Logo


Komu potrzebna jest śląskość?


EDUKACJA

Komu potrzebna jest śląskość?
Duża Scena

[SO]    22.05   |  17.00
Bilety:
1 zł
1 zł
UDZIAŁ BIORĄ

dr hab. Irma Kozina
Szczepan Twardoch
Zbigniew Rokita
Dariusz Kortko
- prowadzenie

ŚCIEŻKA SZTUKIKOMU POTRZEBNA JEST ŚLĄSKOŚĆ?

Po miesiącach kontaktów z widzami on-line znów działamy! Zaczynamy od majowych wydarzeń.

WAŻNE: Dyskusja pierwotnie zaplanowana w plenerze, ze względu na przewidywane burze w sobotę i deszcz, a jednocześnie już możliwość goszczenia widzów wewnątrz, zostaje przeniesiona na Dużą Scenę. Kupione bilety  (wejściówki za 1 zł dostępne w kasie i online) oczywiście obowiązjuą - zapraszamy na widownię! Wydarznie będzie także transmitowane na teatralnym Facebooku.


W obliczu powszechnego spisu ludności, który odbywa się w czasie 100. rocznicy III powstania śląskiego, znów rozgorzały dyskusje o śląskiej tożsamości, narodowości, języku czy w ogóle specyfice (wyjątkowości?) Górnego Śląska i mieszkających tutaj ludzi. Czym w ogóle jest owa „śląskość” dziś, czym była kiedyś? O co walczymy? I czy warto…? Dlaczego jedni byli gotowi przelać za nią krew, a inni próbują jej odmawiać tym, którzy identyfikują się jako Ślązacy? Co bowiem zostaje z lokalności, jeśli nie potrafimy jej nazwać?

 

Teatr to dialog i bieżąca rozmowa z widzami podczas każdego wydarzenia artystycznego, dlatego zapraszamy na dyskusję tu i teraz, kiedy temat jest wciąż gorący i budzi emocje. Spierajmy się, szukajmy porozumienia, słuchajmy różnych argumentów.

W spotkaniu i dyskusji udział wezmą Irma Kozina, Szczepan Twardoch i Zbigniew Rokita – trzy osobowości, które nie boją się słownej konfrontacji. Będą rozmawiać. Będą się kłócić. Będzie można dołączyć. Czekamy na to spotkanie przy otwartych drzwiach Teatru Śląskiego.  Spotkanie poprowadzi Dariusz Kortko.