TEATR KONESERA: Kupiec wenecki
autorWilliam Shakespeare
Teatr Konesera w Teatrze Śląskim Duża Scena 2h 25 min. 1 przerwa Data premiery 16/02/2019
Bilety
Ważne informacje
Informacja dla widzów poruszających się na wózkach:
- ze względu na różny charakter przestrzeni gry prosimy przed rezerwacją/kupnem biletów o kontakt z Biurem Obsługi Widzów, by uzyskać informację o dostępności odpowiednich miejsc.
COVID-19:
- Przed zakupem biletu zapoznaj się z ZASADAMI BEZPIECZNEGO PRZEBYWANIA w Teatrze Śląskim.
- Następnie wypełnij OŚWIADCZENIE i złóż przed wejściem na wydarzenie. Arkusze oświadczeń będą dostępne również przy kasie.
Nagradzany spektakl (prezentowany m.in. podczas 40. edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych oraz na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych 2020 r.) „Kupca weneckiego” w reżyserii Szymona Kaczmarka kolejną propozycją dla widzów cyklu Teatr Konesera w Teatrze Śląskim. Spektakl otrzymał prestiżową nagrodę Złotego Yoricka 2019 Festiwalu Szekspirowskiego jako najlepsza polska inscenizacja szekspirowska sezonu 2018/2019 oraz został uznany za Przedstawienie Roku 2019 przez Kapitułę Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego.
Shakespeare w zderzeniu ze współczesnością zawsze ujawnia nieznane pokłady aktualności. Nie pyta czy gramy role. To jest oczywiste. Narodowość, religia, status społeczny, płeć – to tylko sposoby radzenia sobie z rzeczywistością, wymyślone reguły. Pytanie czy powinniśmy ich przestrzegać? Czy da się w pełni z nich zrezygnować? Skoro i tak gramy role, to lepiej jest, jak Antoniow pierwszej scenie, zdecydować się na tę tragiczną, czy mimo wszystko, jak w klasycznej komedii, walczyć o happy end?
Porcja, wypełniając wolę zmarłego ojca, godzi się na dziwaczny eksperyment, w którym stawką jest ona sama. Bassanio, pozbawiony dopływu gotówki, jest w stanie posunąć się naprawdę daleko, ale czy tylko o pieniądze w tej grze chodzi? Antonio – bogaty kupiec, jest w stanie zaryzykować własne ciało, bo zdaje sobie sprawę, że bez miłości wszystko co ma, jest tylko chwilowym błyskiem przemijającej jak młodość przyjemności. Skrzywdzony przez prześladowanie ze względu na swoją narodowość i religię Żyd Schylock decyduje się na radykalny krok, aby wywalczyć sobie prawo do szacunku. Wszystkim chodzi o coś więcej. Wszyscy chcą czegoś bardziej realnego, namacalnego.
Zapraszamy na wieczór z kreacjami aktorskimi - Monika Janik otrzymała za rolę Porcji w „Kupcu weneckim” Specjalną Nagrodę Aktorską podczas 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych zaś Igor Chmielnik otrzymał za rolę Shylocka II Nagrodę Aktorską podczas kaliskiego festiwalu.
Produkcja: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
TEATR KONESERA W TEATRZE ŚLĄSKIM to przegląd przedstawień mistrzowskich pod Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.
Galeria zdjęć
Realizatorzy
- autor
- William Shakespeare
- autor przekładu poetyckiego
- Stanisław Barańczak
- reżyseria
- Szymon Kaczmarek
- scenografia
- Kaja Migdałek
- opracowanie muzyczne
- Żelisław Żelisławski
Obsada
- Igor Chmielnik
- Monika Janik
- Adam Jędrosz, Adrian Wajda (gościnnie)
- Anna Kończal (gościnnie), Monika Bubniak
- Krzysztof Kluzik
- Wojciech Marcinkowski
- Kacper Sasin (gościnnie), Konrad Wosik (gościnnie)
- Sławomir Głazek (nagranie video)
Repertuar
-
-
Debaty w tyjatrze: Czy wypłakaliśmy już ból po Tragedii Górnośląskiej? | UNIWERSYTET LATAJĄCY ŚLĄSK
-
18. KATOWICKI KARNAWAŁ KOMEDII: "Gra w randki", Teatr Kwadrat, Warszawa
-
18. KATOWICKI KARNAWAŁ KOMEDII: "Upiór w kuchni", Teatr Kamienica, Warszawa
-
Pustostan
Malina Prześluga
-
Terror
Ferdinand von Schirach
Przeczytaj
-
Przed nami 18. Katowicki Karnawał Komedii!
Artykuł
Już w ten weekend startuje 18. Katowicki Karnawał Komedii! 24 stycznia Katowice ponownie staną się stolicą dobrego humoru. Teatr Śląski
Czytaj o: Przed nami 18. Katowicki Karnawał Komedii! -
156. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego – naszego patrona
Artykuł
W tym wyjątkowym dniu wracamy do historii, która nieoczekiwanie połączyła Wyspiańskiego z Katowicami. Choć wydaje się, że Śląsk był mu
Czytaj o: 156. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego – naszego patrona