Logo


Komu potrzebna jest śląskość? Dyskusja druga


EDUKACJA

Komu potrzebna jest śląskość? Dyskusja druga
Scena w Malarni

[SO]    19.06   |  17.00
Bilety:
1 zł
UDZIAŁ BIORĄ

Izolda Czmok
Klaudia Roksela
Dariusz Chojnacki
Grzegorz Kulik
Marcin Zasada
- prowadzenie

ŚCIEŻKA SZTUKIKOMU POTRZEBNA JEST ŚLĄSKOŚĆ? DYSKUSJA DRUGA

KOMU POTRZEBNA JEST ŚLĄSKOŚĆ?  Dyskusja druga

Po ogromnym zainteresowaniu pierwszym spotkaniem w cyklu "Komu potrzebna jest śląskość" z udziałem Irmy Koziny, Szczepana Twardocha i Zbigniewa Rokity pytamy dalej. Dyskutujemy dalej. Bo na jednym spotkaniu temat się nie wyczerpał i to widzowie oraz uczestnicy spotkania przekonali nas, że tę rozmowę należy kontynuować. W drugiej rozmowie chcemy zaangażować pokolenie młodsze, zapytać o ich punkt widzenia i o historie, które w sobie noszą. Tym razem w spotkaniu udział wezmą m.in. Grzegorz Kulik (rocznik '83) - śląski tłumacz i popularyzator języka śląskiego. To on m.in tłumaczył na śląski powieści Szczepana Twardocha ale i klasykę literatury światowej: "Małego księcia", "Alicję w krainie czarów" czy "Kubusia Puchatka". Do rozmowy dołączy także Dariusz Chojnacki, nasz aktor (rocznik '81), Ślązak zaangażowany w liczne inicjatywy lokalne (teatralne, muzyczne, sportowe, charytatywne). Do rozmowy zaprosiliśmy także Klaudię Rokselę - młodą etnolożkę, Ślązaczkę znaną przede wszystkim z sukcesu  projektu Gryfnie.com, który współprowadzi z mężem Krzysztofem. Kolejną rozmówczynią będzie Izolda Czmok - dziennikarka, która od lat w swoich telewizyjnych programach z powodzeniem pokazuje inne, dalekie od stereotypowego, oblicze Śląska. Całość poprowadzi Marcin Zasada.

W obliczu powszechnego spisu ludności, który odbywa się w czasie 100. rocznicy III powstania śląskiego, znów rozgorzały dyskusje o śląskiej tożsamości, narodowości, języku czy w ogóle specyfice (wyjątkowości?) Górnego Śląska i mieszkających tutaj ludzi. Czym w ogóle jest owa „śląskość” dziś, czym była kiedyś? O co walczymy? I czy warto…? Dlaczego jedni byli gotowi przelać za nią krew, a inni próbują jej odmawiać tym, którzy identyfikują się jako Ślązacy? Co bowiem zostaje z lokalności, jeśli nie potrafimy jej nazwać?

Teatr to dialog i bieżąca rozmowa z widzami podczas każdego wydarzenia artystycznego, dlatego zapraszamy na dyskusję tu i teraz, kiedy temat jest wciąż gorący i budzi emocje. Spierajmy się, szukajmy porozumienia, słuchajmy różnych argumentów.