Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.04.20

„Wątpliwość” od dziś na deskach Śląskiego

Premiera koprodukcji Teatru Śląskiego z Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu

WIĘCEJ

Od dziś zapraszamy na opowieść, która w czasach bezustannej i błyskawicznej komunikacji, rozwoju środków masowego przekazu, porusza wyobraźnię w szczególny sposób. O godz. 19.00 na Scenie Kameralnej premiera spektaklu „Wątpliwość” w reżyserii Norberta Rakowskiego, na podstawie sztuki zdobywcy Oskara – Johna Patricka Shanleya.

Co robimy, kiedy nie jesteśmy czegoś pewni?
Czy to, co widzimy jest prawdziwe?
Jak interpretujemy ludzi i zdarzenia?
Tak jak chcemy, czy takimi jakimi są?
Czy jedna podsunięta sugestywna myśl może nas zmienić?

John Patrick Shanley opowiada historię, którą każdy z nas kiedyś słyszał, której bohaterowie żyją wśród nas, a ich życie zmieniło się diametralnie pod wpływem jednej drobnej, acz potężnej myśli – czyjejś wątpliwości. Norbert Rakowski stworzył na podstawie sztuki Shanleya uniwersalną opowieść, której bohaterem może stać się każdy z nas. Są tu pragnienia i lęki, które dobrze znamy. Są myśli, nad którymi nie możemy zapanować i słowa, które nieodwracalnie mogą zniszczyć czyjeś życie.

Nie będziemy udawać, że podpowiemy Wam, jaka jest prawda. Albo jak tę prawdę zdobyć. „Wątpliwość” to sztuka pozbawiona prostych rozwiązań. Będziecie przyglądać się światu, w którym nie wiadomo, co jest manipulacją, a co szczerością. W której troska o czyjeś dobro i prawda nie zawsze idą w parze. Sami musicie zdecydować, po której staniecie stronie. I czy ostatecznie nie macie, co do swojego wyboru, wątpliwości.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.04.18

„Wujek.81. Czarna Ballada” na konferencji „Dokumentacja przedstawień – między rejestracją a kreacją”

O realizacji adaptacji telewizyjnej spektaklu opowiedzą Robert Talarczyk i Mateusz Znaniecki

WIĘCEJ

W najbliższy czwartek i piątek (19 i 20 kwietnia) w Domu Oświatowym Biblioteki Ślaskiej odbywać się będzie konferencja „Dokumentacja przedstawień – między rejestracją a kreacją”, organizowana przez Uniwersytet Śląski - Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych oraz Wydział Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Współorganizatorem konferencji jest Biblioteka Śląska w Katowicach. Udział w niej wezmą badacze i twórcy z najważniejszych ośrodków naukowych w kraju, związani z tematyką rejestracji przedstawień. Wśród prelegentów znaleźli się również Robert Talarczyk i Mateusz Znaniecki, którzy wraz z Leszkiem Ptaszyńskim i Adamem Łukaszkiem z TVP3 Katowice opowiedzą o warsztacie pracy realizatorów na przykładzie adaptacji telewizyjnej spektaklu „Wujek.81. Czarna Ballada” z naszego repertuaru.

Na zakończenie konferencji, w piątek o godz. 19.00 odbędzie się projekcja adaptacji telewizyjnej spektaklu „Wujek.81. Czarna Ballada” w reżyserii Roberta Talarczyka.

Konferencja została zorganizowana w celu budowy platformy twórców, realizatorów, badaczy i przedstawicieli instytucji zainteresowanych aspektami pracy nad dokumentacją spektakli. Podczas dwóch dni Dom Oświatowy Bibliotego Śląskiej zgromadzi badaczy z Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, PWSFTViT w Łodzi, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Uniwersytetu Ślaskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Muzeum Śląskiego w Katowicach.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.04.17

300 groszy za "Piątą stronę świata"? Tak świętujemy!

Dzień Teatru Publicznego w Teatrze Śląskim

WIĘCEJ

Dzień Teatru Publicznego obchodzić będziemy już po raz czwarty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Tegoroczna edycja zakłada, że na wybrany spektakl bilety kosztować będą zawrotną kwotę 300 groszy! 

W tym roku w ramach akcji obejrzeć będzie można spektakl „Piąta strona świata” w reżyserii Roberta Talarczyka. Spektakl powstał na podstawie bestsellerowej powieści Kazimierza Kutza i stał się głośnym wydarzeniem w skali kraju. To fascynująca i gęsta od wydarzeń opowieść o miejscu bliskim sercu głównego bohatera, jego „Piątej stronie świata”, bogaty i barwny obraz życia mieszkańców Śląska, pełen zdarzeń codziennych i o dziejowym znaczeniu, rejestrujący miejscowe anegdoty i portrety zwykłych ludzi, z których każdy ma swoją niepowtarzalną historię wartą upamiętnienia.

Sprzedaż biletów prowadzona będzie tylko w kasie teatru, w dniu spektaklu, a więc 12 maja brod godziny 10:00.

Akcja "Bilet do teatru za 300 groszy" finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.04.12

Dziesięć tytułów trafi na Scenę w Galerii

Tu i Teraz 2018 – mamy już rekomendacje komisji artystycznej przeglądu!

WIĘCEJ

W wyniku burzliwych obrad Komisja przeglądu Tu i Teraz 2018 w składzie: Łukasz Drewniak, Arkadiusz Jakubik, Anna Kadulska, Katarzyna Knychalska, Dagmara Gumkowska postanowiła rekomendować do prezentacji w ramach przeglądu Tu i Teraz 2018 następujące spektakle:

  • „Ghost Dance” - Stowarzyszenie Edukacyjno-Społeczno-Kulturalne Teatr Brama
  • „Nazywam się Wojna" - Teatr „Rudzi”
  • „Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm" - Fundacja ZARZEWIE
  • „TATARAK/MARTA” - Karolina Szczypek
  • „PARA NR 1" - GORCZYCA/MALINOWSKI
  • „Miasto którego nie było" - Kolektyw KEJOS
  • „BUM"- Teatr Realistyczny
  • „Amor Omnia Vincit" - Rafał Domagała
  • „Gnienie" - Grupa Artystyczna Teatr T.C.R.
  • „#[+#@!? (słowo na G)" - Fundacja „Teatr Układ Formalny”

Ostateczny program prezentacji i lista przedstawień zostanie określona w wyniku ustaleń Teatru z zaproszonymi zespołami i po potwierdzeniu warunków prezentacji.

Jeszcze raz gorąco dziękujemy wszystkim artystom za zgłoszenia. I oczywiście serdecznie zapraszamy na spektakle!

 


MNIEJ