Logo


KRYTYCZNYM OKIEM - warsztaty krytyki teatralnej


EDUKACJA

KRYTYCZNYM OKIEM - warsztaty krytyki teatralnej
Poza siedzibą

[SO]    18.09   |  11.00
Bilety:
wstęp wolny (online)

WSTĘP WOLNY - OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI
UDZIAŁ BIORĄ

Prowadzące I moduł:
Katarzyna Waligóra
Katarzyna Niedurny

uczestnicy i uczestniczki

ŚCIEŻKA SZTUKIKRYTYCZNYM OKIEM - WARSZTATY KRYTYKI TEATRALNEJ

Nowość w Teatrze Śląskim! Dla wszystkich, którzy kochają myśleć o teatrze, a najlepiej myśleć krytycznie! Zaplanowane bezpłatne warsztaty online odbędą się w 6 modułach. W ramach każdego tematu przewidziane są dwa spotkania warsztatowe na Zoomie oraz dyżur prowadzącego w formie konsultacji.
Rekrutacja na każdy z modułów jest oddzielna. 
MODUŁ I: INTERPRETACJA SPEKTAKLU TEATRALNEGO 
Zajęcia w tym module pozwolą uczestnikom zapoznać się z podstawowymi narzędziami pozwalającymi na analizę i interpretację spektaklu teatralnego. Uczestnicy dowiedzą się na przykład: jak przygotować dobry opis przedstawienia, na co zwracać uwagę w czasie analizy gry aktorskiej, jakie znaczenie dla spektaklu mają muzyka, scenografia i kostiumy.
Pierwsze spotkanie: 18.09.2021 godz. 11:00-13:00
Drugie spotkanie: 25.09.2021 godz. 11:00-13:00

Dla kogo są warsztaty? 
Dla każdego! Zapraszamy młodzież, studentów i seniorów. Wszystkich, którzy mają ochotę pracować nad tworzeniem swoich tekstów i zmierzyć się z pisarskimi zadaniami. Warsztaty są dostosowane dla osób niesłyszących. (Prosimy o informację o zapotrzebowaniu na tłumaczenie PJM w mailu zgłoszeniowym.)
Ile kosztuje udział w warsztatach?
Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązuje rekrutacja.  Jak zapisać się na warsztaty? Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, w ramach rekrutacji prosimy o przesłanie krótkiego maila o tytule: ZGŁOSZENIE – INTERPRETACJA SPEKTAKLU TEATRALNEGO. 
Twoje zgłoszenie powinno zawierać następujące elementy: - Imię i nazwisko - Podaj krótką odpowiedź na pytanie: Dlaczego chcesz wziąć udział w warsztatach? - Napisz w 5 zdaniach o swoimi ulubionym spektaklu. - Czy potrzebujesz tłumaczenia warsztatów na PJM?
Zgłoszenia przesyłajcie do piątku 17.09.2021. do godziny 12:00 na adres: krytycznym.okiem@teatrslaski.art.pl
Kto poprowadzi pierwsze warsztaty?

  • Katarzyna Waligóra – doktorantka w Katedrze Teatru i Dramatu na Uniwersytecie Jagiellońskim, autorka książki „Koń nie jest nowy. O rekwizytach w teatrze”. Krytyczka teatralna stale współpracująca z „Didaskaliami”, portalem taniecpolska.pl oraz „Dialogiem”. Na Uniwersytecie Jagiellońskim od 2015 roku prowadzi zajęcia dla studentów teatrologii, kulturoznawstwa i polonistyki. Prowadzi też zajęcia dla uczniów szkół średnich w Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana. Jako edukatorka teatralna współpracowała między innymi z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem Figur Kraków. Kuratorka XVIII edycji Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. 
  • Katarzyna Niedurny – teatrolożka, dziennikarka, krytyczka. Współpracuje stale z internetowym magazynem kulturanym dwutygodnik.com, „Didaskaliami” i „Dialogiem”. Jako edukatorka teatralna współpracowała między innymi z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, gdzie prowadziła dział edukacyjny w latach 2017–2018. Koordynowała cykl warsztatów aktorskich „Pojęcia Mylące” w Cricotece Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Członkini Komisji Artystycznej XXIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.


Tematy wszystkich warsztatów:
MODUŁ I: INTERPRETACJA SPEKTAKLU TEATRALNEGO 
MODUŁ II: KRYTYKA TEATRALNA 
MODUŁ III: PRZEPROWADZANIE WYWIADÓW 
MODUŁ IV: KREOWANIE SWOJEGO WIZERUNKU I PRZYGOTOWANIE DO WYSTĘPÓW PUBLICZNYCH  MODUŁ V: KURATOROWANIE SZTUK PERFORMATYWNYCH  MODUŁ
VI: KREOWANIE MARKI INSTYTUCJI KULTURY 

Kontakt: krytycznym.okiem@teatrslaski.art.pl


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury