Logo


Wojna pomnikowa


EDUKACJA

PROJEKT SZLAKIEM POWSTAŃCZYCH LOSÓW

Wojna pomnikowa
Scena Kameralna

[WT]    16.04   |  17.00
Bilety:
1 zł
-

Sprzedaż biletów tylko w kasie teatru
UDZIAŁ BIORĄ

Dariusz Pietrucha prowadzenie

ŚCIEŻKA SZTUKIWOJNA POMNIKOWA

Wojna pomnikowa czyli Piekary Śląskie versus Annaberg

W jakich okolicznościach powstawał Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich i mauzoleum członków Selbschutzu na Górze św. Anny (niem. Annaberg)?

Gdy po stronie polskiej narodziła się idea upamiętnienia powstańców śląskich i ich czynu zbrojnego poprzez usypanie kopca, strona niemiecka odpowiedziała ideą stworzenia pomnika bojowników Selbschutzu, którzy polegli w walkach z powstańcami na Górze św. Anny w 1921 r. Wybór miejsca w jednym i drugim przypadku nie był przypadkowy. Piekary Śląskie leżały nad ówczesną polsko-niemiecką granicą, ale jednocześnie od wielu już lat były miejscem związanym z kultem maryjnym, o silnym znaczeniu religijnym dla Górnoślązaków. Dokładnie tak samo było w przypadku Góry św. Anny. Oczywiście nie bez znaczenia był fakt, że w tym samym czasie w Niemczech władze przejmowała partia nazistowska, czyli NSDAP. Po stronie polskiej odwołano się do starej idei stworzonej przez „śląskiego Wernyhorę” – Wawrzyńca Hajdę. Po stronie niemieckiej ideę budowy mauzoleum wpleciono w ruch tworzenia tzw. „Thingplatz” lub „Thingstätte”, czyli specjalnych miejsc, w których, odwołując się do starogermańskiej mitologii i tradycji zbierania się w jednym, określonym miejscu, mogłyby się odbyć nowe, nazistowskie spektakle. Stąd budowa wielkiego amfiteatru, a dopiero później mauzoleum. Prezentacja opowie o przebiegu tej „pomnikowej wojny” i jej finale.

Fot. lic. Wiki Commons (I Powstanie Śląskie, Oddział Karabinów Masznowych w Bogucicach)Polecane Studentom Tematyka Śląska Edukacja