Logo


WIELORYB THE GLOBE | Teatr Łaźnia Nowa (Kraków)


GOŚCINNIE

PROJEKT MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL OPEN THE DOOR

WIELORYB THE GLOBE | Teatr Łaźnia Nowa (Kraków)
Duża Scena

[NI]    29.09   |  18.00
Bilety:
30 zł
20 zł
UDZIAŁ BIORĄ

Eva Rysová reżyseria
Marcin Chlanda scenografia
Marcin Chlanda kostiumy
Zuzanna Skolias, Antonis Skolias muzyka
Cezary Tomaszewski choreografia
Mateusz Wajda reżyseria światła
Jennifer Dzieło, Przemysław Celiński, Przemysław Fik multimedia
Mateusz Pakuła autor


WYSTĘPUJĄ

Krzysztof Globisz
Zuzanna Skolias
Antonis Skolias
Marta Ledwoń

 

ŚCIEŻKA SZTUKIWIELORYB THE GLOBE | TEATR ŁAŹNIA NOWA (KRAKÓW)

2. Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR

WIELORYB THE GLOBE
Teatr Łaźnia Nowa (Kraków)
Czas trwania: 100 min.
Miejsce: Duża Scena Teatru Śląskiego w Katowicach / Rynek 10
spektakl w języku polskim


„Wieloryb the Globe” to tekst dedykowany Krzysztofowi Globiszowi, wybitnemu artyście filmowo-teatralnemu. Po udarze mózgu aktor powrócił na scenę i gra w przejmującym spektaklu o empatii, o wychodzeniu z choroby, o słowach i o tym, czego słowa nie są w stanie powiedzieć. Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Starego w Lublinie z Teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa i po raz pierwszy został pokazany na Festiwalu Boska Komedia w 2016 r. Oprócz długiej listy nagród twórcy otrzymali m.in. Nagrodę Specjalną miesięcznika „Teatr" dla „sztuki o unikalnej wartości artystycznej i humanistycznej".

Teatr Łaźnia Nowa to prężnie działający krakowski teatr mieszczący się w wyremontowanej, postindustrialnej przestrzeni w Nowej Hucie. Podczas dziesięciu lat istnienia Łaźnia Nowa wypracowała solidną markę na polskim rynku teatralnym, kreując m.in. Festiwal Teatralny Genius Loci, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia czy Festiwal Mrożkowski.

Fot. Krzysztof Bieliński


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


PATRONI MEDIALNI


PARTNERZY


PORTALE TEATRALNE


KLUB FESTIWALOWYPokazywane Na Festiwalach Sztuka WspółczesnaKOMENTARZ MEDIÓW

Aktorstwo to nie jest dodatek do życia, ale jego sedno, więc jeżeli aktorowi zmieni się życie, zmieni się też jego aktorstwo. Krzysztof Globisz odważnie pokazał, jakim teraz jest aktorem, i było to fascynujące.

Joanna Targoń, Gazeta Wyborcza Kraków
 
"Wieloryb The Globe" znakomicie wyreżyserowany przez Czeszkę Ewę Rysową, wyprowadza teatr z zaklętego kręgu polskich paranoi i europejskich neuroz. To teatr i zbiorowa terapia zarazem, która daje siłę do życia. Wpisuje się w formułę Łaźni Nowej Bartosza Szydłowskiego, która nie tylko gra, lecz integruje ludzi ponad podziałami, ponad ich afazjami, czyli ograniczeniami, by tworzyć wspólnotę i osiągać to, co niemożliwe. Do tego trzeba siły Krzysztofa Globisza. 
Jacek Cieślak, Rzeczpospolita
 
Globisz gra u Pakuły i Rysovej jedną z najważniejszych w karierze ról. Nie tylko dlatego, iż z wielkim dystansem wciela się w tytułowego wieloryba czy cytuje słowa o tym, że najlepsze kreacje aktorskie dotyczą osób chorych. To występ posiadający przede wszystkim wymiar terapeutyczny. Dotyczącej obu stron. Pakuła i Rysova pytają o rolę działań artystycznych w egzystencji osób, którym partycypacji w nich się często odmawia. "Wieloryb The Globe" pokazuje tymczasem, że teatr może również czerpać z ich wrażliwości. Stwarzając z jednej strony symboliczną, z drugiej - realistyczną sytuację, która wyzwala bardzo prawdziwe emocje. 
Łukasz Badula , www.kulturaonline.pl
 

Spektakl, który przekracza ramy teatru, a jednocześnie przywraca wiarę w teatr, który jeszcze coś znaczy i coś zmienia. Naprawdę na lepsze.
Agnieszka Dziedzic , Internetowy Magazyn Teatralia