Dziś mija 43. rocznica tragicznych wydarzeń, które na zawsze zmieniły historię Polski. 16 grudnia 1981 roku, w Katowicach, na terenie kopalni „Wujek”, w wyniku brutalnej pacyfikacji przez oddziały ZOMO, zginęło 9 górników, a 23 osoby zostały ranne. Był to jeden z najbardziej dramatycznych momentów we współczesnej historii Polski.
Na zawsze zapisały się w pamięci nazwiska górników, którzy tego dnia stracili życie: Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Joachim Gnida, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński, Zbigniew Wilk i Zenon Zając. Ich odwaga i poświęcenie na zawsze pozostaną symbolem walki o wolność i godność człowieka.
Z okazji 43. rocznicy tych wydarzeń zapraszamy na spektakl „Wujek.81. Czarna ballada” w reżyserii Roberta Talarczyka. Spektakl łączy historię strajku górników z obrazami życia młodych ludzi tamtych czasów, pokazując przy tym codzienne zmagania obywateli z reżimem. Wspomnienia, muzyka i emocje zawarte w tym przedstawieniu to doskonała okazja, by zastanowić się nad wartością wolności i solidarności w naszym życiu.
Pokaz spektaklu odbędzie się 16 grudnia o godz. 19:00 na Dużej Scenie.
Bilety do nabycia w kasie Teatru i na naszej stronie internetowej.
Dziś o 11.00 Katowice się zatrzymały i zawyły syreny. Pracownicy Teatru Śląskiego i dyrektor Robert Talarczyk wyszli na Rynek, by rozmawiać z przechodniami o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1981. Jesteśmy winni pamięć tym, którzy wówczas stracili życie.
Fot. Przemysław Jendroska