Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2017.10.05

Jutro Teatr w Katowicach świętuje 110. Urodziny

Bądźcie z nami podczas urodzin w Wyspiańskim. Wśród urodzinowych prezentów płyta z piosenkami ze spektaklu oraz komiks o teatrze.

WIĘCEJ

Jak co roku w październiku świętujemy urodziny sceny w Katowicach. To okazja do składania życzeń publiczności, składania gratulacji artystom, wręczenia nagród oraz świętowania tym, co w teatrze najważniejsze – oglądaniem spektaklu. Na 110. urodziny zagramy „Wesele” naszego patrona, Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Radosława Rychcika. Mamy także dwie niespodzianki: po pierwsze w ręce widzów może trafić antologia komiksu złożona z 6 opowieści o teatrze oraz płyta z piosenkami ze spektaklu „Wujek.81. Czarna ballada”. Płytę i komiks (w cenie 29 zł za książkę i 29 zł za CD) można od jutra kupować w kasach teatru oraz przed spektaklami u bileterów.

Produkcja wydawnictwa płytowego oraz urodzinowej publikacji była możliwa dzięki wsparciu naszych mecenasów. Partnerem jubileuszu 110. Urodzin Teatru  jest firma KPMG w Polsce. KPMG to międzynarodowa sieć firm świadczących usługi profesjonalne z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. KPMG zatrudnia 189 000 pracowników w 152 krajach. W Polsce KPMG działa od 1990 roku. Obecnie zatrudnia ponad 1 800 osób w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi.

Płyta z piosenkami ze spektaklu, który powstał w kooperacji Teatru Śląskiego, Opery Śląskiej, Instytucji Kultury Miasto Ogrodów i Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności została wydana dzięki wsparciu firmy Mazda Pro-Moto.

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.10.04

Uruchomiliśmy sprzedaż biletów na spektakl sylwestrowy

Zobacz naszą najnowszą premierę, „Dwanaście krzeseł”, przed innymi!

WIĘCEJ

Nikołaj Kolada powraca do Teatru Śląskiego z rosyjską klasyką i spektaklem pełnym energicznej, tanecznej muzyki. „Dwanaście krzeseł” to kultowa powieść satyryczna z okresu międzywojennego. Ostap Bender, kanciarz i oszust, a może raczej – jak sam siebie określa – „wielki kombinator”, poszukuje diamentowego skarbu, ukrytego w jednym z dwunastu zabytkowych krzeseł. Pomaga mu w tym wspólnik, Hipolit, który ma też własny interes do załatwienia…

Publiczność może kojarzyć „Dwanaście krzeseł” z popularnego radzieckiego serialu bądź filmowej ekranizacji w reżyserii Mela Brooksa. Komedia, którą Nikołaj Kolada zrealizuje w naszym Teatrze, będzie oparta na nowym, uwspółcześnionym tłumaczeniu tekstu.

 

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz spektaklu w ramach wyjątkowej SYLWESTROWEJ NOCY. Dajmy się porwać kolorom i muzyce, przeżywajmy wspólnie wzloty oraz upadki czarującego łajdaka Ostapa Bendera i powitajmy Nowy Rok głośnym śmiechem spowodowanym tą kultową komedią! Bilety w cenach: 220–120 zł.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.10.02

Nowa instalacja artystyczna na urodziny Teatru!

Sławomir Brzoska tka baldachim przed wejściem do naszego budynku

WIĘCEJ

To już nasza nowa tradycja – ważne wydarzenia w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego świętujemy nie tylko w budynku, ale także poza nim. Przed wejściem na Dużą Scenę stały już m.in. instalacje Matyldy Sałajewskiej czy Kamila Kocurka, a także namiot z fotografią Zbigniewa Libery. Do wspólnego świętowania 110. urodzin Teatru zaprosiliśmy pochodzącego z Szopienic Sławomira Brzoskę, profesora sztuk plastycznych związanego z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu oraz Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Jego twórczość skupia się głównie na instalacjach przestrzennych, każdorazowo projektowanych dla danego miejsca. Taką pracę – przypominającą kurtynę bądź baldachim – zaproponował także dla nas. Widzowie, którzy przechodzili w poniedziałek przez katowicki Rynek, mogli oglądać, jak artysta tka nową formę. Kolejna instalacja Sławomira Brzoski pojawi się także w naszym foyer.

 

 

fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.10.02

Po wizycie Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa

Dziękujemy naszym gościom oraz widzom spektaklu „Gałganek”

WIĘCEJ

W niedzielę, 1 października, w naszym Teatrze pojawili się wyjątkowi goście. Pierwsze powojenne lata Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach wiązały się z dyrekcją Karola Adwentowicza i Wilama Horzycy, którzy przybyli tu ze Lwowa, przywożąc ze sobą zespół artystyczny Polskiego Teatru Dramatycznego. Dlatego właśnie współczesna wizyta Polskiego Teatru Ludowego na naszej Dużej Scenie była ważnym wydarzeniem. Aktorzy zaprezentowali włoską komedię „Gałganek”, a we foyer widzowie mogli oglądać wystawę lwowskich pamiątek z kolekcji Bogdana Kasprowicza – wśród nich portrety Krystyny Feldman (która przybyła do Teatru Śląskiego wraz z resztą lwowskiego zespołu) czy pamiątki aktora Marian Bieleckiego. Wszystkim, którzy towarzyszyli nam w tym lwowsko-katowickim spotkaniu, dziękujemy!


MNIEJ