Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.01.20

„Wiele demonów” już na afiszu

Wczoraj publiczność po raz pierwszy obejrzała nowy spektakl Jacka Głomba

WIĘCEJ

Za nami premierowy pokaz „Wielu demonów” wg prozy Jerzego Pilcha. To pierwszy spektakl na podstawie tego autora w naszym teatrze. Tym bardziej cieszy więc, że zrealizował go specjalista od teatralizacji Pilchowej frazy, Jacek Głomb. Za adaptację niemal 500-stronicowej książki odpowiada Katarzyna Knychalska, sceniczny świat kostiumów i scenografii stworzyła Małgorzata Bulanda, klimatyczną muzykę opracował Bartek Straburzyński, a ruch sceniczny przygotowali wraz z naszymi aktorami Witold Jurewicz i Marlena Bełdzikowska. 

Publiczność może oglądać przedstawienie na naszej Dużej Scenie (z nietypowym układem widowni ustawionej na scenie) jeszcze dziś o 16:00 i 19:00, a następne pokazy zaplanowaliśmy na 5 i 6 lutego.

Do zobaczenia na widowni!

 

fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.01.19

Kto za tym stoi? Jacek Głomb

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Wiele Demonów" -premiera już dziś!

WIĘCEJ

Jacek Głomb | reżyseria

Reżyser teatralny i filmowy, od 1994 r. dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

Jako artysta odwołuje się do tradycji polskich scen alternatywnych lat 70., za najważniejsze uznając mówienie do współczesnych ludzi o współczesnych problemach. Jego teatr jest niepokorny, zaangażowany politycznie i społecznie, często realizowany w obiektach niekonwencjonalnych, zdegradowanych fizycznie i kulturowo.

Zrealizował tu w przestrzeniach postindustrialnych spektakle głośne i zauważone: „Złego” wg Leopolda Tyrmanda (1996), wystawionego w starej poniemieckiej fabryce amunicji, „Koriolana” (wspólnie z Krzysztofem Kopką) wg Williama Szekspira (1998), pokazywanego na terenie byłych pruskich, a następnie radzieckich koszar wojskowych, „Balladę o Zakaczawiu” Jacka Głomba, Krzysztofa Kopki i Macieja Kowalewskiego (2000), graną w nieczynnym kinie „Kolejarz”, „Łemko” Roberta Urbańskiego (2007) - w byłym teatrze varietes na Zakaczawiu oraz „Orkiestrę” Krzysztofa Kopki (2011) - w cechowni kopalni w Lubinie. Reżyserował także w teatrach w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Łodzi i Warszawie. Za granicą w Macedonii, Gruzji i na Litwie. Jest jednym z najczęstszych w Polsce adaptatorów prozy Jerzego Pilcha. Zrealizował dwukrotnie „Zabijanie Gomułkii” wg „Tysiąca spokojnych miejsc” (Zielona Góra, 2007, Legnica, 2014), „Marsz Polonia” (Łódź, 2012) oraz „Wiele demonów” (Batumi, 2014).

Laureat Nagrody im. Konrada Swinarskiego za reżyserię „Ballady o Zakaczawiu” (2002). Cztery z przedstawień Głomba – „Pasja” wg Mieczysława Abramowicza (1996) , „Ballada o Zakaczawiu” (2002), „Wschody i Zachody Miasta” Roberta Urbańskiego (2004) oraz „Orkiestra” (2013, wyróżnienie na festiwalu telewizyjnym CIRCOM w Dubrowniku) – zostały przeniesione do telewizji, dla której zrealizował też widowisko muzyczne „Kwiaty polskie” (2005). W 2008 roku nakręcił film fabularny „Operacja Dunaj”, którego światowa premiera odbyła się na festiwalu w Karlowych Warach w lipcu 2009 roku. Od tej pory film odwiedził festiwale w Polsce, Czechach, Bułgarii, Niemczech, Austrii, Portugalii, USA, Turcji, Indiach, na Islandii i na Litwie.

W 2012 r. wraz z Katarzyną Knychalską, Krzysztofem Kopką i Robertem Urbańskim ogłosił „Manifest kontrrewolucyjny”, wzbudzając żywą dyskusję o równości różnych języków i estetyk w polskim teatrze.

