Logo


The Practice of Love | Zderzenia Literackie


MUZYCZNE

The Practice of Love | Zderzenia Literackie
Scena w Galerii

[SO]    23.11   |  19.00
Bilety:
25 zł
20 zł

Sprzedaż biletów tylko w kasie teatru
UDZIAŁ BIORĄ

Jenny Hval

ŚCIEŻKA SZTUKITHE PRACTICE OF LOVE | ZDERZENIA LITERACKIE

XXVIII Festiwal Ars Cameralis

 

„Hval perfekcyjnie udaje się połączyć niesamowitą, ludową, eteryczną tonację (…) z ziemską zmysłowością, która zawiera w sobie wszystkie rodzaje pożądania”

Jenny Hval to awangardowa artystka wielu dziedzin. Pisze literaturę i publicystykę, śpiewa, komponuje – jak napisał brytyjski dziennik „The Independent”, ma nienasycenie ciekawy umysł – a jej koncerty przypominają magiczne seanse, tyle że twórcze.

Hval urodziła się w 1980 roku w Norwegii. Karierę muzyczną zaczęła jako nastolatka: była wokalistką gotycko-metalowego zespołu Shellyz Raven. Później wyjechała do australijskiego Melbourne, gdzie podjęła studia artystyczne i śpiewała w zespołach iPanic oraz Folding for Air. Po powrocie do Norwegii nagrała swoją pierwszą epkę, za którą zdobyła nagrodę Spellemannpreisen – norweski odpowiednik Grammy.

Dziś jest gwiazdą międzynarodowego formatu. Nagrała aż 8 płyt – pod swoim nazwiskiem, ale i pod pseudonimem Rockettothesky. Współpracowała też z Susanną Wallumrød oraz Trondheim Jazz Orchestra, Kimem Myhrem, Kelly Lee Owens czy Lindstrømem. Jej styl określany jest mianem art popu, awangardy czy muzyki eksperymentalnej; można w nim wyczuć inspirację estetyką horrorów i kulturą ludową. Choć pewnie łatwiej byłoby stworzyć nową kategorię: Jenny Hval.

Do Katowic artystka przyjedzie ze swoim najnowszym albumem, „The Practice of Love”, w którym wraz z zespołem muzyków, artystów wideo oraz tancerzy łączy muzykę, literaturę i ruch, by przyjrzeć się relacjom między ludźmi oraz związkom życia i sztuki. To świeży projekt – jego premiera odbyła się we wrześniu podczas Ultima Oslo Contemporary Music Festival, który wraz z Black Box Teater odpowiada za produkcję albumu.

W ramach Festiwalu Ars Cameralis odbędzie się też literackie spotkanie z artystką, która ma na swoim koncie już trzy powieści. Jej literacki debiut doczekał się w ubiegłym roku angielskiego przekładu, który ukazał się w londyńskim wydawnictwie Verso pod tytułem „Paradise Rot”.

 

Fot. @Jenny Hval