytka" za niezapomniane wzruszenia
> Teatrowi KTO za finałowe, zapierające dech widowisko "Ślepcy"!

Dziękujemy Instytucji Filmowej Silesia Film i Kinu Światowid za organizację cyklu "Open The Door na ekranie", dzięki któremu nasz program był jeszcze bardziej interesujący i różnorodny.

Dziękujemy Sponsorowi Festiwalu czyli firmie Gaz-System, której finansowe wsparcie, w tak trudnych czas, było nieocenioną pomocą.

Dziękujemy wszystkim pracownikom Teatru Śląskiego, którzy współtworzyli ten Festiwal: Księgowości, Technice, Obsłudze Widza, Produkcji, Działowi Programowemu, wszystkim którzy włożyli swój czas, energię i serca w to przedsięwzięcie.

Dziękujemy naszym partnerom: Ważnemu Miejscu, British Council, Czeskiemu Centrum, Uniwersytetowi Śląskiemu i Galerii Katowickiej, Accion Cultural Espanola oraz patronom medialnym: Gazecie Wyborczej, Ultramarynie, portalowi e-teatr, Dziennikowi Teatralnemu, teatralny.pl oraz nie-takt.

Przede wszystkim dziękujemy Wam, drodzy widzowie! Bez Was robienie tego Festiwalu nie miałoby sensu. Dziękujemy, że mimo trudnej, stresującej sytuacji w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, zaufaliście nam. Wybraliście nasz Teatr i nasz Festiwal. Dziękujemy, że zachowywaliście się tak empatycznie i odpowiedzialnie, że byliście i dzieliliście się z nami swoimi wrażeniami na pospektaklowych spotkaniach, we foyer, między pokazami, na Facebooku, w mailach... To wszystko pokazuje nam, że to co robimy ma sens.

3. Międzynarodowy Festiwal Open The Door dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.09.29

Zmarł Jan Bógdoł - aktor Teatru Śląskiego

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego aktora Jana Bógdoła, mistrza i przyjaciela.

WIĘCEJ

Jan Bógdoł w środowisku był niekwestionowanym autorytetem artystycznym, moralnym i  etycznym. Z Teatrem Śląskim związany ponad 20 lat. W 2017 roku minęło 60 lat od jego scenicznego debiutu. Grał także m.in. na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru im. Horzycy w Toruniu, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru Nowego w Zabrzu.

Urodzony w Katowicach w 1930 roku, zasłużony aktor teatrów w Polsce i na Śląsku. W 1957 r. ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach i rozpoczął artystyczną wędrówkę po teatrach całej Polski. Obdarzony niepospolitymi warunkami i talentem aktorskim zagra ponad 150 ról  teatralnych, kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i radiowych. Dorobek ten obejmuje w większości znaczące role, które przyniosły mu uznanie publiczności i krytyki. Oto niektóre z nich: Jim – „Szklana menażeria” T. Williamsa, Orsino, Antonio, Kapitan w różnych inscenizacjach „Wieczoru Trzech Króli” Szekspira, Przełęcki – „Uciekła mi przepióreczka”, Jajecznica – „Ożenek” Gogola, Sołtys – „Klątwa” Wyspiańskiego, Szela, Nos, Czepiec, Żyd w różnych inscenizacjach „Wesela” Wyspiańskiego, hr. Almaviva – „Wesele Figara”, Beaumarhaisa, Major – „Fantazy” Słowackiego, Rejent – „Zemsta” Fredry, Woland, Kajfasz – „Czarna Magia” Bułhakow, Lelewel – „Noc listopadowa” Wyspiańskiego, Głodomór – „Odejście Głodomora” Różewicza, Tyrezjasz – „Antygona” Sofoklesa, Szczuka – „Popiół i diament” Andrzejewskiego, Król IV w „Królu IV” Grochowiaka, Karmazyn – „Wyzwolenie” Wyspiańskiego, prof. Higgins – „Pigmalion” B. Shawa, Ziemlianika – „Rewizor” Gogola, Johannes – „Biografia kontrolowana” Bieniasza, Sofar – „Hiob” Wojtyły. Z powodzeniem grał w repertuarze Mrożka i Schaeffera. Będąc na emeryturze gościnnie grał w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Z dorobku filmowego nie można nie wymienić takich filmów jak: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca” (Antek, syn Habryki), „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, „Polonia Restituta”, „Na straży swej stać będę” (Klimza, ojciec Jakuba), „Polowanie na Króla Lira w Zdaniem Obrony”, „Banda Rudego Pająka”, „Wojaczek”, „Magnat”, „Angelus” i wiele innych. Wszystkie jego role filmowe dokonania cechuje duża siła wyrazu i swoisty wdzięk.