Jest autorem „Zielonego Jaśka” (1992)- książki biograficznej o emigracyjnym pisarzu, dziennikarzu i wydawcy, Janie Bielatowiczu.

Poza sferą inicjatyw artystycznych Głomb jest także działaczem społecznym, zajmującym się aktywizacją i wspieraniem społeczności lokalnych. Założył w tym celu w 2011 r. Fundację „Naprawiacze Świata”. Za swoją działalność, m.in. na rzecz mniejszości narodowych, otrzymał Europejską Nagrodę Obywatelską (2013), przyznawaną przez Parlament Europejski.

Fot. P. Jendroska


 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.01.18

Kto za tym stoi? Bartek Straburzyński

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Wiele Demonów" (premiera 19 stycznia 2019)

WIĘCEJ

Bartek Straburzyński | muzyka

Muzyka to kolejny element, który tworzy niezwykły klimat naszej najnowszej premiery. Jej autorem jest Bartek Straburzyński - muzyk rockowy, aranżer, producent muzyczny i kompozytor. Autor muzyki do głośnej „Ballady o Zakaczawiu” (2000), a także innych spektakli Jacka Głomba, m.in. „Obywatel M – Historyja” (2002); „Mersi, czyli przypadki Szypowa” (2002); „Łemko” (2007); „Palę Rosję! Opowieść syberyjska” (2009), „Orkiestra” (2011), „Kokolobolo” (2012), „Czarny ogród” (2015), „Stilon – najlepszy ze światów” (2016), „Biesy” (2017) i jego filmu „Operacja Dunaj” (2009). Skomponował również muzykę do spektakli i filmów Przemysława Wojcieszka: „Głośniej od bomb” (2001), „W dół kolorowym wzgórzem” (2004), „Made in Poland” (2010) oraz do produkcji Marka Lechkiego: „Moje miasto” (2002), „Erratum” (2010). Zdobył m.in. nagrodę na I Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu za muzykę do „Ballady o Zakaczawiu” (2001), wyróżnienie za muzykę do filmu „Moje miasto” na XXVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2002) oraz nagrodę za najlepszą muzykę scen gruzińskich w spektaklu „Wiele demonów” w teatrze w Batumi (2017).


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.01.17

Kto za tym stoi? Małgorzata Bulanda

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Wiele Demonów" (premiera 19 stycznia 2019)

WIĘCEJ

Małgorzata Bulanda | scenografia i kostiumy

Scenograf i kostiumolog. Ma na swoim koncie blisko sto przedstawień na scenach polskich i zagranicznych. Jest współtwórczynią najbardziej znanych inscenizacji Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie pracuje od 1993 roku, oraz współautorką koncepcji „legnickiego” grania w zrujnowanych, nieteatralnych przestrzeniach. Z ostatnich jej dokonań można wymienić Hymn narodowy (reż. P. Wojcieszek, 2016), Inwazję jaszczurów (reż. R. Talarczyk, 2017) i Biesy (reż. J. Głomb, 2017) na scenie w Legnicy (2016), Wiele demonów (reż. J. Głomb) w Teatrze Dramatycznym im. Ilii Czawczawadzego w gruzińskim Batumi (2016), Przerwaną odyseję (reż. J. Głomb) na scenie Macedońskiego Teatru Narodowego w Skopje (2016) oraz Stacyjkę (reż. J. Głomb) w Teatrze Dramatycznym im. Juozasa Miltinisa w litewskim Poniewieżu (2017). Zaprojektowała scenografię do telewizyjnych wersji legnickich spektakli: Ballady o Zakaczawiu, Wschodów i Zachodów Miasta, Made in Poland, Orkiestry. Pracowała z takimi reżyserami, jak m.in. Jacek Głomb, Przemysław Wojcieszek, duet PiK, Paweł Palcat, Paweł Kamza, Lech Raczak, Robert Talarczyk. Dramatyzowany pokaz jej kostiumów pt. Sen Szekspira prezentowano na Międzynarodowej Wystawie Scenograficznej Prague Quadriennale 2003 oraz na VIII Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (2004). W 2015 roku przygotowała wystawę Spektakl w obiektywie miasta w Muzeum Śląskim – Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach. Za swą twórczość otrzymała nagrody na ogólnopolskich konkursach i festiwalach, m.in. na Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.


MNIEJ