Z Klaudią Brzezińską o performansie teoretycznie i praktycznie

Artykuł

Kobieta ubrana u biały golf, na całej twarzy ma białe kropki, z włosów na twarz opada jej biżuteria zakończona białymi perłami, które ma poniżej oczu, jej wzrok skierowany jest w dół, ma krótkie brązowe włosy, jej cień odbija się na ścianie, o którą oparta jest metalowa krata

W najbliższym tygodniu w Teatrze Śląskim dwukrotnie gościmy Klaudię Brzezińską, interdyscyplinarną artystkę, absolwentkę katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Już w środę 30 października będzie gościnią Renaty Goliasz-Janiszewskiej w ramach cyklu Studium Wiedzy o Teatrze. Tematem rozmowy będzie pojęcie performansu.

Praktycznie performans w ujęciu Klaudii Brzezińskiej poznamy za to 2 listopada, kiedy to na Scenie Kameralnej naszego teatru pokaże swój „Srebrny wodospad”. Czego możemy się spodziewać? „»Srebrny wodospad« to przetwarzanie rzeczywistości za sprawą poetyckiej alchemii. Rzeczy przestają (a może zaczynają?) być sobą. Codzienność przeistacza się w duchowość. Obrastają symboliką, zaczynają się mienić, lśnić, docierać najgłębiej. Rzeczywistość staje się paradoksalnie bliższa, kiedy lśni w nienaturalny dla niej sposób” – zapowiada Brzezińska. 

To nie pierwsza realizacja urodzonej w 1997 r. Klaudii Brzezińskiej. Pracuje głównie z performansem, obiektem, przestrzenią, działania te opierając na własnych poetycko-prozatorskich tekstach. Jest autorką cyklu performatywnego „Budynek Wyzwolenia”. Na cykl składały się wydarzenia performatywne i wideoperformansy, m.in. „Żywot Mii”, „Sklepik sennikarsko-duchowy »Srebrna Ślina«”, „Świątynia”. Brzezińska przyznaje, że kreuje i wyznaje miejską duchowość.

Studium Wiedzy o Teatrze. Spotkanie z Klaudią Brzezińską

30 października, godz. 14.45, foyer Dużej Sceny

Prowadzenie: Renata Goliasz-Janiszewska

Wstęp wolny. Projekt objęty mecenatem Miasta Katowice

Performans fabularny „Srebrny wodospad” Klaudii Brzezińskiej

2 listopada, godz. 19.00, Scena Kameralna

Wstęp wolny. Wydarzenie odbywa się w ramach Tygodnia Czarownic Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 i dofinansowane jest przez Politechnikę Śląską

Fot. Jan Kukułka

Przeczytaj