DZIŚ MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU!

Artykuł

Zdjęcie dla artykułu DZIŚ MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU!
W ten wyjątkowy dla nas dzień wszystkim ludziom na co dzień związanym ze sceną i z teatrem we wszystkich jego odmianach, naszym Pracownikom, Przyjaciołom, Wiernym Widzom i Sympatykom, życzymy wielkich wzruszeń i szczerego śmiechu, powodów do gromkich oklasków i niekończących się dyskusji o tej jedynej w swoim rodzaju magii, która wszędzie, niezależnie od sceny, wytwarza się między aktorem i widzem.
 
Dziękujemy, że jesteście! 
 
Jak co roku Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) publikuje orędzie artysty skierowane do teatralnych profesjonalistów, amatorów i miłośników teatru. W tym roku jego autorem jest norweski dramatopisarz, laureat zeszłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Jon Fosse.
„Każdy człowiek jest niepowtarzalny, a jednocześnie taki sam jak wszyscy inni ludzie. Niepowtarzalność jest zewnętrzna, można ją, rzecz jasna, dostrzec, ale w każdym człowieku istnieje coś wewnątrz, co należy wyłącznie do niego. Możemy to nazwać duszą albo duchem – albo nie musimy nazywać, tylko zostawić.
Ale jednocześnie, mimo różnic, jesteśmy sobie równi. Ludzie ze wszystkich części świata są fundamentalnie równi, niezależnie od języka, którym mówią, od koloru skóry i niezależnie od koloru włosów. (...) Sztuka łączy niepowtarzalne z uniwersalnym w swoim wyrazie artystycznym. Nie poprzez usuwanie swoistości, tylko poprzez jej uwydatnianie, aby wyraźnie wybrzmiało to, co obce.
To proste. Wojna i sztuka to przeciwieństwa. Wojna i pokój to przeciwieństwa. Sztuka to pokój.”
Całe orędzie przeczytacie tutaj.
 
Wszystkiego najlepszego! Do zobaczenia w teatrze!
 

Przeczytaj