Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.09.18

Konferencja przy otwartych drzwiach

Spotkanie z mediami w sprawie festiwalu Open the Door

WIĘCEJ

Za kilka dni rusza pierwsza pilotażowa wersja międzynarodowego Festiwalu Open the Door. Ponad stu artystów z różnych krajów pojawi się w Katowicach, by podjąć z publicznością dialog o tym, co dzisiaj ważne.

– Zapraszam na pierwszą edycję Festiwalu „Open the Door”, który – mam nadzieję – będzie rezonował w całej Polsce, a nawet Europie, ponieważ w tej części Europy nie ma takiego wydarzenia. Nie chcemy, aby ten festiwal, który głównie porusza temat wykluczenia, był ukierunkowany w jedną stronę, że na przykład będzie to wydarzenie dla teatrów, które włączają w swoje działania ludzi niepełnosprawnych. Bo to by ich stygmatyzowało i wykluczało jednocześnie innych wykluczonych. Od tego chcemy uciec. Poza tym, każdy z nas ma jakieś problemy czy bariery – zdrowotne, społeczne, polityczne, więc niejako wszyscy w jakimś momencie życia czujemy się wykluczeni. A teatr, czy w ogóle sztuka, pomaga nam z powrotem się włączyć, ponieważ tutaj nie ma tego podziału. Sztuka bowiem daje wolność. Wszyscy jesteśmy wobec niej równi - mówił na konferencji Robert Talarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu, dodając: - Ten festiwal jest też po to, by pokazać, że teatr, sztuka może przekraczać wszelkie bariery. Jest też w założeniu trochę hippisowski, to znaczy bardzo różnorodny jeśli chodzi o formę przekazu i bez czerwonych dywanów. Będziemy pokazywać spektakle w naszych salach teatralnych, ale i na placu przed teatrem, a także w przestrzeni Muzeum Śląskiego, które jest partnerem festiwalu.

Pełen program tutaj.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.09.17

Zagraj w spektaklu na Międzynarodowym Festiwalu Open The Door

Zapraszamy na warsztaty przygotowujące do udziału w spektaklu „Król Kacper”

WIĘCEJ

Warsztaty realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Open The Door będą przygotowywać do udziału w spektaklu „Król Kacper" („El Rey Gaspar”), który powstaje z udziałem przedstawicieli lokalnej społeczności. Stanowią one szansę poznania metody związanej z realizowaniem projektów performatywnych w plenerze oraz w niekonwencjonalnych, nieteatralnych przestrzeniach. Warsztaty poprowadzą Mónica Mar i Arnau Vinós, członkowie katalońsko - meksykańskiego zespołu cia. Foradelugar. Ze względu na różnorodność postaci występujących w spektaklu mile widziani są wszyscy, niezależnie od wieku, płci czy doświadczenia scenicznego.

Pierwsze zajęcia odbędą się 22 i 23 września (sobota i niedziela) w godzinach od 10.00 do 14.00, zaś od 24 do 27 września od 16.00 do 19.00/20.00. Ostatnie warsztaty odbędą się w dniu pierwszego spektaklu: 28 września w godzinach 12.00 – 14.00. Podane godziny są godzinami orientacyjnymi, dokładny harmonogram zajęć uczestnicy ustalają indywidualnie z prowadzącymi.
Wszyscy uczestnicy wystąpią w pokazach 28 września o godz. 16.00 i 17.30 oraz 29 września o godz. 15.00 i 16.30.

Warsztaty odbywać się będą w języku angielskim.
Koszt warsztatów to 1 zł od osoby.

Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie swojego imienia, nazwiska, wieku i kontaktu telefonicznego na adres d.gumkowska@teatrslaski.art.pl do 21 września.

 

Fot. ©Foradelugar

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.09.17

„Pod presją” triumfuje w rankingu miesięcznika „Teatr”

Ukazała się kolejna edycja prestiżowego rankingu teatralnego „Najlepszy, najlepsza, najlepsi”, tworzonego przez środowisko krytyki z całej Polski

WIĘCEJ

Z przyjemnością ogłaszamy, że „Pod presją” to najczęściej wskazywany tytuł tegorocznego rankingu miesięcznika „Teatr”. We wskazaniach krytyków i krytyczek pojawia się aż 24 razy! Oto wszystkie wskazania dotyczące naszego Teatru:

  • 1 wskazanie na Teatr Śląski jako najlepszy teatr
  • 7 wskazań dla „Pod presją” jako najlepszego spektaklu
  • 7 wskazań dla Mai Kleczewskiej za „Pod presją” jako najlepszej reżyserki
  • 6 wskazań dla Sandry Korzeniak jako najlepszej aktorki za rolę w „Pod presją”
  • 4 wskazania dla Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej za „Pod presją” jako najlepszej scenografii
  • 1 wskazanie na „Spójrz na mnie” Adama Ziajskiego jako najlepsze przedstawienie offowe

Dodatkowo z przyjemnością informujemy o:

  • 1 wskazaniu dla Dariusza Chojnackiego jako najlepszego aktora za spektakl „Wujaszek Wania” z warszawskiego Teatru Polskiego
  • 4 wskazaniach dla „Zagubionego chłopca” Artura Pałygi (Opolski Teatr Lalki i Aktora) jako najlepszej sztuki dla dzieci i młodzieży

Dziękujemy za słowa uznania, a wszystkim twórcom, którzy znaleźli się w rankingu serdecznie gratulujemy!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.09.16

Uwaga: zmiana miejsca październikowego spotkania ze Szczepanem Twardochem

Spotkanie autorskie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym

WIĘCEJ

Ze względu na duże zainteresowanie postanowiliśmy przenieść spotkanie ze Szczepanem Twardochem, zaplanowane na 4 października na godzinę 18.00, do Sali Audytorium Międzynarodowego Centrum Kultury w Strefie Kultury (wejście od ul. Olimpijskiej). Osoby zainteresowane spotkaniem z autorem „Dracha”, którego adaptację sceniczną pokażemy w październiku (koprodukcja naszego teatru i Teatru Ziemi Rybnickiej), proszone są o odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie Teatru Śląskiego (Rynek 10).

Poprzednie wejściówki na Scenę Kameralną zachowują ważność – osoby z tymi wejściówkami zapraszamy do pierwszych rzędów w MCK.


MNIEJ