Jan Bógdoł grał z powodzeniem również w wielu spektaklach telewizyjnych różnych ośrodków: TVP Poznań, TVP Warszawa, TVP Łódź, TVP Katowice („Uciekła mi przepióreczka”, „Jak wam się podoba”, „Droga do Czarnolasu”, „Pigmalion”, „Pole niczyje”, „Bracia polscy”, „Władca czasu”, „Wygnańcy”, „Noc świętojańska”, „Król i aktor”.

Jan Bógdoł miał w swoim dorobku również współpracę w teatrami alternatywnymi (Teatr Jota – występy m.in. we Francji). Wystąpił w eksperymentalnym spektaklu Lecha Majewskiego „Tramwaj” granym  w Düsseledorfie z okazji Dni Kultury Województwa Śląskiego w 2002. Grał w spektaklach autorskich St. Bieniasza: „Biografia” i „Senator” (przedsięwzięcie niemieckojęzyczne w ramach współpracy polsko-niemieckiej).

Był wieloletnim członkiem ZASP-u. W ostatnim czasie na deskach Teatru Śląskiego można było go oglądać w spektaklu „Wujek.81. Czarna ballada” oraz „Drach” w reż. Roberta Talarczyka.

WYBRANE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

  • Czarne Diamenty (nagroda redakcji „Wiadomości Zagłębia”) za rolę Polaka
    w sztuce „Przyszedłem pana zabić”
  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Złota Odznaka zasłużonego dla Województwa Katowickiego
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odznaczenia Polski 
  • Złoty medal Rady  Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa 
  • Ryngraf imienny za wzorowe prowadzenie  Izby Pamięci pomordowanych  policjantów II RP
  • Srebrna odznaka za zasługi dla Policji
  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie tworzenia i upowszechniania teatru 

Rodzinie aktora i bliskim chcielibyśmy złożyć kondolencje oraz wyrazy współczucia.

Pogrzeb Jana Bógdoła odbędzie się w sobotę, 3 października o godzinie 10.00 w Kościele Mariackim. Aktor spocznie na cmentarzu przy ul. Francuskiej.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.09.27

Ostatni pokaz BLACK

Zaczynamy o godz. 19:00

WIĘCEJ

Dziś o 19:00 ostatni dzień 3. Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR. Zapraszamy też na ostatni pokaz BLACK przygotowanego przez Krzysztofa Garbaczewskiego, Dream Adoption Society i Close Collective.

Link do transmisji znajduje się TUTAJ.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.09.25

3. Międzynarodowy Festiwal Open The Door | dzień 2

WIĘCEJ

Trwa 3. edycja Międzynarodowego Festiwalu Open The Door. Przed nami drugi dzień spotkań w teatrze i okolicach.

Od godziny 10.00 zapraszamy na semianrium "Sztuka łączenia", organizowane przez Muzeum Śląskie. Jest ono poświęcone tematyce projektowania uniwersalnego oraz komunikacji między osobami słyszącymi i niesłyszącymi.

O 16.00 będzie kolejna okazja, aby wziąć udział w "Słuchowisko Staś i Zła Noga" w Ważnym Miejscu.

O 19.00 zapraszamy na seans filmowy w Kinie Światowid- dziś w ramach cyklu "Open The Door na ekranie" brytyjska produkcja z 2014 roku "Dumni i wścieki". To niewiarygodna, ale oparta na faktach historia, która stała się jednym z największych brytyjskich przebojów kinowych.

O 18.30 na Dużej Scenie Teatru Śląskiego oryginalny projekt nawiązujący do gry komputerowej. Virtual Ritual. Spektakl, który stawia pytania  o to, czym jest nowoczesne miasto, jakie relacje łączą miasto – twór urbanistyczny i miasto – społeczność. Dotyka też zagadnienia relacji miedzy tym, co rzeczywiste, a tym, co wirtualne. Po pokazie spotkanie z twórcami, którzy przyjechali do nas z Czech.

O 19.00 ponownie można wziąć udział w spektaklu VR. Wirtualna medytacja BLACK w reż. K. Garbaczewskiego odbywa się wyłącznie online. Instrukcje dotyczące sposobów uczestnictwa w spektaklu znajdą Państwo w wydarzeniu oraz na naszym Facebooku.

Aktualne informacje na temat Festiwalu znajdą Państwo na facebookowych profilach Teatru i Festiwalu.


MNIEJ