Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.11.10

Kto za tym stoi? | Remigiusz Brzyk

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu "Wilq Superbohater" (prapremiera: 12 listopada, Duża Scena)

WIĘCEJ

Zdobywca wielu nagród, w tym dwukrotnie„Lauru Konrada” na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”- Remigiusz Brzyk podjął się wyreżyserowania spektaklu "Wilq Superbohater". Efekty? Od jutra do zobaczenia na naszej Dużej Scenie.

Remigiusz Brzyk | reżyseria

Fot. P. Jendroska

reżyser teatralny, pedagog, scenograf, wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Zadebiutował w łódzkim Teatrze im. S. Jaracza w 1998 r. Tamże, w 2000 r. zrealizował wielokrotnie nagradzane „Czarownice z Salem Arthura Millera”. Reżyserował m.in.  w Narodowym Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Nowym w Łodzi,  Teatrze Powszechnym w Warszawie, ostatnio w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie i Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu zrealizował spektakle: „Korzeniec” (2012 r.), „Koń, kobieta i kanarek” (2014 r.) oraz Siódemka (2016 r.) oraz „Między ustami a brzegiem pucharu” (2019 r.). Wielokrotnie nagradzany, m.in.: dwukrotny zdobywca „Lauru Konrada” na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach (w 2001 r. za „Czarownice z Salem” Arthura Millera w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi i w 2014 r. za spektakl „Koń, kobieta i kanarek” Tomasza Śpiewaka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu).  Spektakle w jego reżyserii gościły na największych festiwalach teatralnych. To jego pierwsza realizacja w Teatrze Śląskim.

Prapremiera spektaklu odbędzie się 12 listopada na Dużej Scenie. Ostatnie bilety na pokaz 13 listopada można dostać na stronie spektaklu, zarezerwować w Biurze Obługi Widzów (tel. 32 258 89 67) lub w kasie.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.11.10

„Staś i Zła Noga” w Krakowie!

Finał festiwalu "Mała Boska Komedia"

WIĘCEJ

W 2019 roku Mała Boska Komedia po raz trzeci prezentuje młodym mieszkańcom Krakowa najlepsze, najciekawsze, nagradzane przedstawienia. To święto teatru, w którym uczestniczą przede wszystkim dzieci i młodzież, młodsza siostra Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

Spektakle Małej Boskiej mają wspólną cechę – jest nią dojrzałe traktowanie młodego widza, nie infantylizacja a dialog, rozbudzanie wyobraźni, poruszanie tematów trudnych i ważnych, bez moralizatorstwa i dystansu dorosły-dziecko.

Spektakl „Staś i Zła Noga” znalazł się w ścisłym finale konkursu i został dziś zaprezentowany krakowskiej publiczności. Konkuruje ze spektaklem „Łauma, czyli czarownica” w reż. Magdy Miklasz z Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, „Odd i Luna” Przemysława Jaszczaka z Wrocławskiego Teatru Lalek, „Chłopcy z Placu Broni” w reżyserii Konrada Dworakowskiego z Teatru PINOKIO w Łodzi, Don Kichot w reżyserii Konrada Dworakowskiego produkcji Teatru Pinokio i Grupy Coincidentia oraz „Mglisty Billy” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego.

Spektakle oceni międzynarodowe jury, w skłądzie: Marcus Droß, Diana Kržanić Tepavac oraz Isabel Urpi.

Werdykt już jutro o 17.00 – trzymajcie kciuki!

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.11.09

Tournée "Stasia i Złej Nogi" zakończone!

Spektakl "Staś i Zła Noga" zakończył trasę w ramach projektu "Teatr Polska"

WIĘCEJ

„Teatr Polska” to projekt realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, którego celem jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Pokazom spektaklu Bartłomieja Błaszczyńskiego towarzyszyły działania edukacyjne – spotkania, rozmowy i warsztaty dla młodych widzów.

Od początku września spektakl odwiedził Mrozy, Puławy, dwukrotnie Piotrków Trybunalski, Czechowice-Dziedzice, Orzesze, Tarnowskie Góry, Rybnik, Oborniki i Cieszków.

Przed spektaklem jeszcze pokaz w finale "Małej Boskiej Komedii" w Krakowie - już jutro o 13.00. Później, będzie go można znów zobaczyć na deskach Malarni - zapraszamy na jego popołudniowy pokaz 11 grudnia na godzinę 18.00.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.11.08

Kto za tym stoi? | Jacek Grudzień

Wilq Superbohater potrzebuje Super Muzyki. Zobaczcie kto współtworzy najnowszą premierę.

WIĘCEJ

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu "Wilq Superbohater"
prapremiera: 12 listopada, Duża Scena

Jacek Grudzień - ur.1961 w Warszawie. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej kompozycję pod kierunkiem prof. Włodzimierza Kotońskiego i improwizację fortepianową w klasie Szabolcsa Esztenyi`ego. Brał udział w kursach kompozytorskich w Darmstadt, Kazimierzu, Patras i Dartington. W latach 1986-87 przebywał w Londynie na stypendium podyplomowym ufundowanym przez Witolda Lutosławskiego, gdzie studiował muzykę elektroniczną i system MIDI. W 1988 został laureatem Konkursu Młodych Kompozytorów Polskich, w 1995 Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na Gitarę Klasyczną. W 2003 utwór „Ad Naan” otrzymał rekomendację na Trybunie Kompozytorów UNESCO w Wiedniu. W 2004 film z jego muzyką „Tout un hiver sans feu” w reżyserii Grega Zglinskiego otrzymał dwa wyróżnienia na Festiwalu Filmowym w Wenecji. W 2005 otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu „Mary Stuart” w reżyserii Remigiusza Brzyka na V Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji – „Dwa Teatry” w Sopocie. W 2010 otrzymał nagrodę Ministra Kultury za muzykę do spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T. w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W 2012 otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu „Korzeniec” w reżyserii Remigiusza Brzyka na międzynarodowym festiwalu teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie.


MNIEJ